Pasov – V příhraničí s ČR dopadají policie a celníci v Bavorsku stále častěji kurýry s velkým množstvím syntetické drogy „crystal", napsal deník PNP. „Dříve bylo víc jednotlivých přeprav tak do 30 gramů pro vlastní potřebu," říká v listě hlavní státní zástupce z Bambergu Thomas Janovsky. „Nyní ale cestuje stále víc obchodníků, kteří přes hranice převážejí ilegálně  300 nebo i více gramů této nebezpečné módní drogy." Jen státní zastupitelství v Hofu, k němuž přísluší 30 kilometrů hranic, vydává denně průměrně jeden zatykač a jeden příkaz k domovní prohlídce kvůli drogovému deliktu, dodává PNP.

Zácpy u sousedů

Rakouský automotoklub varuje před dopravními zácpami o víkendu. Důvodem jsou začínající prázdniny v nejlidnatější německé zemi Severním Porýní – Vestfálsku a slavný hudební festival v Bregenzi ve Vorarlbergu. K zácpám by mělo dojít především na brennerské dálnici A13, na dálkové silnici B179 a před tunelem Karawanken na A11. Na Jadran by prý turisté měli vyrazit co nejdřív, aby kolony z Německa předstihli. Za hranicemi mají být zácpy především na mýtním místě Sterzing, na brennerské trase v Itálii a v oblasti velkého Záhřebu.

Festival v Bregenzi podle automotoklubu vyvolá kalamitu dvě hodiny před začátky představení. Hlavními „přivaděči" jsou rýnská dálnice A14 v oblasti Pfänder a City Tunnel v Bregenzi, vorarlberská dálnice L190 od Lochau a švýcarská silnice L202 od Hardu.

Zloději u pump

Přes nasazení výrazně viditelných kamer se v Německu množí případy ujetí od benzinových čerpadel bez zaplacení. Studie internetového portálu auto.de ukázala, že v Bavorsku je v tomto deliktu na prvním místě Pasov. Loni tu zaznamenali 241 případů těchto krádeží. Masivní problémy jsou v tomto směru podle policie zejména na motorestu Donautal na A3, pro zloděje výhodném v tom, že asi 20 kilometrů odtud je rakouská hranice.

Zexekuují Biebera?

Idolu mladistvých Justinu Bieberovi (19) hrozí při jeho dalším vystoupení v Německu konfrontace s celníky, uvedla PNP. „Úřad chce od něho kolem 5000 eur za opatrování jeho malpy kapucínské jménem Mally v mnichovském útulku," píše. Domov tuto částku požaduje od celníků.  Jak jsme uvedli, Mally byla Bieberovi zabavena v březnu na letišti v Mnichově, protože kanadská hvězda k ní neměla žádné doklady. Šest týdnů se pak o ni starali v útulku.  Pokud Bieber náklady neuhradí, hrozí mu při příštím příjezdu do země zabavení osobních předmětů v hodnotě 5000 eur ze zavazadel – plus úroky z prodlení.

Opička nyní žije v Serengeti-parku v Hodenhagenu a údajně je zatím alespoň vizuálně v kontaktu s dalšími samičkami malpy.

close Jak neproflákat prázdniny. zoom_in Prázdninový nápad

Linecká organizace přátel dětí pořádá od roku 2001 sociálněpedagogický prázdninový projekt „Pippi Play im Park". Míří jím na tzv. „zbytkové" děti,  tedy na osmi- až čtrnáctileté, které jsou pro dětské hřiště už moc velké a pro mládežnická centra ještě moc mladé. Pedagogicky vyškolení opatrovníci jim v parcích nabízejí smysluplné alternativy k bezcílnému bloumání městem, píše deník OÖN. V parku v ulici Gabé ve čtvrti Auwiesen se dětem věnují například od úterý do pátku od 16 do 20 hodin.

Letos byl Pippi Park doplněn o vzdělávací komponenty. Profitovat z nich mají hlavně děti z rodin nepříliš vzdělaných. Jejich ratolesti vymění školní lavice v létě za parkové a učí se nenásilnou hravou formou. Výukovými „předměty" jsou třeba „interkulturní kompetence", výživa či životní prostředí,  uvádí deník v reportáži z této „třídy". Osmiletá Fibi zrovna namáčí štětec do žluté barvy a maluje své jméno na ubrus, který skupina toto odpoledne společně vytváří. Soused natírá svou dlaň na modro a otiskuje ji na látku. Témata rozhovorů sahají od mléčných zubů po fotbal, popisuje list. Když už na ploše není žádné bílé místo, přesedají si děti k hernímu stolku. Opatrovník  Josef rozdává karty Skipbo (na snímku); kdo nezná pravidla, rychle se je naučí. „Jaká pravidla chování pak platí v parku, popisuje nováčkům devítiletá Jacqueline:  číslo tři je třeba zákaz nadávání," uvádí deník.  Také na dalších místech v Linci jsou dětem k dispozici tři až čtyři opatrovníci. Za účast se nic neplatí, jen při výletech třeba do muzea se vybírá příslušný poplatek. Zdarma je tak cvičení s obručemi hula-hop, badminton, navlékání korálků či samozřejmě fotbal… Kdo z dětí potom pomáhá při úklidu, dostane třeba pexeso.

close Vydrží pinkat? zoom_in Rekordní tenis

Dvanáct hodin tenisu bez přestávky při více než 5400 úderech za hodinu, to by měl být světový rekord. Frank Fuhrmann a jeho syn Dennis z Bayreuthu chtějí tuto sobotu vytvořit hned dva výkony pro Guinnessovu knihu. Hodlají udělat víc než 25 944 výměn bez chyby a víc než oněch 5400 úderů za hodinu. Tam je starý rekord 5279.

Frank, učitel tenisu z Aalenu, už jeden světový rekord měl – v roce 2004 se mu s partnerem Tobiasem Honikelem podařilo 24 163 výměn. Aktuální rekord drží americká dvojice s 25 944 kontakty.

Zpráva v PNP dodává, že aktéři se budou v zájmu nepřerušování hry občerstvovat průběžně z batohů, které ponesou při hře na zádech, a dokonce že použijí pleny, neboť toaletní pauzy nejsou povoleny…

Děti a zvířátka

Každé třetí dítě ve věku od šesti do dvanácti let v Německu má domácí zvíře, z nich 49 procent psa a 30 procent kočku. Deset procent dětí se zvířaty má koně (17 procent děvčat, ale jen jedno procento chlapců), sedm procent morče a pět procent křečka. Psa má 58 procent chlapců, ale jen 42 procent děvčat, naopak kočku chová 37 procent a jen 19 procent hochů.

Stát zobe z dědictví

Bavorsko loni vybralo 959 milionů eur z dědické a darovací daně. Bylo to o 17 procent víc než v roce 2011. Plátci daně loni převáděli majetek za 8,7 miliardy eur. Většina převodů ale byla v limitu hodnoty od daně osvobozené. Jen necelá polovina zdanitelných převodů byla činěna ve prospěch vlastních dětí, většinou cíleně jako dary. Jen jedno procento dědiců a tři procenta obdarovaných přijali majetek za víc než 2,5 milionu eur.