Lídr kandidátky KSČM Petr Braný sdělil, že k přípitkům na vytvoření koalice zatím nebyl důvod. „Nicméně jsme se shodli na mnoha programových prioritách našich stran," poznamenal Petr Braný.

Názorově rozcházet se ale sociální demokraté a komunisté začali u otázek možných forem spolupráce na vedení kraje.

„Sociální demokraté nejdříve nastínili možnost tiché podpory jejich vlády, to znamená, že bychom v radě nezískali ani jedno křeslo. Na to jsme ale nepřistoupili," popsal Petr Braný s tím, že pak přišla na přetřes otázka, které resorty v krajské radě by tedy mohla řídit KSČM.

Čas na promyšlení vzájemných návrhů si představitelé obou stran ponechali do příštího pondělí. V tento den si své postoje vyjasní při dalším jednání.

Na jednání mají čas

Budou mít v krajské radě zastoupení politická uskupení z obou stran politického spektra, anebo jen z toho levého? Současný a zřejmě i budoucí jihočeský hejtman Jiří Zimola se podle svých slov nebrání jednání s žádnou stranou v zastupitelstvu, která o to bude mít zájem.

„Musím říct, že komunisté k debatám o povolebním uspořádání bohužel přistupují konstruktivněji než strany takzvané trojdohody," okomentoval před časem Jiří Zimola zatvrzelost stran po volbách vytvořeného trojbloku, které odmítaly jednat jinak než jako jeden celek. Jihočeši 2012, lidovci se zástupci TOP 09 se ale nakonec uvolily rokovat s ČSSD samostatně. Schůzky zatím neproběhly.

Na jednání mají ještě představitelé politických stran několik dní času. Pokud někdo ještě dnes nepodá návrh na neplatnost krajských voleb anebo neplatnost hlasování, zastupitelé by se měli sejít nejpozději do patnácti dnů.

Na prvním zastupitelstvu by přitom volení zástupci občanů měli ze svých řad zvolit hejtmana, jeho zástupce a další členy rady. Tedy obsadit křesla, o něž se nyní lídři stran dohadují především.