Linec – K dramatické situaci českých horolezců došlo v neděli odpoledne na Vysokém Dachsteinu u Ramsau. „33letá a její 39letý přítel Šipka ukazuje trasu pádu horolezců.sestupovali kolem 12:40 hodiny okrajovým zlomem ledovce a nacházeli se asi padesát metrů pod hranou. Ve stejnou dobu vystupovala ke zlomu čtyřčlenná skupina jiných českých horolezců," popisuje deník OÖN. „Žena ztratila rovnováhu a skluzla. Její společník ji chtěl zachytit, ale strhla i jeho. Při pádu narazili do stoupajícího družstva a šest horolezců jelo asi 80 metrů velmi strmým terénem k údolí. Žena, která zůstala nezraněna, vyslala nouzový signál, její partner byl těžce zraněn. K pomoci skupině bylo vysláno osm mužů horské záchranné služby, vrtulníky z Lince a ze St. Johannu a několik pracovníků  dachsteinských lanovek."

Šipka na snímku ukazuje směr pádu skupiny.

Jablka pro potřebné

V rámci „symbolické potravinové záchranné akce" shromáždilo asi 50 dobrovolníků v sobotu v Buchkirchenu v okrese Wels – venkov tři tuny jablek, informuje deník OÖN. „Akci vyvolal hornorakouský rada pro životní prostředí Rudi Anschober (Zelení). Ovoce má být k dispozici pro osobní spotřebu nebo pro sociální zařízení."

List vysvětluje, že popudem byly zprávy o zemědělcích v eferdingské pánvi, kteří museli zničit část úrody zelí a jablek z důvodu tehdejších příliš nízkých cen na trhu, pro které se sklizeň nevyplatila. „Jablka nyní shromážděná dobrovolníky si mohou účastníci akce za malý peněžní příspěvek ponechat k osobní spotřebě, nebo budou zpracována na šťávu pro sociální zařízení," dodávají OÖN.

Likvidují bicykly

Bavorské obce prý úpí pod množstvím opuštěných jízdních kol, které zejména kolem nádraží a v centrech měst překážejí na chodnících a odstavných plochách. V říjnu to chce Mnichov opět řešit velkou šrotovací akcí. Loni jeho zaměstnanci nashromáždili kolem 1700 kol, k nimž se nikdo nehlásil, píše deník PNP. Podobně postupují i další bavorská města.

V Mnichově jsou většinou defektní bicykly tři měsíce uloženy u stavebního referátu. Ty, o které se nikdo nepřihlásí, budou zlikvidovány. Ještě použitelné díly zrecyklují sociální zařízení, zbytek jde do šrotu. V pilotním pokusu jsou kromě toho na některých nádražích kola ještě zachovalá, ale dlouho odložená a možná tedy bez majitele, označena páskami. Pokud jsou na místě ještě za čtyři týdny, město je odveze.

V Řeznu ročně posbírají až sto kol, v Norimberku až tři sta. V Augsburgu je asi 300 kol předáváno sociálním zařízením k opravě a pak vydraženo. V Pasově věnují každoročně pár desítek recyklovaných bicyklů žadatelům o azyl nebo potřebným rodinám, dodává PNP.

„.bayern" v internetu

Po dlouholetém úsilí získá Bavorsko v úterý vlastní internetové označení, píše PNP. Uživatelé budou moci bavorské webové stránky vyvolávat také s koncovkou „.bayern" místo obvyklé německé zkratky „.de". Oznámil to ministr financí Markus Söder, jehož úřad je pionýrem označení a bude dosažitelný i na adrese  www.finanzministerium.bayern.

Zkratka označení na dvě písmena podle vzoru mezinárodních domén jako „.de"  by v případě Bavorska nebylo možné, protože „.ba", „.bn" a „.by" už jsou zadány pro Bosnu a Hercegovinu, Brunei a Bělorusko, vysvětluje list. Söder změnu „vymodlil" v dubnu při návštěvě společnosti Icann v Kalifornii.

„Jürgensové" v županech

Kabinet voskových figur Madame Tussadové vyzval k uctění osmdesátin Udo Jürgense jeho fanoušky ke streetpartyové procházce v úterý po vídeňském Ringu – v koupacích pláštích, píší OÖN. Má to být vzpomínka na zpěváka, který se na konci koncertů vracel na scénu v županu. Akce se bude konat od 12.30 do 14 hodin před Operou, odkud projde průvod „Jürgensů" přes Švédské náměstí k Prátru. Organizátoři očekávají kolem 150 účastníků. Vosková figura jubilanta s jeho bílým klavírem má být na kamionu při tom, doprovázena Jürgensovými největšími hity.

Muzeum ohlásilo akci jako demonstraci. Odmítá ji Erwin Pellet, šéf odboru obchodu vídeňské Hospodářské komory, podle něhož ochromí dopravu a způsobí až padesátiprocentní propad tržeb. „Županová" akce prý vyvolá další podobné „pseudodemonstrace". Automotoklub ARBÖ vyzývá vládu k zabezpečení plynulosti provozu. „Také starosta Michael Häupl mluví o ,ošklivém zneužití práva na demonstraci´, ale proti řádně ohlášené nemohou úřady nic dělat," dodává list.