O identitě české oběti teroristického útoku v Německu informovalo ve čtvrtek české ministerstvo zahraničí. Naďa Čižmárová (35) v Německu pracovala a v Berlíně pobývala se svým manželem, který o pohřešování své manželky po pondělních útocích informoval policii a poskytl jí vzorky manželčiny DNA. Další identifikace během několika dní zjistila, že je jednou z mrtvých.

Čtěte také: Při teroristickém útoku v Berlíně zemřela také Češka

Rodině vyjádřil soustrast ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Doufal jsem, že se český občan v Evropě nikdy nestane obětí teroristického útoku. Jsem zarmoucen, že se tak stalo nyní v důsledku tohoto odporného teroristického činu. V této těžké chvíli hluboce soucítím s rodinou zesnulé," uvedl.

Bližší informace k okolnostem její smrti nejsou známy.

Naďa Čižmárová na snímku ze svého facebookového profiluZdroj: Facebook N. ČižmárovéManžel Nadi Petr Čižmár ve čtvrtek večer na Facebooku napsal: "Po třech dnech nejistot a ve velkém zármutku musím všem přátelům a příbuzným oznámit, že se moje manželka stala obětí pondělního teroristického útoku na vánoční trh v Berlíně." Jemu a malému synkovi desítky lidí na Facebooku vyjadřují soustrast.

Čtěte také: Jihočeská policie zintenzivnila bezpečnostní opatření

Naďa Čižmárová pocházela z jihočeské Soběslavi, v roce 2014 se přestěhovala do Plzně. Našla si zde práci v nadnárodní logistické firmě a zřejmě se jí v práci dařilo, protože zanedlouho ji firma vyslala pracovat do centrály v Berlíně, kde se Čižmárovi usadili natrvalo.

Sídlo Nadina zaměstnavatele se nachází nedaleko berlínského vánoční tržiště, kde v pondělí k teroristickému útoku došlo. Naďa zřejmě na trhy zašla s kolegy a kolegyněmi po práci. Někteří další zaměstnanci jsou údajně mezi zraněnými. Nejedná se ale o české občany.

Naďa Čižmárová studovala Obchodní akademii v Třeboni. Pro tamní učitele je zpráva o jejím osudu naprosto zdrcující. „Je to strašná zpráva. Ale bohužel si na ní osobně nevzpomínám. Ročně učím na dvě stovky žáků a tohle už je opravdu dlouho. Ale pokud u nás maturovala, určitě mýma rukama prošla. Je to hrozné," reagovala učitelka Milena Těšitelová. Ani Olga Kopecká si sice právě na Naďu Čižmárovou přímo nevzpomíná, ale i pro ni je zpráva o její smrti velice smutná. „Naše studenty bereme tak trochu jako naše děti a tohle je opravdu strašné. Třídní jsem jí určitě nedělala. Je mi to hrozně líto," zmínila Olga Kopecká.