Okres Prachatice v období let 2007 až 2013 podal žádosti o podporu na projekty financované z Regionálního operačního programu Jihozápad v hodnotě 3,84 miliardy korun. Dosud podepsané smlouvy o podmínkách poskytnutí dotace na projekty činí více než 944 milionů korun a proplaceno bylo více než 777 milionů korun.

Na Prachaticku bylo prostřednictvím ROP Jihozápad podpořeno celkem 61 projektů, mezi které patří například městské divadlo v Prachaticích, které prošlo celkovou rekonstrukcí.

Dominantou města Prachatice je kostel sv. Jakuba Většího, na jehož obnově se ROP Jihozápad rovněž podílel.

Finanční podpora z Evropské unie dala možnost vzniknout i dalším projektům. Například v oblasti školství se díky evropským dotacím těší žáci základních škol ve Lhenicích a Husinci z nově vybavených učeben.

V oblasti cestovního ruchu vzniklo na území okresu mnoho sportovně-rekreačních zařízení, z nich jedno je ve Vimperku a další v Prachaticích a Husinci.

Napříč celým okresem se rekonstruovalo 3,14 kilometru silnic II. a III. třídy a 2,48 kilometru jich vzniklo nově. Velmi významným ukazatelem je výstavba 47,29 kilometru nových cyklostezek a cyklotras.

Podpořené projektyNa Prachaticku byly v letech 2007 až 2013 do programu ROP Jihozápad předloženy projekty za 3 847 023 592 Kč, smlouvy jsou podepsány na částku 944 599 172 Kč, dosud proplaceno je 777 045 699 Kč.
Z projektů:
- Rekonstrukce městského divadla Prachatice
- Rekonstrukce kostela a fary v Prachaticích
- Stavební úpravy budovy autobusového nádraží Prachatice a vytvoření elektronického informačního systému
- Rekonstrukce místní komunikace ulice Lázeňská v Prachaticích
- Modernizace sportovně-rekreačního areálu v Prachaticích
- Rekonstrukce a rozšíření sportovně-rekreačního areálu Vodník Vimperk
- Rekonstrukce krytého mostu (rechle) v Lenoře
- Modernizace vybavení pro technické a přírodovědné vzdělávání na ZŠ Husinec
- ZŠ Lhenice zlepšení kvality přírodovědného vzdělávání
- Modernizace učeben a výuky v ZŠ a MŠ Vacov