„Pokřtili svého giganta na Sapparino I.," pokračuje pasovský deník. „Je nejen rekordně vysoký, ale vznikl i v rekordním čase – za jedenáct dnů. Ke stavbě spotřebovali 15 tun, tedy asi 300 kubíků sněhu. Místní ženy mu upletly šálu dlouhou třicet metrů."
Podle tamních novin má Sapparino I. připomínat tradiční lyžařský masopust v Carlsfeldu 25. února, známý jako Sapperland – to podle obliby místních nosit filcové pantofle zvané Sapper.

S občany do sauny

Místostarosta Welsu Gerhard Kroiss (Svobodní) pozval občany obce k diskusní hodince na středu 15. února - do veřejné sauny, uvádějí linecké OÖN. „Sauna je odjakživa dobré místo k nenucenému probrání témat tak, jak nám zobák narostl," uvedl Kroiss ve svém tiskovém prohlášení. Schůzka se sejde v 17 hodin v bufetu Weldoráda, diskuse má pokračovat v sauně. Motto večera je - „bez servítků".

Nehody Čechů na Javoru

Sjezdovky na Javoru lákají i Čechy.Zdroj: Deník/repro PNP

Devítiletý český chlapec sjížděl s otcem severní svah Javoru, přičemž do něho narazila zezadu lyžařka. Ta se po pádu hned zvedla a dala otci dítěte své jméno a telefonní číslo, píše PNP, podle něhož šlo nejspíš o českou lyžařku. Dítě bylo krátce v bezvědomí a vrtulník je preventivně přepravil do nemocnice v Deggendorfu. Žena je podle PNP stíhána pro ublížení na zdraví z nedbalosti.
V pátek ráno najela do 56leté Češky sjíždějící Sluneční svah na Javoru dosud neznámá, asi 16letá dívka. Z místa nehody ujela, uvádí pasovský list.

Zemřeli na chřipku

V sezoně 2016/17 zemřelo v Bavorsku na chřipku už 16 lidí. Onemocnělo jí na 5500 osob – jen v minulém týdnu 1600. „Černá čísla jsou ovšem větší – ne všechny případy byly ohlášeny," píše PNP. Stoupající teplota a masopustní veselice jsou nejlepšími předpoklady pro množení se chřipkových virů – vrchol epidemie teprve přijde, říká dr. Dieter Geis, předseda svazu bavorských domácích lékařů.

Skandál je normální?

„Linecký karikaturista Gerhard Haderer už o celé záležitosti nechce mluvit, prý už k tomu řekl dost," píší OÖN. „Vysvětlovat musel vskutku hodně, když mu koncem února 2002 vydali 38stránkovou knížku ,o životě a působení Ježíše´. Zraněné duše věřícího lidu se dostaly do varu a šlo to ráz naráz – nakladatelství bylo masivně vyhrožováno, Haderer byl vystaven telefonickému teroru. Tehdejší kancléř Wolfgang Schüssel označil Hadererovo dílo za nehodnotný šmejd, salcburský biskup Laun žádal kvůli ,blasfemii a zlomyslné revoltě proti Bohu´odnětí svobody pro Haderera. Všichni se cítili zpodobněním božího syna jako trvale ,zhuleného´ mladíka, který surfuje nahý po nazaretském jezeře, zraněni ve svých náboženských pocitech. V Řecku byl Haderer v nepřítomnosti odsouzen k šesti měsícům vězení, ale druhá instance ho obžaloby zprostila. Haderer sám stále ujišťoval, že svými kresbami nechtěl kriticky pojednat Ježíše, ale vyšší církevní hodnostáře."

List pokračuje, že umělecké vyjádření se k religiózním tématům polarizuje odjakživa. „Tímto tématem se zabývá i výstava prezentovaná OÖN v lineckém Kulturquartieru pod názvem ,Skandal Normal?´. Kromě Hadererovy knihy je tu k vidění i ukřižovaná žába německého autora Martina Kippenbergera a karikatury Mohammeda v dánských novinách. Ve čtvrtek 9. února se v rámci programu bude diskutovat otázka, zda lze Boha urazit. Od 18 hodin bude následovat prohlídka výstavy, které se zúčastní i biskupský vikář Johann Hintermaier."
Další informace na www.ooekulturquartier.at. Výstava potrvá do 30. dubna.