Kamiony si „ťukly"

Opravdové vožení dřeva do lesa…V úterý v sedm hodin se nákladní auto jedoucí na Freyung dostalo do levé poloviny vozovky a srazilo se s protijedoucím autem. Po nárazu obě vozidla vyjela ze silnice, „Vozidlo naložené dřevem, jehož řidič nehodu zavinil, se převrátilo do lesa, druhé zůstalo stát v příkopu. Oba řidiči zůstali podle prvních zjištění nezraněni, na vozidlech jsou ale značné škiody," napsal pasovský deník PNP. Dopravu v místě řídili do odpoledne hasiči z Hinterschmidingu a z Herzogsreutu.

Jak po Sedmi spáčích?

Podle starého německého sedláckého pravidla je 27. červen, Den Sedmi spáčů, rozhodující pro počasí následujících sedmi týdnů. „V Bavorsku bude podle meteorologů v tento den mix ze slunce a mraků, místní srážky a teploty mezi 13 a 20 stupni," píše pasovský deník PNP. „Meteorologové ale uklidňují, že ani od takto ,exponovaného´ dne nelze odvozovat počasí na sedm týdnů…"

List rozvádí, že svému jménu vděčí Den Sedmi spáčů staré legendě. Podle ní hledalo sedm mladých v časech pronásledování křesťanů za císaře Decia (249–251) úkryt v jeskyni poblíž Ephesu. Byli objeveni  a zazděni. Podle pověsti nezemřeli, nýbrž spali 195 let. 27. června 446 byli náhodně objeveni, vzbudili se, aby stvrdili věřícím zmrtvýchvstání, a krátce nato zemřeli. Legenda byla dokumentována písemně poprvé v 6. století. Existuje i v syrských a řeckých variantách a jednu verzi vypráví i korán.

Protest „ochránců"

Německá kriminálka zaznamenala vynikající úspěch – dopadla 57letého muže, který od roku 2008 přinejmenším 762krát vystřelil ze svého nákladního auta na jiné kamiony z údajné frustrace ze silniční dopravy. Jednu ženu přitom vážně zranil (Deník informoval).  Rýnsko-falcký pověřenec pro ochranu dat Edgar Wagner nyní způsob pátrání pomocí skrytých laserových čteček poznávacích značek pokritizoval. K užití této metody - v Německu poprvé – prý chybělo zákonné zmocnění. „Miliony nepodezíraných osob tak uvízly v hledáčku vyšetřovatelů, jen aby bylo možné jednoho podezřelého odhalit," řekl Wagner. Dotčení podle něho měli právo být informováni. Pozitivem je jen, že tato data až na výjimky musejí být po deseti dnech vymazána.

Na linecké náměstí nebudou smět motorová vozidla.Náměstí bez aut

Linečtí Zelení se už často pokoušeli prosadit zákaz vjezdu motorových vozidel na Hlavní náměstí. Nakonec návrh prošel díky nadstranické iniciativě s více než 800 podpisy a koncem srpna se má projekt spustit. Zákaz vjezdu motorových vozidel na náměstí, do Radniční, Klášterní a Divadelní ulice od 18 hodin v sobotu a o nedělích a svátcích má zatím platit jeden rok. Výjimka platí pro taxi, zásahová vozidla a občany jedoucí do hotelu Wolfinger nebo do lékárny.