Pasov – V příhraničí s ČR dopadají policie a celníci v Bavorsku stále častěji kurýry s velkým množstvím syntetické drogy „crystal", napsal deník PNP. „Dříve bylo víc jednotlivých přeprav tak do 30 gramů pro vlastní potřebu," říká v listě hlavní státní zástupce z Bambergu Thomas Janovsky. „Nyní ale cestuje stále víc obchodníků, kteří přes hranice převážejí ilegálně  300 nebo i více gramů této nebezpečné módní drogy." Jen státní zastupitelství v Hofu, k němuž přísluší 30 kilometrů hranic, vydává denně průměrně jeden zatykač a jeden příkaz k domovní prohlídce kvůli drogovému deliktu, dodává PNP.

Zácpy u sousedů

Rakouský automotoklub varuje před dopravními zácpami o víkendu. Důvodem jsou začínající prázdniny v nejlidnatější německé zemi Severním Porýní – Vestfálsku a slavný hudební festival v Bregenzi ve Vorarlbergu. K zácpám by mělo dojít především na brennerské dálnici A13, na dálkové silnici B179 a před tunelem Karawanken na A11. Na Jadran by prý turisté měli vyrazit co nejdřív, aby kolony z Německa předstihli. Za hranicemi mají být zácpy především na mýtním místě Sterzing, na brennerské trase v Itálii a v oblasti velkého Záhřebu.

Festival v Bregenzi podle automotoklubu vyvolá kalamitu dvě hodiny před začátky představení. Hlavními „přivaděči" jsou rýnská dálnice A14 v oblasti Pfänder a City Tunnel v Bregenzi, vorarlberská dálnice L190 od Lochau a švýcarská silnice L202 od Hardu.

Zloději u pump

Přes nasazení výrazně viditelných kamer se v Německu množí případy ujetí od benzinových čerpadel bez zaplacení. Studie internetového portálu auto.de ukázala, že v Bavorsku je v tomto deliktu na prvním místě Pasov. Loni tu zaznamenali 241 případů těchto krádeží. Masivní problémy jsou v tomto směru podle policie zejména na motorestu Donautal na A3, pro zloděje výhodném v tom, že asi 20 kilometrů odtud je rakouská hranice.

Zexekuují Biebera?

Idolu mladistvých Justinu Bieberovi (19) hrozí při jeho dalším vystoupení v Německu konfrontace s celníky, uvedla PNP. „Úřad chce od něho kolem 5000 eur za opatrování jeho malpy kapucínské jménem Mally v mnichovském útulku," píše. Domov tuto částku požaduje od celníků.  Jak jsme uvedli, Mally byla Bieberovi zabavena v březnu na letišti v Mnichově, protože kanadská hvězda k ní neměla žádné doklady. Šest týdnů se pak o ni starali v útulku.  Pokud Bieber náklady neuhradí, hrozí mu při příštím příjezdu do země zabavení osobních předmětů v hodnotě 5000 eur ze zavazadel – plus úroky z prodlení.

Opička nyní žije v Serengeti-parku v Hodenhagenu a údajně je zatím alespoň vizuálně v kontaktu s dalšími samičkami malpy.

Jak neproflákat prázdniny.Prázdninový nápad

Linecká organizace přátel dětí pořádá od roku 2001 sociálněpedagogický prázdninový projekt „Pippi Play im Park". Míří jím na tzv. „zbytkové" děti,  tedy na osmi- až čtrnáctileté, které jsou pro dětské hřiště už moc velké a pro mládežnická centra ještě moc mladé. Pedagogicky vyškolení opatrovníci jim v parcích nabízejí smysluplné alternativy k bezcílnému bloumání městem, píše deník OÖN. V parku v ulici Gabé ve čtvrti Auwiesen se dětem věnují například od úterý do pátku od 16 do 20 hodin.

Letos byl Pippi Park doplněn o vzdělávací komponenty. Profitovat z nich mají hlavně děti z rodin nepříliš vzdělaných. Jejich ratolesti vymění školní lavice v létě za parkové a učí se nenásilnou hravou formou. Výukovými „předměty" jsou třeba „interkulturní kompetence", výživa či životní prostředí,  uvádí deník v reportáži z této „třídy". Osmiletá Fibi zrovna namáčí štětec do žluté barvy a maluje své jméno na ubrus, který skupina toto odpoledne společně vytváří. Soused natírá svou dlaň na modro a otiskuje ji na látku. Témata rozhovorů sahají od mléčných zubů po fotbal, popisuje list. Když už na ploše není žádné bílé místo, přesedají si děti k hernímu stolku. Opatrovník  Josef rozdává karty Skipbo (na snímku); kdo nezná pravidla, rychle se je naučí. „Jaká pravidla chování pak platí v parku, popisuje nováčkům devítiletá Jacqueline:  číslo tři je třeba zákaz nadávání," uvádí deník.  Také na dalších místech v Linci jsou dětem k dispozici tři až čtyři opatrovníci. Za účast se nic neplatí, jen při výletech třeba do muzea se vybírá příslušný poplatek. Zdarma je tak cvičení s obručemi hula-hop, badminton, navlékání korálků či samozřejmě fotbal… Kdo z dětí potom pomáhá při úklidu, dostane třeba pexeso.

Vydrží pinkat?Rekordní tenis

Dvanáct hodin tenisu bez přestávky při více než 5400 úderech za hodinu, to by měl být světový rekord. Frank Fuhrmann a jeho syn Dennis z Bayreuthu chtějí tuto sobotu vytvořit hned dva výkony pro Guinnessovu knihu. Hodlají udělat víc než 25 944 výměn bez chyby a víc než oněch 5400 úderů za hodinu. Tam je starý rekord 5279.

Frank, učitel tenisu z Aalenu, už jeden světový rekord měl – v roce 2004 se mu s partnerem Tobiasem Honikelem podařilo 24 163 výměn. Aktuální rekord drží americká dvojice s 25 944 kontakty.

Zpráva v PNP dodává, že aktéři se budou v zájmu nepřerušování hry občerstvovat průběžně z batohů, které ponesou při hře na zádech, a dokonce že použijí pleny, neboť toaletní pauzy nejsou povoleny…

Děti a zvířátka

Každé třetí dítě ve věku od šesti do dvanácti let v Německu má domácí zvíře, z nich 49 procent psa a 30 procent kočku. Deset procent dětí se zvířaty má koně (17 procent děvčat, ale jen jedno procento chlapců), sedm procent morče a pět procent křečka. Psa má 58 procent chlapců, ale jen 42 procent děvčat, naopak kočku chová 37 procent a jen 19 procent hochů.

Stát zobe z dědictví

Bavorsko loni vybralo 959 milionů eur z dědické a darovací daně. Bylo to o 17 procent víc než v roce 2011. Plátci daně loni převáděli majetek za 8,7 miliardy eur. Většina převodů ale byla v limitu hodnoty od daně osvobozené. Jen necelá polovina zdanitelných převodů byla činěna ve prospěch vlastních dětí, většinou cíleně jako dary. Jen jedno procento dědiců a tři procenta obdarovaných přijali majetek za víc než 2,5 milionu eur.