Svátek pořádaný každé dva roky je výrazně pod taktovkou venkovské  mládeže. Letošní její novinkou je hudební „JÄMerschoppen",  spojující pojmy amerického jamování jako improvizace a dobrého starého Dämmerschoppen, „večerního vydání ranního čili dopoledního  popití", jak vysvětluje linecký list. „K tahu vývoje, kterým mládež staví naši lidovou kulturu na koleje současnosti, se připojují i tradicionalistcké svazy pozoruhodnými vývojovými kroky," pokračují OÖN a zdůrazňují třeba večer nářečí v pátek od 20 hodin v Neusserlingu včetně „dialektového gypsy disco popu". V sobotu od 12 hodin bude soutěžní přehlídka skupin lidových tanců, od 20 hodin se v pestrém pořadu vystřídají pěvecká uskupení a kapely země. Závěrečná show začne v neděli v 15 hodin.

Vystačí s půlkou energie?

Rakousko se v roce 1997 zavázalo v Kjótu snížit emise „skleníkových plynů" z objemu roku 1990 o 13 procent. Ve skutečnosti stouply o pět procent, píše deník OÖN z první odborné zprávy ve změně klimatu, na níž pracovalo 240 vědců tři roky.

Při její prezentaci řekl ministr životního prostředí Andrä Rupprechter, že od roku 1880 stoupla průměrná teplota o dva stupně, celosvětově o 0,85 stupně. Důsledkem je víc extrémů počasí. Hlavním problémem je spalování fosilní energie, především ve výrobě a v dopravě. Pokud by spotřeba energie klesla do roku 2050 o polovinu, snížily by se emise o 90 procent. Potenciál úspor je ve všech sektorech, ale jednotlivé kroky nestačí. „Transformace Rakouska na společnost malých emisí vyžaduje radikální strukturální a technickou přestavbu, sociální a technologickou inovaci a participativní plánování," řekli vědci. A je prý toho třeba co nejdřív.

Země produkuje ročně 81 milionů tun ekvivalentu CO2. Spotřeba energie zaviňuje 79 procent skleníkových plynů. Třetina z toho připadá na silniční dopravu, 25 procent na průmysl, osm procent na zemědělství. Horní Rakousy mají kvůli své ocelářské výrobě největší podíl emisí na obyvatele v republice.

Staví cestu i hlavatkám. Staví výstup rybám

Ve Steyru začínají na břehu řeky u mlýnské hráze betonovat 120 metrů dlouhé koryto „výstupu pro ryby", který požaduje Evropská unie zbudovat do konce příštího roku. Stavba prý výrazně poškodí obraz města, ale obecní rada už kapitulovala pod tlakem zemských expertů, kteří jinou alternativu řešení nevidí. Protože ekologové objevili v řece hlavatky, musí mít koryto rozměry odpovídající i těmto velkým rybám, uvádějí OÖN (snímek vpravo).

Rouru úřady neznají.Městský radní pro výstavbu Markus Spöck (VP) se šéfem Zelených Kurtem Apfelthalerem se  „výplavu" bránili do poslední chvíle. Poslední nadějí jim byla nová technologie vyvinutá Walterem Albrechtem z Ybbsitzu, úspěšně vyzkoušená ve Štýrsku. Jde o kovový „buben", který se ve vodě šroubovitě otáčí a kromě vynášení ryb ještě vyrábí elektřinu. (foto vlevo) Potřeboval by jen desetinu místa a podle obou oponentů by nepůsobil ve městě jako pěst na oko. Nadto by přišel jen na půl milionu eur. Starosta Gerald Hackl (SP) se pokoušel myšlenku uplatnit u zemské vlády, ale ta odkázala na znalce, kteří naléhavě radí od této varianty upustit. „Není v normách ministerstva," glosují rozhodnutí OÖN. A zemský hejtman Josef Pühringer jen poznamenal, že nechápe, proč u nich není možné to, co ve Štýrsku a v Dolních Rakousích.

