Pro jižní Čechy projekt znamená nový stěžejní bod turistiky, píše list a cituje starostu Hokra: „Dosud do popředí turistického marketingu stavíme naše zámky, hrady, kostely a jiné stavební památky. Nyní chceme prezentovat nedotčenou přírodu za bývalou železnou oponou." S kolegy ujistili, že se nejedná jen o nabídku turistům, ale i občanům příhraničí. „Mnozí z nás, především starší generace, ještě od otevření hranic nikdy nebyli na druhé straně, neznají krajinné rozdíly," řekli Hokr a Göllová. Aby získali pro projekt nejen mladé a cyklistické nadšence, ale i starší, mají být zájemcům k dispozici elektrokola.
Předseda turistického svazu Mühlviertel/Freistadt Christian Naderer uvedl, že chtějí vsadit na témata, která výrazně charakterizují zúčastněné tři regiony – pivo, kulturu, historické dědictví a zážitky v přírodě. Je přesvědčen, že propojením cyklistických stezek pro ně vědomě vytváří prostor.

Kontejnerová vesnička pro běžence.Očekávají běžence

Kolem 500 občanů Ohlsdorfu přišlo v pondělí večer na informační setkání k detailům vznikajícího ubytovacího střediska azylantů v místní části Kleinreith. První uprchlíci mají přijít do zřizovaného kontejnerového „sídliště" pro sto běženců převážně ze Sýrie a Afghánistánu začátkem příštího týdne. Má jít o lidi, kteří už podali žádosti o azyl a úřady je zaregistrovaly. Podle starostky Christine Eisnerové tu mají být týden až půl roku, než pro ně ministerstvo vnitra najde dlouhodobý pobyt.
Opatrovat je má organizace pomoci uprchlíkům ORS, podle níž bude v městečku přísný ubytovací řád. Azylanti budou také informováni o místních zvyklostech, například o třídění odpadu, zaznamenaly OÖN. V obci vzniká platforma občanů, kteří běžencům chtějí pomáhat. Přihlásilo se jich 60, ale starostka si je jistá, že jich bude alespoň stovka.

Kandiduje v 95 letech.Babička kandiduje

95letá Frieda Meichenitschová ze Steyru bude v nadcházejících komunálních volbách poprvé v životě kandidovat – na 39. místě za lidovce, jejichž členkou je od roku 1966. „V roce 1946 byla odsunuta ze Slovinska. V Rakousku brala jakoukoliv práci, posluhovala, dělala servírku, později pracovala v expedici Steyr-Werke, kam denně chodila pěšky přes celé město," píše linecký Volksblatt. A nohy jí dobře slouží i dnes, kdy chodí do svého bytu ve druhém patře či vícekrát týdně do kanceláří strany vypravovat dopisy či reklamní letáky. Každý měsíc navštěvuje jubilanty oslavující narozeniny v domovech seniorů a předává jim dárky. Jako dobrovolnice magistrátu pomáhala dlouhá léta lidem v nouzi. Svým jménem na listině chce stranu podpořit – a ÖVP její kandidaturou hodlá vyjádřit, že „stará dáma VP ve Steyru" je pro všechny příkladem, uvádí Volksblatt.

Klokan je Bavorák

Jak náš list zaznamenal, turista z Vídně zahlédl a vyfotografoval na poli u St.Oswaldu klokana. „Ukázalo se, že je pravým Bavorákem – zvířecí azylant může být na útěku už od dubna," uvádějí OÖN. Na fotografii v lineckém deníku reagovali chovatelé z okresu Pasov - prý „je to přece náš Paul", uvádí deník jejich reakci. Zvíře postrádají od 23. dubna. Tehdy průtrž mračen zaplavila výběh a Paul utekl. Majitelé se nyní chystají do St. Oswaldu pokusit se ho najít.

Vrbový kostelík v Bavorsku.Kostel z vrboví

V Pappenheimu ve středním Francku je jediný „vrbový kostel" v Bavorsku. V roce 2007 během velikonočních prázdnin tu asi stovka mladých evangelíků vysázela po příkladu Rostocku a Kaiserslauternu více než tisíc sazeniček a stromky vyrůstaly. Stabilitu nezvyklému božímu domu dalo lešení z kovových trubek jako opora splétaných prutů. Ty v létě vytvářejí „chrámu" pro asi 150 lidí zelenou střechu, píše PNP. Kostel vysvětil v roce 2007 zemský biskup. Každou první sobotu od května do října se tu konají bohoslužby a každým rokem na podzim jsou čerstvé větvičky přiřezány a dovázány, aby rostly do pěkné formy, dodává list.

Neonacisté na turné

Podle spolku Braunau proti pravicovému extremismu chystá mezinárodně aktivní neonacistické uskupení Blood & Honour na čtvrtek 13. srpna „večerní procházku" po Braunau, píší OÖN. „Vzpomínkové" turné po místech s nacistickou minulostí vyráží z Budapešti a míří do Rakouska a Bavorska. Program „výletu" byl už od února na domovských stránkách Blood & Honour. Účastníci si objednali noclehy i v Braunau, ale podle vyjádření mluvčího policie pro OÖN není jisté, že do města opravdu dorazí. Orgány ochrany ústavy v Rakousku, Německu a Maďarsku spolupracují a rakouská policie bude informována, jakmile skupina vyrazí. Mluvčí zmíněného antifašistického spolku Raffael Schöberl požaduje po úřadech, aby průjezdu skupiny „za všech okolností zabránily". Podobně protestují i další organizace. Podle mluvčího policie Davida Furtnera by ale průjezdu nemohli zabránit: Pokud nemají zákaz pobytu, mohou se občané Evropské unie v Rakousku volně pohybovat, připomněl. Pokud ale uskupení přijede, bude je policie doprovázet. Stejný postoj zaujalo bavorské ministerstvo vnitra, podle něhož bude bedlivě sledováno, zda maďarští extrémisté nenosí speciální symboly a znaky. „Samotná skutečnost, že se jedná o neonacisty, ještě nezakládá preventivní zákaz vstupu. K tomu by muselo být doloženo, že představují skutečné a dostatečně těžké ohrožení základních zájmů společnosti," uvádí PNP. Podle bavorských informací mají „bloodi" vyrazit z Budapešti ve čtvrtek a v pátek přicestovat do Bavorska. Plánují prý mimo jiné zastávky ve Vídni, Braunau, Norimberku, Mnichově a Obersalzbergu.
Starosta Braunau Johannes Waidbacher se o záměru dozvěděl z internetových stránek OÖN. Okresní hejtman Georg Wojak řekl, že jim žádné shromáždění „zprava nebo zleva" nebylo oznámeno.