Děj druhé epizody televizní série Hop nebo trop, která se skoro celá odehrává v kanoích na vodě, umístili tvůrci před 11 lety do jižních Čech, resp. do povodí Vltavy. Jihočeský kraj začínají „vytěžovat" ve chvíli, kdy postava Radka řídící avii s loděmi má podjet pod železničním viaduktem u obce Rybník na Kaplicku.  Dvě kanoe leží na střeše vozu, pod viadukt se nevejdou a nárazem se rozbijí.

Kvůli této scéně si štáb vyřídil uzavírku, běžní řidiči jezdili po objížďce. Některé lodě filmařům půjčil vodácký „guru" Miloslav Ouředník z Vyššího Brodu, který posloužil i zkušenostmi. „Chtěli ode mě rady, když točili na jezu ve Vyšším Brodě. Vytvářel jsem jim zázemí a sehnal muzikanty pro scénu ve vodácké hospodě," řekl Miloslav Ouředník.

Šestiměsíční Matěj Madar ztělesnil dceru herečky Marthy Issové.Děj se dál „motá" ve známých kempech, např. v zadní části Soumarského mostu na Dobrou, U tří veverek v Rožmberku nad Vltavou. Na filmování vzpomíná správce kempu v Lenoře na Volarsku Jaroslav Mikeš. Jeho zážitky jsou velmi osobní.

„Hraje tam vnuk Matěj Madar, který byl tehdy šestiměsíčním miminkem. Filmaři měli v ději holčičku, ale ta jim pořád brečela. Tak si půjčili našeho Matěje, kterému přilepili náušnice a dali mu červenou čepičku," vypráví čtyřiašedesátiletý Jaroslav Mikeš. 
 

Natáčení zkomplikovaly povodněNechvalně proslulé povodně v roce 2002 zasáhly do práce filmařů. Velká voda štáb vyháněla a omezovala. Když odjel po třech dnech z Lenory, za dva dny přišla povodňová vlna. Spousta deštivých záběrů má v sobě nechtěnou autenticitu jedenáct let starých jihočeských záplav. Vzpomíná na to i Miloslav Ouředník z Vyššího Brodu, jenž filmařům pomáhal. „Muzikanti ze severních Čech, které jsem sehnal kvůli ději, tu pak pomáhali poškozeným lidem. Byl jsem členem povodňové komise."

Z Lenory mj. pocházejí scény, kdy se herečka Martha Issová snaží dítě uspat ve stanu, nebo když si její kolegyně Alice Bendová myje vlasy v řece. „Matěj tolik neplakal jako ta holčička, ale stejně nemohl usnout, pořád se smál, tak mu dali nějakou tabletku. Moje dcera je zdravotní sestra, tak věděla, o co jde. Pak se vše podařilo natočit," vybavuje si Jaroslav Mikeš.

Svého vnuka vidí i ve scéně, kdy ho filmová matka drží u zábradlí na mostu v Rožmberku nad Vltavou. !Natáčení bylo zajímavé, byl to hezký zážitek. Lidé z televizního štábu na mě nezapomněli. Po letech, kdy jeli vodu, se tady zastavili a vyptávali se, jak se daří vnukovi," svěřil se Jaroslav Mikeš.

Epizoda Na vodě nemá jen vltavské kořeny. Zdroje uvádějí, že některé záběry vznikly kolem Berounky. Děj zavítal také k Lužnici u řetězového stádleckého mostu. Místo pro smutnou událost spojenou s nočním utonutím Ivana produkce našla ve Vrcovicích na Písecku v řece Otavě u Herinkova mlýna.

Na jih se štáb vrátil při vzniku třetí epizody Na kolech. Natáčel v areálu AMU v Poněšicích u Hluboké nad Vltavou.

Nesměli jsme se učesat a být v bílém

Manželé Vojtíškovi, Helena a Milan, hráli filmařům trampské písničky na basu a mandolínu v malšínské hospodě. Hospoda v pošumavské vesničce Malšín, která se nachází jižně od Českého Krumlova, se stala svědkem vodáckého mejdanu s muzikou. Hospoda leží vzdušnou čarou asi čtyři kilometry od vody, ale v ději se nachází přímo u břehu. Trampské písničky tu hráli manželé Helena a Milan Vojtíškovi z Malšína, kteří o sobě s úsměvem říkají, že jsou hudební šumaři. 

„Jak jsme se k účinkování dostali? Náhodou. Byly povodně a silnice byly překopané. Muzikanti se sem nemohli dostat, byly zmatky, tak nás  doporučil Míla Ouředník," řekl Milan Vojtíšek, který hrál na vypůjčenou basu. Mandolínu a hlas ovládala jeho žena Helena. Ta vzpomíná, že pět písniček s nimi a pražským klavíristou štáb pořídil v hospodě 
už dopoledne bez účasti publika a večer se jelo na playback. „Vím, že jsme se nesměli učesat, abychom vypadali jako praví vodáci, a nesměli jsme na sobě mít bílé oblečení," uvedla Helena Vojtíšková. Vystupují proto v černých tílkách.

Ke stolu usedají Ivana Chýlková a Roman Zach.Hudebnice vnímá seriál Hop nebo trop jako příjemné televizní dílo mj. pro mladší diváky. „Líbí se mi třeba scénická hudba při záběrech na Lipno. To je pocta jižním Čechám. Myslím si, že se to tvůrcům povedlo," řekla Helena Vojtíšková. Vybavila si, že ona a její manžel dostali dohromady honorář 1600 korun, které spolkl běžný rozpočet domácnosti.

U natáčení hospodské scény byl před jedenácti lety přítomen jako komparzista dnes jedenasedmdesátiletý Jan Maček z Malšína. „Jsem tam kratičce v záběru. Sedím normálně u stolku před hospodou a popíjím pivo. Bylo nás tam takhle více ze vsi," sdělil Jan Maček. V hospodě byl tehdy úplnou náhodou. Za roli 
v „křoví" dostal od televizní produkce tři sta korun, které zřejmě hned utratil.