Linec - Beatrix a Florian Weichselbaumovi z Lince absolvovali během čtyř měsíců pěšky 3111 kilometrů kolem Dunaje od jeho pramenů po Sulinu, kde řeka ústí do Černého moře. Trasa podél 2888 říčních kilometrů vedla osmi zeměmi, mj. přes Řezno, Linec, Vídeň, Bratislavu, Budapešť, Novi Sad, Bělehrad, Ruse a Galati. Denní penzum měřilo 25 až 40 kilometrů. Udělali při tom asi čtyři a půl milionu kroků… 

Bylo kluzko

Dopravní nehodu měl ve čtvrtek po osmé hodině u Vorderweissenbachu 38letý český řidič nákladního auta s kulatinou. „Na strmé a kluzké vozovce dostal smyk, vyjel vpravo mimo komunikaci a návěsem narazil do osobního automobilu stojícího rovněž mimo silnici po smyku,“ píše deník OÖN. „Náraz auto popostrčil o pár metrů dopředu a to srazilo dvě ženy, které z něj chvíli předtím vystoupily.“ Po ošetření byly dopraveny se zraněním boků a nohou do nemocnice v Rohrbachu.

S pohřebákem jeli Češi?

Jak jsme informovali, v Pasově bylo nalezeno opuštěné pohřební auto odcizené v Dolních Rakousích. „Pasovská policie ve spolupráci s rakouskými kolegy případ vyřešila,“ napsal deník PNP. „Dva z činu podezřelí občané ČR ve věku 53 a 18 let byli v Dolních Rakousích zatčeni. Proti oběma je tam vedeno obsáhlé šetření. Doznali se už k řadě vloupání a krádeží v Dolních a Horních Rakousích a v Dolním Bavorsku. Krást měli především potraviny, pohonné hmoty a hotovost.“

Pasovský list pokračuje, že muži v noci na 24. únor odcizili v Grümndu černý pohřební vůz Mercedes Benz. Odjeli s ním do Německa a odstavili jej v Pasově na B 85. V bezprostřední blízkosti vozu byli tehdy oba kontrolováni tamní policií. V tu dobu ale ještě nebyla krádež auta známa, takže po kontrole totožnosti policie žádné další opatření nepodnikla.

List informuje, že v následující noci muži odcizili ve Vilshofenu z firemního pozemku zelený terénní Daihatsu Terios / Feroza a odjeli s ním do Rakouska. Na parkovišti přitom násilím otevřeli a prohledali ještě Audi A3 a mikrobus Daimler Benz. Daihatsu pak odstavili ve Welsu, kde vůz 1. března zajistila policie. Jsou podezřelí, že se večer 24. února pokusili o dvě vloupání do bytů ve Vilshofenu, při nichž ale byli zřejmě vyrušeni a uprchli bez lupu. Na oknech a dveřích způsobili škodu vždy za zhruba 400 eur.

Podle PNP byli muži kontrolováni 5. března dopoledne v Melku a po zjištění, že by mohli mít něco společného s krádeží pohřebního vozu, byli zadrženi.

Svátky bez tance

Tanec v diskotékách o tzv. tichých dnech jako Svátek zemřelých není dovolen, ani kdyby na akci byli vpouštěni jen členové klubu. To podle PNP konstatoval úřední soudv Ansbachu. „Zamítl žalobu majitele diskotéky v Norimberku, který loni organizoval diskotéky o Všech svatých, na státní svátek památky padlých a na Svátek zemřelých. Aby obešel zákon o svátcích, který to zakazuje, vpustil jen ty tancechtivé, kteří se předtím nechali zaregistrovat jako členové klubu. Tím už nemělo jít o veřejnou akci. Město Norimberk mu ale za to uložilo pokutu 19 000 eur, proti níž nyní vedl marně soudní řízení,“ píše PNP.

Nekouření ničí kvalitu života?

Pasovský poslanec zemského sněmu Konrad Kobler  brojí proti nekuřácké iniciativě, která usiluje o zákaz kouření v tzv. pivních zahradách. „V dopise ministerskému předsedovi Horstu Seehoferovi varuje Kobler před novým rozruchem a připomíná kličkování před zavedením zákazu kouření v bavorských restauracích,“ píše PNP.

Podle listu dále Kobler, ačkoliv je sám nekuřák, ujišťuje, že by pro zákaz kouření v zahradách nehlasoval. Ten se prý rovná novému honu na pokojné lidi a rozštěpuje pohodu milující společnost. Se zákazem kouření by byl rozbit další kus bavorské kvality života. „Bavoři nepotřebují v pivních zahrádkách žádné totální poručníkování,“  míní. Radí Seehoferovi, aby teď vyslal správný signál. CSU si prý musí ušetřit nutnost dalšíhoobhajování a vysvětlování a nesmí hosty zahrádek za hranice země ke škodě bavorských hospodských. „Jsou důležitější věci než mentorovat a šikanovat lidi,“ říká.