Odnímá káva skutečně tělu vodu a důležité minerály? – Ne! Čtyři šálky denně nemají žádný trvalejší vliv na hospodaření těla s tekutinami. Relativně nové je, že šálek kávy může být dokonce zahrnut do doporučovaného množství vypitých tekutin za den. Sklenka vody k tomu ale pomáhá denní bilanci vylepšit.

Zostřuje káva smysly? – Ano i ne. Kofein mnoho lidí nabuzuje a může dokonce podporovat soustředění, ale taky nemusí. Co mnozí možná nevědí – v prvních třiceti minutách může mít káva  dokonce uklidňující účinek, mnohým šálek dokonce pomáhá usnout. Teprve po půlhodině nastupuje povzbuzující efekt. Lidé zvyklí na kávu navečer by ji proto měli vypít krátce před uložením ke spánku.

Působí káva močopudně? – Ne. Ve srovnání s vodou nezvyšuje konzum nápojů obsahujících kofein nijak významně objem moči. Jen na toho, kdo kávu pije velmi zřídkakdy, může působit močopudně.

Škodí káva srdci? – Ano i ne. Přiměřený konzum kávy sice rozšiřuje krevní cesty a dráždí srdeční a krevní oběh, ale nezpůsobuje řádné výrazné zvyšování tlaku. Mnoho kávy není ale pro srdce zdravé.

Je káva návyková? – Ne. Lidské tělo má vysokou hranici tolerance a při pravidelné konzumaci si na kofein zvykne. Nebezpečí vzniku závislosti na něm rozhodně nehrozí.

Šetří káva bez kofeinu žaludek? – Ne. Důležitý pro žaludek není kofein, ale kyseliny vznikající při pražení kávy. Ty dráždí žaludeční sliznice, což může vyvolat nepříjemné pálení žáhy. Kdo mu chce zabránit, měl by zvolit nějaký „šetrnější" druh kávy, protože je zcela jedno, jestli je s kofeinem, nebo bez.

Špatná pověst, kterou káva dříve měla, je dávno rehabilitována. Mnoho studií jí přiznává dokonce preventivní vlastnosti – měla by zmenšovat riziko alzheimera, demence, parkinsona a stařeckého diabetu. Prokazatelně zlepšuje dýchání. Riziko onemocnění astmatem konzumace kávy snižuje podle studií o 28 procent a pozitivní účinek má i na lidi, kteří opakovaně trpí bolestmi hlavy.

Lhostejnost řidičů

Rakouský automotoklub ve spolupráci s velitelstvím burgenlandské policie uspořádaly test ochoty řidičů pomoci při havárii. U kouřícího auta na kraji frekventované okresní silnici u Mattersburgu a ležícího muže na louce vedle zastavilo během dvou hodin za ideálního počasí jen 38 z 246 řidičů, první po šesti minutách. 85 procent projelo kolem, ačkoliv 84 procent havarované vozidlo nepochybně zaznamenalo  Někdo se vymlouval, že si byl jistý, že pomůže někdo jiný, jiný si prý uvědomil, že kurs první pomoci absolvoval už před moc dlouhou dobou, píše linecký deník Volksblatt.

Ve druhé variantě testu se „zraněný" posadil vedle auta. Bilance už byla lepší, stejně ale zastavil jen každý sedmý řidič.

Počítají zbraně

Před rokem spustili v Rakousku centrální registr zbraní. První bilance je poněkud zklamáním, uvedl Volksblatt. Registrováno bylo teprve 81 179 zbraní s dlouhými hlavněmi a 15 580 brokovnic, což je prý jistě hodně po skutečným stavem. Lhůta k registraci ale uplyne až koncem června 2014.

Do centrálního registru přešlo automaticky také 7681 zakázaných zbraní jako opakovaček pumpguns a  367 161 pistolí, revolverů a poloautomatů, které byly do loňska evidovány na policejních ředitelstvích. Šlo především o zbraně myslivců, sportovních střelců a sběratelů.

Aktuálně je v registru kolem 471 600 zbraní náležejících 200 337 osobám.

