Pohádkový začátek

Červenolhotský zámek byl vystavěn na základě tvrze ze 14. století. Současnou podobu získala renesanční budova po roce 1530. Součástí zámeckého areálu je i park, jehož vzhled byl vytvořen na přelomu 19. a 20. století. Pro Červenou Lhotu charakteristický pohled na zámek nabízí rybník, na který si můžete vyjet na lodičce, stejně jako Zlatovláska ve známé pohádce. O prázdninách si můžete prohlédnout interiéry prvního patra zámku, podkroví i sklepení.

Zámek Červená Lhota zná většina z nás z filmové pohádky o Zlatovlásce, O štěstí a kráse nebo z filmů o Petru Vokovi.

O prázdninách je zámek otevřen od úterý do neděle od 9.30 do 18 hodin, poslední prohlídka začíná v 17 hodin.

Ve dvoře naproti zámku se hraje divadlo: 25. a 26. července Bajaja, 29. 31. července Červená Karkulka, 1. a 2. srpna Perníková chaloupka, 5. 7. srpna Rozárčina postýlka, 8. a 9. srpna Pejsek a kočička, 12. 14. srpna Jak si Kuba Marjánku zasloužil, 15. a 16. srpna Nešťastný šafářův dvoreček, 19. a 20. srpna Čertovská pohádka, 21. a 22. srpna Zvířátka a loupežníci a 23. srpna Čertovská pohádka. Začátky jsou vždy v 15 hodin

Od zámku k zámku

Když se nabažíte romantických pohledů na červenolhotský zámek, můžete se přímo kolem něho vydat směrem na Kardašovu Řečici. Po chvíli se napojíte na silničku vinoucí se mezi poli mírným terénem, který je dobře sjízdný i pro malé děti. Provoz tu není velký, i když nejde o cyklostezku. Po přibližně dvou kilometrech dojedete do Pluhova Žďáru, kde se můžete zastavit a občerstvit v restauraci Penzionu U Zámku. Zatímco se budete kochat pohledem na někdejší tvrz, jíž obklopuje zahrada plná krásných keřů i dřevořezeb, a přilehlý kostelík. Vaše ratolesti se mohou vyřádit na houpačkách či trampolíně nebo postavit hrad z písku.

Cesta z Pluhova Žďáru pokračuje po silničce do Kardašovy Řečice, kde vás po necelých šesti kilometrech přivítá pohled na věž tamního farního kostela Narození sv. Jana Křtitele, kolem kterého projedete na náměstí, jemuž vévodí pomník místního rodáka básníka Boleslava Jablonského. Z náměstí cesta pokračuje po značené cyklotrase 1170 nejprve rovinkou kolem rybníků. Za rybníkem Popelov odbočíme do mírného kopečku a po následném sjezdu se dostaneme k rybníku Velká Holná, kde se můžete ochladit i občerstvit.

Dál pokračujeme příjemnou cestou lesem po zpevněné komunikaci až k zámečku Jemčina. Jen pozor na neuvážená odbočení v jemčinských lesích se dá velmi snadno zabloudit. Cyklisty ale stále vede značená cyklotrasa 1170. Od zámku k zámku jsme ujeli přibližně dvacet kilometrů. Ten jemčinský nabízí prohlídkovou trasu, která vás seznámí s jeho historií, ale dozvíte se i o parforsních honech, historii raketového vojska na zámku a prohlédnout si můžete konírnu i řídicí stanoviště protiletecké obrany.

Město dvou muzeí

Druhá trasa nás zavede z Červené Lhoty do nedalekého městečka Deštná. Od zámku se vydáme po silnici a po vystoupání na kopec již v dálce vidíme věž kostela sv. Ottona. V Deštné můžete navštívit hned dvě muzea, která jsou od sebe vzdálená jen necelých sto metrů, obě přímo na příjezdové trase.

Město Deštná se nachází 17 kilometrů od Jindřichova Hradce a necelé čtyři kilometry od zámku Červená Lhota. Bývá někdy označováno jako město dvou muzeí. Najdete tady muzeum letecké a provaznické.

Letecké muzeum je o prázdninách otevřeno od úterý do neděle vždy od 9.30 do 17 hodin. Najdete ho na náměstí Míru čp. 61.

Provaznické muzeum sídlí jen o 85 metrů dál na náměstí Míru čp. 95 ve směru na Červenou Lhotu. Otevřeno je od úterý do neděle od 9.30 do 16.30 hodin.

V leteckém najdete expozici věnovanou českým válečným letcům, dobové dokumenty, ale i fragmenty letadel.

Druhé muzeum se věnuje historii provaznictví, kde vám mimo jiné předvedou, jak se provazy v minulosti vyráběly.

