Plné ruce práce měly jednotky zejména v sobotu. Od sedmé hodiny ranní do sedmé hodiny večerní měli nejčastěji zasahovalii na Českokrumlovsku – 24 událostí. "Kromě Českobudějovicka, kde evidujeme pouze čtyři výjezdy k popadaným stromům, je v dalších okresech počet zásahů přibližně stejný, a to mezi deseti až patnácti výjezdy. V naprosté většině případů to bylo kvůli  popadaným stromům, jež tvořily překážky na komunikacích," shrnuje mluvčí hasičů Vendula Matějů

"Spadlý strom zablokoval v sobotu odpoledne také železniční trať u obce Jenín na Českokrumlovsku. Do spadlého stromu narazil osobní vlak jedoucí z Lince do Českých Budějovic, ve kterém cestovalo deset osob. K nehodě byli v 15:11 hodin vysláni českokrumlovští profesionální hasiči ze stanice Kaplice, jednotka SDH obce Dolní Dvořiště a jednotka HZSP SŽDC. Situace byla zkomplikována tím, že cesta k nehodě byla neprůjezdná. Hasiči museli poslední úsek cesty pěšky. Strom spadnul na troleje a vagón. Nikdo z cestujících nebyl zraněn, nikdo z nich se nevyžádal pomoc zdravotníků. Všichni byli odvezeni drezínou do obce Rybník. Po 19. hodině velitel zásahu nahlásil, že spadlý strom je odklizen," líčí Vendula Matějů.

Cestování na železnici komplikoval vítr i na celé řadě dalších míst. U Horní Plané na Českokrumlovsku spadl strom na železniční trať mezi Českými Budějovicemi a Novou Pecí dvakrát. Stromy blokovaly provoz na trati také u Včelné na Českobudějovicku, Blatné na Strakonicku, Horní Plané a Kubovy Hutě na Prachaticku.

Děsivě vypadala i situace v Písku, kde vítr odnesl i dětský kočárek. "V 17:15 hodin vyjeli písečtí profesionální hasiči ke Kamennému mostu, kde vítr odfouknul do řeky dětský kočárek. K obrovskému štěstí v něm nebylo dítě. Jeho matka jej vyndala, aby ho nakrmila, a kočárek zřejmě dobře nezajistila. Silný vítr kočárek odfouknul a ten sjel do řeky Otavy. Aby se hasiči ke kočárku dostali, museli použít člun. Kočárek během několika minut vylovili a na břehu předali matce," dodává Matějů k nezvyklému zásahu.

V noci na neděli a pak i v neděli až do 13. hodiny vyjeli jihočeští hasiči k dalším téměř pěti desítkám událostí, kdy odstraňovali následky silného větru. Na českobudějovicku je zaměstnalo osm popadaných stromů, nejvíce případů řešili na Písecku 12. Nejdrametičtější nedělní zásah absolvovali hasiči v Českém Krumlově u pivovaru na Latráně, kde vlivem silného větru sjel na podezdívku u mostu přívěsný vozík. "Velitel zásahu si po provedeném průzkumu na místo jako posilovou jednotku vyžádal automobilový jeřáb, pomocí kterého pak hasiči vozík z podezdívky vyzvedli a postavili zpět na vozovku," doplňuje Vendula Matějů.

Dvě výstrahy vydali před druhým lednovým víkendem meteorologové. Varovalií před vydatným deštěm a velmi silným větrem o síle vichřice. Poryvy zažili Jihočeši už v pátek. Například v Temelíně nebo v Kocelovicích byly v pátek odpoledne naměřeny nárazy 23 metrů za sekundu, což je 82,8 kilometru za hodinu.

V parku v českobudějovické ulici Na Sadech spadl v pátek odpoledne vzrostlý strom. Jednalo se o javor, který rostl naproti bývalým kasárnám a měl uhnilé kořeny. Silnější vítr jej tedy snadno vyvrátil. Na místo dorazila i hlídka městské policie. Bezprostřední nebezpečí ale nehrozilo, protože strom spadl do křovin, kde nepřekážel.

Jihočeští hasiči za pátek 9. ledna a sobotní noc do 7. hodiny ranní vyjeli v souvislosti s nepříznivým počasím k pěti desítkám událostí. "Nejvíce práce měly naše jednotky mezi 13. a 19. hodinou. Po 19. hodině se vítr na území našeho kraje uklidnil, od té doby do půlnoci evidujeme pouhé tři výjezdy. V naprosté většině případů se jednalo o odstranění stromů, které spadly na komunikace a bránily tak plynulému provozu," uvedla mluvčí hasičí Vendula Matějů.

V mnoha případech museli hasiči ale i do korun stromů či na střechy budov. "Českobudějovická profesionální jednotka vyjela například do Krajinské ulice v Českých Budějovicích, kde hasiči museli ze střechy jednoho z domů sundat plastový stůl, který byl větrem odnesen a zůstal zaklíněný za okapem," doplňuje Vendula Matějů.

V obci Čížová na Písecku hasiči zajistili proti větru plechový přístřešek, v Kájově na Českokrumlovsku pak upevňovali uvolněné plechy na střeše místní ubytovny. "Složitější zásah pak měla písecká profesionální jednotka, která zasahovala v Písku na nábřeží 1. máje. Zde se na vnějším plášti panelového domu uvolnila jedna ze skleněných tabulí. Na místě nebylo možné ustavit výškovou techniku. Velitel zásahu si proto na místo povolal lezeckou skupinu HZS, která za využití lezeckého materiálu tabuli odstranila a sundala. Lezeckou techniku a materiál využili také kapličtí profesionální hasiči, a to v ulici Míru v Kaplici, kde vítr poškodil anténu na střeše čtyřpatrového panelového domu. Hasiči anténu částečně zkrátili a znovu upevnili," vyjmenovává další náročné akce v kraji

Noc na sobotu byla už pro jihočeské hasiče v porovnání s pátečním počtem výjezdů relativně klidná. Od půlnoci do sedmé hodiny ranníi vyjeli pouze k pěti popadaným stromům, a to třikrát na Písecku a po jednom na Českobudějovicku a Strakonicku.

Na víkend meteorologové předpovídali  také silné srážky, které mohly způsobit zvednutí hladin některých toků. Ty sice v porovnání s předchozímy dny mírně stouply, voda v korytech všech sledovaných toků na Českobudějovicku se ale udržela v normálu.