„Očekáváme cykloturisty z celého světa a z nové stezky mohou profitovat i příhraniční místa v Bavorsku a v Čechách," říká  Stephan Moder z turistického svazu Východního Bavorska, který projekt koordinuje. Také okresní hejtman Michael Adam a zástupce hejtmana Plzeňského kraje Jiří Struček mají z iniciativy radost, dodává PNP a uzavírá s Adamem: „Tato stezka je velkolepým úspěchem Evropy."

Docela přesné vlaky

Cestující, kteří si stěžují na rakouskou železnici a nedohodnou se s provozovatelem o náhradě škody, se mohou obracet na smírčí instanci, tzv. Schienen-Control. Loni bylo těchto podnětů 772, z 94 procent proti státním ÖBB. Komise zahájila 522 smírčích řízení a podle ředitelky Marie-Theresie Röhslerové vyřídila přes 98 procent podnětů  úspěšně – dohodou, napsaly OÖN. Na odškodněních a slevách z pokut, například pokud jel cestující s neplatnou jízdenkou pouze nedopatřením, vymohla klientům na 25 000 eur.

22 procent stížností se týkalo zpoždění vlaků a zpožďujícího se odškodňování této újmy. 15 procent mířilo proti pokutám a exekucím, 13 procent lidí se domáhalo vrácení jízdného.

Podle Schienen Control si železnice i loni udržela vysokou přesnost. V celé osobní přepravě byly dodrženy jízdní řády na 95,9 procenta: na dálkových spojích přesnost poklesla na 86,3 procenta, na lokálních byla 96,4 procenta. „V polovině případů zpoždění zavinili sami přepravci,¨ píší OÖN. Na lokálních tratích činilo zpoždění průměrně 1,8 minuty. Za skutečně zpožděný spoj je ale pokládán ten, který se opozdí o více než 5:29 minuty. Odškodňováni jsou cestující na dálkových spojích zpožděných o hodinu. Na regionálních tratích mají majitelé ročních jízdenek nárok na slevu, pokud přesnost spojů nedosahuje alespoň 95 procent.  Podle Evropského soudního dvora mají cestující nárok na odškodnění i při zpoždění způsobeném vyšší mocí. (www.schienencontrol.gv.at)

Přibylo jim lesa

Lesní plocha v Bavorsku se loni rozrostla o 192 hektarů, tedy o plochu asi 270 fotbalových hřišť, zaznamenala PNP. Nejvíc jí přibylo v Dunajském lese, o 44,2 procenta. Od roku 1980 přibylo v této spolkové zemi 16 000 hektarů lesa.

Podporují azylanty

Počet uchazečů o azyl v Bavorsku, kteří pobírají státní pomoc, loni stoupl o 58 procent. K 31. prosinci minulého roku bylo jich bylo 25 199. Země jim hradí ubytování, topení, oděv a hygienické prostředky. 65 procent žadatelů jsou muži. Většina pochází z Afghánistánu – 3710 osob, z Iráku 2617, Ruské federace 2486 a Sýrie 1981.

… a své rodiny

Pět bavorských ministrů a státních sekretářů zapletených do tzv. příbuzenské aféry vyplatilo svým manželkám a dalším blízkým příbuzným ze státních prostředků „za pomoc v kancelářích" celkem více než 1,3 milionu eur. Ministr kultury Ludwig Spaenle (CSU) zaplatil manželce od roku 1997 do začátku 2013 nejvíc, celkem přes 600 000 eur, píše PNP. Zaměstnávání manželek, sester, neteří a dalších členů rodiny zakázáno nebylo až do roku 2013, ale vláda s informací o rozsahu způsobené škody tak dlouho otálela, až jí to nařídil Bavorský správní soud k žalobě SPD.

Vedle Spaenleho se případ týká také ministra zemědělství Helmuta Brunnera z Regenu (od roku 1999 zaplatil ženě, matce a neteři 290 000 eur) a tří státních sekretářů. Ministerský předseda Horst Seehofer (CSU) loni nařídil, že politikové z jeho strany za dobu práce ve vládě – tedy od podzimu 2008 – mají tyto prostředky vrátit. Někteří dotčení ale namítali, že se ničeho nezákonného nedopustili, někteří rozporovali, že by měli vracet hrubé mzdy, tedy i to, co odvedli na sociální zabezpečení, a tak vraceli jen čisté příjmy. Spaenle tedy 37 340 eur.

Weidlinger (vlevo) chce porazit klusáka.Běžec proti koni

V sobotu dojde na veletržní dostihové dráze ve Welsu ke kurióznímu souboji. 36letý atletický osminásobný rekordman na tratích od 1500 m po maraton, reprezentant  Rakouska Günther Weidlinger z Weisskirchenu, který v dubnu oznámil ukončení závodní činnosti,  se utká s klusákem vedeným rakouským profesionálním šampionem Gerhardem Mayrem, čtrnáctinásobným mistrem země. Jakého koně do sulky zapřáhne, ještě není určeno.

Soupeři si při obhlídce dráhy dohodli pravidla. Kůň poběží dvě kola, tedy 1600 metrů, Weidlinger jedno. „Je to jedinečná výzva. Předělal jsem trénink a myslím, že výsledek bude neuvěřitelně těsný," říká běžec.  Podle něho se rozhodne v posledních sto metrech. „Při těsném finiši má kůň výhodu -  má delší nos," žertuje. Závod bude odstartován v 16 hodin a na vítěze je možné sázet.

Závody člověka s koněm se dosud vypisovaly většinou na 100 metrů. Weidlinger už před 15 lety absolvoval proti koni v Ranshofenu překážkový parkúr. „Překážky byly vysoké 80 až 85 centimetrů, jezdkyně vedla koně do nájezdů příliš těsně, jednu překážku převrátil," vzpomíná Weindlinger. „Díky trestným sekundám jsem tehdy vyhrál…"