Po prohlídce můžete posedět a občerstvit se na náměstí v restauraci U Mocnáře.

Komu by tento čtyřkilometrový výlet nestačil, může z Deštné pokračovat do mírného kopečka do obce Světce, kterou ale neprojedete, nýbrž hned na jejím začátku odbočíte doprava a po sjezdu serpentinou se vydáte do prudšího kopce ven z obce. Odpočinek přijde jen na chvíli, protože stoupání bude dál pokračovat. Útěchou může být, že se jede lesem, který nabízí vítané ochlazení v parných dnech. A po výšlapu vzhůru musí zákonitě následovat klesání. Po dlouhém sjezdu vás přivítá obec Horní Radouň a tamní muzeum motokol. Některý z jeho exponátů by se jistě unavenému cyklistovi hodil při zpáteční cestě, i když v nohách má jen necelých dvanáct kilometrů. Zpět se můžete vydat stejnou cestou, nebo jet dál přes Okrouhlou, Kostelní a Dolní Radouň do Studnic a odtud přes Pluhův Žďár na Červenou Lhotu. Takový okruh už ale měří přes 33 kilometrů.

Do ráje skřítků

Stejný začátek má další výlet, při kterém se z Červené Lhoty vydáme přes Pluhův Žďár až do Roseče. Trasa dlouhá necelých 21 kilometrů vede nejprve mírně zvlněným, avšak nenáročným terénem, později ale na cyklisty čeká poměrně obtížné stoupání lesními serpentinami až nad obec Studnice, do kterých dojedeme naopak pěkně z kopečka. Po odbočení vpravo pokračujeme dál do Velkého Ratmírova, kde se můžete příjemně zchladit v tamním koupališti, a mírným stoupáním až do Děbolína. Tam si můžete udělat zastávku v keramické dílně, v níž o prázdninách denně pořádají výtvarné dílničky pro zájemce všeho věku.

V Děbolíně přejedeme hlavní silnici vedoucí do Jindřichova Hradce a vydáme se do obce Ratiboř. Pokud budete mít chuť a čas i dostatek sil, můžete si udělat malou zajížďku na nedaleký Rýdův kopec, kde byla nedávno otevřena nová rozhledna. Odtud se můžete vydat buď po cyklostezce přes výletní místo sv. Barbora a odtud do Ratiboře, nebo se vrátit na silnici vedoucí do stejného místa. Z Ratiboře cyklisty čeká stoupání do Roseče, na jejímž začátku je odbočka k Houbovému ráji, Ráji skřítků a Muzeu fosílií. Je to místo, jež si užijí malí i velcí. Na několika tématických stezkách jsou připravené hry a úkoly, kromě hub se návštěvníci seznámí i s rostlinami nebo vesmírnými tělesy. V Muzeu fosílií zase objevíte unikátní sbírku zkamenělin. V každodenních výtvarných dílnách si můžete vyrobit i něco na památku. Otevřeno tady mají denně od 10 do 17 hodin.

Hurá na Hradec!

Poslední výlet nás zavede z Červené Lhoty do Jindřichova Hradce. Zpočátku budeme kopírovat trasu přes Pluhův Žďár a Studnice, kde ale neodbočíme a pojedeme dál rovně, až se napojíme na silnici vedoucí z Deštné do Jindřichova Hradce. V podstatě až do města pojedeme z kopečka, takže si po náročném výšlapu před obcí Studnice pěkně odpočineme.

V Jindřichově Hradci si pak nohy můžete opět protáhnout třeba při výstupu na městskou věž u kostela Nanebevzetí Panny Marie, která je se svými 68,3 metru nejvyšší věží města nad Vajgarem. Právě na rybník, ale i na nedaleký zámek je z ní krásný výhled. Můžete si odtud vybrat, kam se vydáte. Nabízí se Muzeum Jindřichohradecka na Balbínově náměstí, kde najdete světoznámé Krýzovy jesličky, ale třeba i expozici věnovanou Emě Destinnové, řemeslům či Landfrasově tiskárně. Navštívit můžete také Dům gobelínů, kde se seznámíte s výrobou tapisérií a historií jindřichohradecké dílny Marie Hoppe Teinitzerové. Opomenout nesmíme ani zámek, který je třetím nejrozsáhlejším památkovým komplexem v České republice.

Štastnou cestu!

Máme za sebou zlomek tras z mnoha, které v okolí Červené Lhoty či Jindřichova Hradce můžete najít. Více informací načerpáte v jindřichohradeckém infocentru v Panské ulici. Pak už stačí jen vyrazit. Šťastnou cestu!

Petra Lejtnarová