Výstava: 100 000

Hornorakouský hejtman Josef Pühringer a zástupci zúčastněných měst přivítali ve freistadtském pivovaře stotisící návštěvnici výstavy Staré stopy, Nové cesty. Stala se jí Paula Müllederová z Bad Leonfeldenu, která si k sousedům zajela na výlet na kole.

Chystali a pak vzdali veleakci.Nezájem v Bavorském lese?

Čtyři dny měl trvat v září I. veletrh Bavorského lesa ve Waldkirchenu. Organizátor Thomas Resch nyní akci odřekl. „K mému velkému politování nám došlo méně přihlášek vystavovatelů, než by bylo nutné," řekl. Nepodařilo se jim prodat 30-35 procent výstavní plochy, pro niž měli připraveno 7000 metrů čtverečních. Přitom podle Resche měl být veletrh ideální příležitostí pro podnikatele, obchodníky a firmy ze všech oborů k představení se veřejnosti. Plánovali, že vystavovatelů bude na 150 a návštěvníků přijde více než 10 000. Propagace cílila na celý Bavorský les i do sousedního Mühlviertlu. Důvodem neúspěchu podle Resche je, že zejména řemeslníci jsou letos pro podzim tak vytíženi zakázkami, že nemají kapacitu obsadit ještě výstavní příležitost.

Na snímku jsou s reklamním plakátem veletrhu ještě plni optimismu zleva ředitel projektu Siegfried Müller, organizátor Thomas Resch a starosta Josef Höppler (foto repro PNP).

Zachraňovat dogy nebylo lehké…Zachránili i dogy

Tři dámy od Lince a jedna Vídeňačka ve věku 23 až 25 let se vydaly v Gosau na túru k chatě nad Bad Goisernem a zřejmě uhnuly z trasy. Dvě argentinské dogy, které je doprovázely, v neschůdném skalnatém terénu Dolního Kalmbergu ve výšce 1700 m odmítaly jít dál i zpátky, proto turistky zavolaly kolem 16. hodiny o pomoc. Na cestu záchranářů pěšky k nim už bylo pozdě, muže tedy ke skupině vynesl a spustil policejní vrtulník. Ti ženy i psy ze svízelné situace vysvobodili, píše deník OÖN.

„Propadla" i škola

O tom, že 25 z 27 žáků privátní vyšší odborné školy ve Schweinfurtu propadlo u maturity, kterou museli skládat ve státní škole, Deník opakovaně informoval. Propadlým studentům ministerstvo nabídlo možnost opakování celého posledního ročníku už „ve státním", pokud složí o prázdninách přijímací zkoušky, a přechod nabídlo i 11. ročníku „privátů". Schweinfurtská škola nyní na svých webových stránkách oznámila, že v příštím školním roce 2013/14 nebude učit.

Maturitním fiaskem se zabýval také školský výbor zemského sněmu. Zjistil, že víc než polovina žáků měla už při přijetí na odbornou školu, která vybírala studijní poplatky, velmi slabý známkový průměr. Kromě toho prý učitelé neuměli studenty motivovat. Škola prý také nevyvodila dostatečné důsledky z nedostatků v chování žáků.

Výnos pomůže postiženým povodní.Povodňová známka

Spolkový ministr financí  Wolfgang Schäuble představil společně se zástupci okresů postižených povodní zvláštní poštovní známku. Ta má pomoci lidem poškozeným záplavami. Má hodnotu 58 centů, k nimž je přidán příplatek 42 centů, který celý připadne na náhradu škod. Distribuován bude prostřednictvím svazu dobrovolné péče. Od 18. července se bude známka prodávat na všech německých poštách.

Národ nesportovců?

57 procent Rakušanů se hlásí k tomu, že sportují jen vzácně nebo vůbec ne. V průzkumu linecké agentury Spektra se vyjádřil reprezentativní vzorek jednoho tisíce občanů starších patnácti let. Výsledek téměř přesně kopíruje stejný průzkum z roku 2000, poznamenává deník Volksblatt. 24 procent dotazovaných uvedlo, že sportují pravidelně, 19 procent prý tu a tam, 16 procent jen vzácně, 41 procent nikdy. Postoj mužů a žen byl zhruba stejný. Nadprůměrně víc alespoň občasně  sportujících je u maturantů, akademiků a mladých respondentů.

Ošidili stařenku s kobercem?Ti odhadci…

U Vrchního zemského soudu v Augsburgu pokračuje projednáním odvolání spor o svého času nejdražší koberec na světě. Aukční dům v Augsburgu odhadl před dražbou v roce 2009 cenu nabízeného díla na 900 eur, píše deník PNP. V aukci je získal kupec za 19 700 eur. Několik měsíců poté byl tento peršan v Londýně u Christie´s odhadnut na 350 000 eur – a prodán za 7,2 milionu. Někdejší majitelka koberce, starší žena z oblasti Starnbergu, požaduje náhradu škody od švábského dražitele ve výši rozdílu obou odhadů. V lednu prvoinstanční soud její žalobu zamítl. Znalec přibraný k tomuto sporu si není jist, že expert, který pro první dražbu ocenil koberec na oněch 900 eur, musel skutečnou cenu rozpoznat. Jeho stav je tak dobrý, že mohl mít pochybnosti, zda opravdu pochází ze sedmnáctého století, uvedl v posudku. Doplnil, že koberec byl krátce poté prodán v New Yorku dokonce za 33 milionů.

Český řidič měl štěstí.Hořel náklad pro BMW

V pátek dopoledne zcela shořel na dálnici A 92 u přípojky Dingolfing – West kamion naložený díly pro BMW. „27letý český řidič byl s podezřením na otravu kouřem převezen do nemocnice v Dingolfingu," napsala PNP.  Podle policie hasili hasiči oheň skoro hodinu. Místo bylo zcela uzavřeno, tvořily se kolony dlouhé až 10 km. Až pozdě odpoledne byl na místě zprůjezdněn alespoň jeden pruh.