Češi v tísni

Českou rodinu zachraňovala v pátek večer horská služba ze Salzbergu (1386 m) u Hallstattu. „63letý otec, 60letá matka a 31letý syn vyrazili odpoledne na výlet. Protože lanovka je v závěru sezony jen v omezeném provozu, museli do údolí sestupovat po turistické stezce. Nepočítali ale s tím, že oba chodníky jsou od 23. srpna uzavřeny a sotva průchodné kvůli polomům," napsal deník OÖN. „Těsně před 19.45 hodiny zavolali záchranáře, protože už byli příliš vyčerpáni.  Horská služba rodinu přepravila do bezpečí terénním vozidlem. Zraněn nebyl nikdo."

Rekordní dýně - přes půl tuny.Superdýně

Skupina amatérských zahrádkářů z Augsburgu vypěstovala dýni – monstrum, napsal deník PNP. Při soutěži ve Schwabhausenu u Dachau šokovala i pořadatele – váží 524 kilogramů! Na výšku má víc než metr. Do konce října bude obr vystaven na statku Sickertshofen.

Vegetariáni „provokovali"

Před dnešním mezinárodním dnem vegetariánství demonstrovali ochránci zvířat v sobotu v rámci  pivních slavností v Mnichově. Vybrali si je proto, že Oktoberfest stojí ročně život statisíců zvířat – jen kuřat je snědeno vždy na půl milionu, k tomu se rožní voli atd. Podle vegetariánů to musí skončit, píše deník PNP. Na Mariánském náměstí se jich sešlo několik stovek z celého Německa pod heslem "Wiesn Meat Out" a pochodovali centrem města. Podle spoluorganizátorky Julie Mandokiové z Animals United lidé na ně reagovali s pochopením, někteří se prý spontánně přidali. Na výstaviště demonstranti nešli, nechali tam své poselství jen přednést přes reproduktory.

Ochránci tvrdí, že tradice a slavnosti se mohou obejít i bez utrpení zvířat. Proto také sdružení uspořádalo před týdnem na Mariánském náměstí první „veganský" Oktoberfest v Německu. „Magnetem pro veřejnost ale nebyl," podotkla PNP. „Přišlo jen asi 600 návštěvníků, zatím co k tomu pravému se ročně sjíždí na šest milionů lidí."

Mluvčí hostinských na výstavišti a provozovatel pivního stanu „Bavorské nebe" Toni Roiderer vegetariánům vzkázal: „Pocházím z řeznické rodiny a můj otec mi vždycky říkal: Chlapče, maso je nejlepší zelenina…" Nikoho by prý ale ke konzumaci masa nenabádal. „Nevměšuji se také do toho, když vegetarián ujídá krmení kravám…"