Obálky měnily pořadí stran

Rakouští voliči, kteří využili možnosti volit korespondenčně, změnili rozdělení mandátů z nedělních voleb do Národní rady. Sociální demokracie ztratila oproti předběžnému výsledku jedno křeslo a má jich 52, Svobodní přišli o dvě a dostávají 40 mandátů. Naopak si o jeden polepšili lidovci na 47 a Zelení o dva na 24. Team Stronach zůstává na jedenácti, Neos na devíti. Volební účast stoupla s „obálkáři"  ze 65,91 na 74,42 procenta, napsal deník OÖN. Posun nic nemění na situaci, že jedinou reálnou koaliční variantou je rudo-černá, která má většinu 99 míst.

SPÖ tak získala celkem 26,86 procenta, o 2,4 méně než v roce 2008, ÖVP 24,01 (-1,97), FPÖ 20,55 (+3,01), Zelení 12,34 (+1,91).

Ani tato čísla ale nejsou konečná, ve čtvrtek bude ještě započítáno kolem 31 000 hlasů odevzdaných v „cizích" volebních okrscích. „Putovních" volebních karet bylo vydáno 668 658, tedy pro 10,47 procenta oprávněných voličů.  543 139 bylo užito ke korespondenční volbě (534 944 bylo platných), část byla započítána už v neděli, protože voliči uplatnili vyzvednuté karty přece jen ve svých obvodech. Podruhé zavedená možnost volit poštou byla znatelně víc využita než v roce 2008, kdy bylo v obálkách odevzdáno jen 375 634 hlasů.

Ukřivdili jsme autobusákovi?

Při akci.Linecký list OÖN se v úterý rozepsal o „nemilém překvapení", které zažil šofér ze St. Florianu Gerald Dannerbauer s devatenáctiletou zkušeností za volantem autobusu 25. září se zájezdem na výstavu Dávné stopy – nové cesty do Vyššího Brodu.

Aby svým cestujícím ušetřil chůzi od parkoviště pro autobusy k regionálnímu muzeu, zastavil nakrátko v zatáčce před muzeem, aby nechal penzisty vystoupit, píše deník. „To už jsem viděl blížit modré světlo," říká řidič. Policejní auto zastavilo těsně za autobusem a jeden z osádky přiběhl ke kabině řidiče s voláním Pryč, Pryč. Dannerbauer ho prý požádal, aby minutu posečkal, než všichni cestující vystoupí. To bylo podle něho na úředníka zřejmě přespříliš. „Chtěl vidět můj pas, vešel ke mně do autobusu a náhle mne uchopil za paži," popisuje řidič. OÖN dodávají, že ještě dva dny po události byly při návštěvě redakce na jeho ruce patrné stopy sevření.

Policisté mu uložili pokutu 2000 korun, tedy asi 80 eur. „Protože u sebe měl jen eura, musel si jít do nejbližší banky rozměnit. Když se vrátil k autobusu, hlídka už montovala na zadní kolo botičku," pokračuje deník a cituje řidiče: „Při tom poškodili kryt kola. Když jsem je na to upozornil, řekli, že je to moje vina. Na český autobus, který stál přede mnou, se ani nepodívali," postěžoval si v listě. Ten pak článek uzavřel: „Česká policie se k výtkám nechtěla vyjádřit."

Víc domácností důchodců

Výlučně lidé starší 65 let loni žili v 1,39 milionu, tedy ve 23 procentech všech privátních domácností v Bavorsku. Třetina z nich žila sama, 59 procent ve dvou. Ministryně spravedlnosti Beate Merková v té souvislosti vyzvala k zaměření se společnosti na potřeby starších lidí, napsal deník PNP. Kritizovala úrazové pojišťovny, které vylučují právě rizika typická pro stáří, a půjčovny aut, které nepronajímají vozidla lidem starším 75 let.

Přeučitelkováno

V předškolních zařízeních v Bavorsku jsou muži nedostatkovým „zbožím," napsala PNP. Z téměř 73 500 jejich zaměstnanců je jen asi 2300 mužů. Také v základních školách učí v první řadě ženy, muži mají mezi 26 000 pedagogickými silami jen deset procent. „Přitom jsou experti jednotní v tom, že chlapci a děvčata potřebují pro svůj vývoj i mužské vzory," uvádí deník a uvádí tři příčiny, proč muži v tomto oboru chybějí: opatrování dětí je z tradice úkolem žen, péče o děti není dobře placena – a chlapi, kteří by se potěrem zabývali, by prý měli pocit, že se na ně okruh přátel nebo rodina dívají kvůli tomu nějak úkosem…