Když si lidé stěžují, že letos nebyla skoro žádná zima, tak co vy na to?

Říkám jim, že mají pravdu. Co se týče teplot, tak mě to samotnou překvapilo. Pamatuji si krátké mrazivé období v lednu, a tak jsem si říkala, že až tak úplně teplá zima být zase neměla. Jenže on byl velice teplý prosinec a teď byl hodně teplý také únor. Počasí v lednu bylo jako na houpačce: krátce začaly mrazy, pak se oteplilo, znovu přišly mrazy a měsíc končil teplotními rekordy. Proto byl teplotně průměrný i zdánlivě zimní leden.

Je to tedy až překvapující, ale v Českých Budějovicích za dlouhou dobu měření a pozorování, které už trvá skoro 130 let, je letošní zima druhou nejteplejší. Tou úplně nejteplejší byla zima na přelomu let 2006 2007, kterou máme v paměti.

Letos se nám vyhnuly i pořádné mrazy nebo přívaly sněhu, že?

V prosinci nejen že bylo mimořádně teplo, ale za celý prosinec byl celodenní mráz jenom 31. prosince. V lednu takových dnů bylo devět a v únoru nebyl zase ani jeden.

Co se týče sněhu, tak ten přece jen ve výškách nad 800 metrů letos nějaký je. Na Šumavě v zimě napadne relativně hodně srážek a sníh, i když do něj prší, se v těch výškách udrží, zatímco v nižších výškách pod 1000 metrů roztaje a nezůstane. Podobné to bylo i loňskou zimu a takových zim už bylo víc, kdy se trvale sníh drží až od výšek 800 nebo 1000 metrů, zatímco níž jen krátce.

Po mimořádně suchém létě jsou přitom srážky potřeba, že?

Na Šumavě je sněhu, co se týče v něm obsažené vody, podnormální množství, ale není to zase až tak špatné. Šumava je na tom docela slušně a sníh tam je, i když až na vršcích.

V prosinci bylo srážek hodně málo a poskrovnu, v lednu to s nimi bylo lepší, protože sněhu připadlo normální až nadnormální množství. Na konci února nám pak hodně napršelo, takže jsou i místa, kde je až 200 procent normálu. To je relativně hodně a po suchu, které trvá už více než dva roky, je to docela příjemné. Bylo by ale lepší, kdyby bylo víc srážek ve sněhu, kde se vláha udrží víc a neodpaří se. Takhle se sice deficit také trošku doplní, ale není to optimální.

A co nás čeká teď ? Bude platit, že: Březen za kamna vlezem?

Počátkem minulého týdne to ráno vypadalo jak v nejhlubší zimě. Meteorologické jaro začíná 1. března, letos byl přestupný 29. únor, a to byl přitom jeden z nejpěknějších zimních dnů v únoru, který byl mimořádně teplý. Podle předpovědí to zatím nevypadá, že by zima skončila a bylo už teplo. Proměnlivé počasí bude velice pravděpodobně pokračovat, jak jsme si v téhle zimě už asi zvykli. Bude chladnější období, pak přijde obleva a oteplení, občas i větrné počasí.

Je to dané tím, že fronty přicházejí v proudění od západu a dostává se k nám vzduch z moří. V tomto proudění nemůžou být zimy moc studené. Je spíš střídavě proměnlivé počasí, které obzvláště v jižních Čechách přináší časté oteplení a oblevy.