„Nejsem politička," ujistila. Raději je umělkyní, protože tak je pro ni snadnější vyjádřit svá poselství. Nevyzná se v „provádění politiky", ale je pro ni nepochopitelné, proč jsou pořád ještě diskutována témata jako homosexuální manželství, proč se nad tím pořád zdlouhavě uvažuje. „Nepotřebuji někoho, kdo pořád dumá, potřebuji rozhodnutí," řekla. Život politiků prý jistě není lehký, „ale tito lidé si vybrali svůj džob stejně jako já svůj, a očekávám výsledky".

Místopředsedkyně parlamentu Ulrike Lunacková, vedoucí rakouské delegace Zelených,  uvedla, že „Conchita Wurst má důležité politické poselství, které nemá se stranami nic společného". Jde jí o právo žít v míru a svobodě, což platí i pro homosexuální komunitu. Lunacková nesdílí kritiku akce od konzervativních kolegů poslanců. Wurst nedostala žádný honorář, náklady na její vystoupení, kolem 18 000 eur, jdou z prostředků Lunackové a klubu Zelených. „Myslím, že je cenné dostat sem tak důležitou vyslankyni," říká a míní, že tak se dalo občanům najevo, že Evropský parlament stojí za obsahem těchto myšlenek.

Pátrají po původu příjmení.Co znamenají jména

Karl Hohensinner (47) z Greinu a Bertold Wöss (33) z Esternbergu patří k nejznámějším onomatologům v Rakousku. Ve čtvrtek budou přednášet v lineckém Stifterhausu o původu hornorakouských příjmení, píší OÖN.

Na okraj předesílají, že původ příjmení druhého experta, Wöss, se odvíjí od Wespe, tedy vosy (Woissn), takže je vlastně trochu české… „Vosí hnízdo" by pak mohlo být původně v okolí Rohrbachu, kde se vyskytuje 300 lidí tohoto jména.

Jak znalci pracovali, ukazuje příklad jména „-müller", kterých je v telefonním seznamu Horních Rakous 300. Wöss je rozmístil podle četnosti do jednotlivých oblastí a tam pátral po mlýnech, od kterých mohla být příjmení odvozována. Tak našel mlýn Kitzmühle u St. Johannu v okrese Rohrbach a v pozemkové knize z roku 1825 našel řadu rodin, která se tak zapisovala. Čím dál od mlýna, tím bylo toto jméno vzácnější.

Mlýnů jako „dárců" příjmení je ale v Rakousku mnoho – pro původ Aumüller jich Wöss našel osmnáct, další identifikoval pro jiná rozšířená „mlýnská" jména Aigmüller, Brandmüller, Dicketmüller a Hofmüller. Doklady o mlýnech sahají až do roku 1200. Příjmení tehdy ještě neexistovala, vlastníci se identifikovali křestními jmény a dodatkem „ze mlýna".

„Teprve začátkem sedmnáctého století byla zavedena úřední rodinná příjmení a mnoho jich bylo teprve vymýšleno," říká Hohensinner. „Dárci" jmen byli duchovní, kteří při svatbách nebo křtech museli osoby zavést do svých církevních knih. „Páni faráři ale někdy neslyšeli dobře, a proto se mnoho jmen v průběhu času měnilo. Příčinou bylo ,šumlováni´, neúplné, příliš tiché  nebo nepřesné vyslovování. Faráři pak zaznamenávali jména svých většinou neznalých oveček podle toho, co slyšeli, a tak se třeba ze Stiermaiera mohl stát pod dvou, třech generacích Stürmer," píše list.

Karl Hohensinner se zabývá i koncovkou "-inger", jejichž „vlastníků" je v hornorakouském telefonním seznamu rekordních 45 200. Podle experta například jméno zemského hejtmana Pühringera znamená „který pochází z Pirachu", přičemž Pirach se odvozuje od „bira" (bříza). Jako další oblíbená jména posloužila v době bohatých lesů také jedle (Tanne – Danninger), smrk (Fichtinger), buk (Buchinger) atd. Na místo původu pak odkazuje třeba jméno Scharinger (Schärding).

Na snímku jsou vlevo Karl Hohensinner, vpravo Bertold Wöss.

Větrný park u sousedů zahajuje.Spouští větrný park

Větrný park v Munderfingu poblíž Braunau bude slavnostně spuštěn v sobotu 11. října. Jeho zrod provázela masivní kritika, stížnosti a žaloby, ale projekt obstál u všech instancí. „Tak pečlivě ještě nebyl úřady prověřován žádný projekt," říká k tomu ředitel zřizovatele Joachim Payr v deníku OÖN.

Odmítá kritiku, že lopatky jejich „mlýnů" často stojí. Zkušební provoz prý přesně potvrdil prognózy. Že se turbiny někdy netočí, je prý normální stejně, jako že fotovoltaické zařízení nefunguje v noci a vodní elektrárny při vysoké vodě.

Zařízení v Kobernaußerwaldu s pěti turbinami má ročně dodávat kolem 32 milionů kWh energie, která by vystačila na zásobování 10 000 domácností, asi třetiny okresu Braunau. Starostu Martina Voggenbergera obzvlášť těší, že elektrárna je stoprocentně „munderfingská"  -  tři čtvrtiny vlastní obec, zbytek zde sídlící firma Energiewerkstatt.

Zdejší větrný park už si prohlédlo kolem 10 000 lidí. Další přijdou v sobotu. Zahájení bude ve 14 hodin. Hrát bude místní kapela, pro děti jsou připraveny soutěže, atrakcí má být slaňování věže č. 3.

Dobrodruh Holtorf pod Everestem.Světoběžec

Po 26 letech zakončil Gunther Holtorf (77) z hornobavorského Gstadtu na Brandenburské bráně v Berlíně cestu kolem světa. S terénním autem „Otto" projel 215 zemí a urazil při tom téměř 900 000 kilometrů. Teď se vrátil k Chiemsee, kde má dům.

Vyrazil v roce 1989 společně s již zesnulou manželkou Christine. Napřed plánovali jen výlet do Afriky, ale pak pokračovali. „Vynechali jen tři africké země a několik malých ostrovních států, protože byly příliš nejisté nebo nesjízdné," píše PNP. „V mnoha zemích byl Holtorf prvním cizincem, který sem směl s vlastním autem, například v Myanmaru v jihovýchovní Asii."  Na otázku, kde se mu líbilo nejvíc, říká, že tam, kde nebyli lidé – v poušti, ve velehorách a v pralese.

Jeho terénní vůz z roku výroby 1988 neměl jedinou poruchu. Stále jezdí s původním motorem, dodává pasovský list.

Nával na vysoké

Na bavorských vysokých školách je letos do zimního semestru zapsáno rekordních 367 700 studentů, o téměř  12 000 víc než loni. Studium zahájilo ale o 300 lidí méně – 66 500.