Betonová „rybí" vana bude stát dva miliony eur. Spolkový a zemský rozpočet poskytnou 90 procent. I proto město nechce riskovat a prosazovat variantu, která se vyšším místům nelíbí.

Vylepší silnice

Do hornorakouské silniční sítě bude letos vloženo 407 milionů eur: 174 ze zemského rozpočtu, 233 od dálniční společnosti Asfinag. Podle odborné "Future Business Austria Infrastrukturreport 2014" mají Horní Rakousy společně se Solnohradskem po Vídni nejlepší infrastrukturu ve státě. 62 procent dotazovaných uvedlo, že v Horních Rakousích je vybudována velmi dobře nebo spíše dobře, uvádějí OÖN.

Sauny podraží?

Ředitel lázní v Bad Füssingu Rudolf Weinberger „zuří" – podle něho bylo zcela bezdůvodně předěláno něco, co desetiletí fungovalo, a provozovatelé byli postaveni před hotovou věc. Ministerstvo financí totiž sdělilo, že od 1. ledna padne daňové zvýhodnění saun zavedené v roce 1968. Místo dosavadních sedmi procent daně z obratu budou provozovatelé muset odvádět finančním úřadům 19 procent. Ředitel lázní v Bad Birnbachu Viktor Gröll rozhodnutí označil za katastrofu a Dieter Lustinger, vedoucí lázní Bad Griesbach, je má za nevykonatelné. S kolegy chtějí proti změně protestovat přes Svaz léčebných lázní.

V pozadí úpravy je rozhodnutí spolkového finančního dvora z roku 2005. Dosud to bylo tak, že pacienti, kterým byla návštěva sauny ordinována lékařem v rámci lázeňské léčby, platili zlevněnou sazbu, zatím co „zájmové" návštěvy tohoto zařízení byly zpoplatněny 19 procenty. V roce 2005 soud ale řekl, že saunování není ani v léčebných lázních léčebnou službou, a tedy musí být zpoplatněno „regulérní" sazbou.  Rozsudek ale nevstoupil v platnost a v léčebných lázních dál platila snížená sazba. To nebylo konformní s představami Evropské unie a ta předepsala striktní výklad, kdy sleva může být poskytována.

Služba tedy zdraží i v bavorském lázeňském trojúhelníku. Viktor Gröll k tomu řekl: „ Máme možnost volby mezi morem a cholerou. Buď naše ceny udržíme a zhoršíme tak hospodářský výsledek, nebo ztratíme hosty neúnosnými cenami…"

Maraton blesků

Ve čtvrtek začal zhruba rok po premiéře druhý týden koncentrovaného měření rychlosti na bavorských silnicích. Policie bude měřit na 2000 místech, především na okresních silnicích a cestách kolem škol. V celém Německu se bude měřit jen 24 hodin ze čtvrtka do pátku, ale v Bavorsku celý týden. Nasazeno bude na 10 000 policistů s radary a laserovými měřicími přístroji. Loni v říjnu byly v celém Německu zkontrolovány tři miliony řidičů, z nichž 83 000 bylo přistiženo při nepřiměřené rychlosti.  V Bavorsku nachytali za prvních 24 hodin 6700 nedovoleně rychlých, za celý týden více než 25 000.

Stanoviště kontrol jsou předem oznamována. Za překročení povolené rychlosti v obcích do 10 km/h je pokuta 15 eur, do 15 km 25, do 20 km 35, do 25 km 80 eur a bod do karty, nad 40 km 200 eur, dva body a měsíc zákazu řízení, atd. Pokuty mimo obec jsou: za 10 km/h navíc 10 eur,  do 15 km 20, do 25 km 70 a trestný bod, do 40 km 120 eur a bod, do 50 km 160 eur a dva body, od 60 km 240 eur, dva body a měsíc zákazu řízení, atd.