Dvě desítky malých filmových tvůrců se podepsaly pod film Bezpečně na kole, který míří do jihočeských základních škol.

Jeho slavnostní premiéra se uskutečnila minulé úterý v českobudějovickém multikině CineStar za účasti rodičů i policistů.

„Dovršilo se tak roční úsilí dětského filmového štábu působícího v zájmových kroužcích v budějovickém Salesiánském středisku mládeže," říká vedoucí projektu Ondřej Trojek.

Výchovně-preventivní spot je určen pro žáky I. stupně ZŠ a děti jej bezplatně natočily pro své vrstevníky. Během vzniku spolupracoval dětský štáb i s odborníky z oblasti filmové tvorby a mohl se zdokonalovat a učit od odborníků. „Spot poukazuje na nebezpečí jízdy na jízdním kole s nezapnutou cyklistickou helmou a sluchátky v uších se zapnutou hudbou," pokračuje Ondřej Trojek.

„Realistické scény a téměř profesionální umělecké ztvárnění diváky při premiéře dojaly a někteří i zaplakali. Děti tak ukázaly, že s dostatečnou technikou, odborným vedením a vlastní myšlenkou jsou schopny vytvořit opravdový film. Navíc zjistily, jak pracuje filmový vícečlenný štáb," dodává spokojeně Ondřej Trojek.

Díky podpoře mnoha firem a zvláště Nadaci ČEZ bude spot na DVD nosičích bezplatně distribuován do jihočeských základních škol a stane se tak vítanou pomůcku pro pedagogy nebo vychovatele.