Ze soboty na neděli bylo ze 114 nových infekcí v Rakousku nejvíc, 53, v Horních Rakousích. Do večera stoupl počet momentálně nemocných v této zemi na 566. Do pondělka tu přibylo opět nejvíc nákaz – 25 během 24 hodin. Ve Vídni to bylo 19, v Dolních Rakousích tři. Od začátku pandémie zemřelo v souvislosti s koronavirem v Rakousku 708 lidí, za vyléčené bylo označeno 17 000 osob.
Rakouský ústavní soud se bude v tomto týdnu opět zabývat opatřeními proti šíření koronaviru, informuje Volksblatt. V pozadí je například opakovaný požadavek sociální demokracie na generální amnestii přestupků proti zákazu vycházení přijatému během akutního šíření nákazy. Policie mezi 16. březnem a 17. červnem zahájila skoro 35 000 řízení s provinilci. Nově zemský správní soud ve Vídni podal ústavnímu soudu podnět k prohlášení nařízení ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera z 15. března o omezení vycházení za protiprávní.
Podle výkladu právníků zákon ministrovi dovoloval pouze vyloučit vstup na „určitá místa“, on jej ale ve skutečnosti zakázal na celý veřejný prostor s neurčitě pojmenovanými výjimkami. To podle juristů porušuje ústavu, která vyžaduje k zásahům proti základním právům přesné zákonné vymezení. Z Anschoberova výnosu ale nebylo občanům ani výkonným orgánům jasné, co je vlastně ještě dovoleno a co už zakázáno. Situaci sociální demokraté navrhují vyřešit amnestií, která by byla podle nich spravedlivější a levnější než hledání právních sankčních prostředků v tisících jednotlivých případů.
Přibylo násilí
„Za koronakrizi v Horních Rakousích silně přibylo domácího násilí zejména proti dětem,“ píše Volksblatt. Centru ochrany bylo oznámeno 64 případů rabiátního jednání některého z rodičů vůči dětem. Loni jich za stejnou dobu bylo 26. Celkově stoupl počet policejních zásahů proti domácímu násilí od 15. března do 3. května meziročně o 30 procent na 228. V prvním pololetí 2020 řešila policie 472 případů útisku, nebezpečného vyhrožování, ublížení na zdraví nebo sexuálních trestných činů, což je meziročně nárůst 18 procent, řekla předsedkyně zemského centra ochrany před násilím Sonja Ablingerová. Vysvětluje, že na nárůstu se podílela i skutečnost, že ženy si netroufaly volat o radu nebo utíkat k sousedům, protože násilníci byli v době omezení vycházení víc doma… O ochranu požádalo také 125 mladistvých, o 83 procent víc než loni.
Umění z Čech „jede“
V galerii „Umělecký prostor bez hranic“ v Bavorské Železné Rudě prodloužili do 1. listopadu výstavu děl českých tvůrců, informuje PNP. V souběžné expozici představují své práce ve stálé expozici bavorští umělci. Při vernisáži přivítal galerista Christian Bayerl také některé vystavující výtvarníky - Kamilu Hoja Šedý, Annu Halasovou, Pavla Mutinského a Miroslava Spoustu, starosty sousedních měst Michaela Herzoga a Filipa Smolu, ředitele Aberlandu Herberta Unnasche a další hosty. Filip Smola byl obzvlášť potěšen tím, že se hranice zase otevírají po koronavirové „uzávěře“, „… a my zase můžeme žít v jednom městě,“ dodal. Pasovský list poznamenává, že zatím co třeba Pavel Mutinský přenesl na plátna dojmy ze svých cest do severní Afriky, Vít Pavlík prezentuje abstraktní obrazy přírody Šumavy. Výstava je přístupna od středy do neděle od 10.30 do 17 hodin. Na snímku jsou obrazy Miroslava Spousty.