„Nedostatkem taxíků v noci se v poslední době zabývala kromě hospodských a hostů také politická grémia,“ píše pasovský deník PNP. Protože kontroly a průzkumy potvrdily, že dosažitelnost služby v noci vskutku masivně poklesla, navrhuje správní odbor postupné rozšíření koncesí. „Aktuálně je jich 46, brzy jich má být ale padesát,“ uvádí list. Poptávka po udělení licence je velká. Podle mluvčí radnice je na seznamu čekatelů 17 zájemců.

I v Rakousku zdražují

Inflace v Rakousku loni byla meziročně tříprocentní, pro důchodce 3,2 procenta.  Obzvlášť stouply ceny bydlení, topení a pohonných hmot. Nájmy v lednu byly o 4,1 procenta vyšší než loni. Tzv. denní nákup se proti loňsku prodražil o 5,1 procenta, týdenní nákup včetně tankování o 5,2 procenta.

Ceny potravin se v začátku roku zvýšily průměrně o 2,7 procenta, nealkoholických nápojů o 8,3 procenta, kávy o 16 procent. Zlevnilo ovoce (o 12 procent) a zelenina (dvě procenta). 

Hospodští se bouří

Po zveřejnění záměru radnice Pasova prodloužit povinnou noční přestávku lokálů v citlivé „noční“ části města o jednu hodinu (rozuměj tedy především zkrátit uzavírací dobu) kvůli množícím se stížnostem na hluk a výtržnosti se dotčení gastronomové formují k odporu. Nařízení by postihlo asi 25 zařízení.

Majitelé argumentují „masivním a hlasitým“ přesouváním se nočních hostů do putyk poté, kdy některá zařízení budou muset ve dvě nebo ve tři zavřít a jiné, pár metrů od zóny, pokračovat do pěti. Gatronomové se chtějí bránit třeba referendem.

Ztratil se mladý muž

Gerhard Glöckl (31) z Zellu u Kirchbergu v příhraničním okrese Regenu je od 22. srpna pohřešován. Nebyla po něm nalezena žádná stopa, ani rodina nemá zprávy. Není vyloučeno, že mohl odejít do Čech.

Ubývá teologů

Katolická církev v Německu má starosti s teologickým dorostem, píše PNP. „Počet  studentů se v posledních patnácti letech snížil na polovinu, momentálně na 2200,“ uvádí list. S klesajícím počtem studentů klesá i pedagogická kvalita vzdělávání. V Bavorsku je jedním z důsledků to, že se teologické fakulty v Pasově a v Bambergu změnily na instituty, což pro ně znamená méně personálu a méně prostředků. Plné studium v Benediktbeuernu skončí v roce 2013. V uplynulých pěti letech poklesl počet profesorů na katolických teologických fakultách o 19 procent, počet z rozpočtu placených středních akademických sil o 20 procent.. V nadcházejících letech budou na jednu profesuru uvolněnou odchodem do důchodu připadat jen tři až čtyři habilitovaní teologové, v některých disciplínách jako teologie morálky dokonce jen jeden…