Tabulka srovnává výši penzí mužů s mediálním příjmem (polovina obyvatel bere míň, polovina víc), kteří začali vydělávat ve 22 letech a do důchodu šli v zákonném věku (v Rakousku 65 let). V Rakousku za těchto okolností berou v průměru 76,5 procenta posledního platu. Víc mají v Itálii - 79,5 % (důchodová hranice 71 let) a v Lucembursku – 78,8 % (62 let). V zemích na konci žebříčku důchody nedosahují ani 30 % posledních platů (Irsko, Litevsko, Mexiko, Polsko a Británie). Pod průměrem OECD 49 % je i Německo (39,8 %).

Jsou štědří

V Rakousku lidé letos rozdají dvakrát víc než před deseti lety, poprvé přes 700 milionů eur, píše Volksblatt. Nejraději dávají na děti (27 %) a na zvířata (22 %). V evropském srovnání štědrosti jsou naši sousedé zhruba v polovině se 78 eury ročně.

Sesedají z koní

Projekt jízdní policie bývalého rakouského ministra vnitra Herberta Kickla (FPÖ) nová vláda zastavila, uvedl Volksblatt. Zdůvodnila to značnými investicemi, které budování složky vyžadovalo, a vysokými běžnými náklady.

Jízdní policie měla sloužit především k podpoře dalších jednotek při demonstracích a masových událostech. K tomu bylo v roce 2018 opatřeno ke zkušebnímu provozu ve Vídni dvanáct koní a započato s výcvikem jezdců. Pokračování v projektu by podle nové analýzy nejen hodně stálo (do poloviny roku 2,5 milionu eur), ale také by „vázalo dodatečné policejní síly“. Také dosud nejsou právní a věcně odůvodněné podmínky pro nasazení jízdní jednotky ve Vídni. Úkoly, které měla plnit, mohou být efektivněji vyřídit i současné policejní síly. Rozhodnutí uvítal vídeňský starosta Michael Ludwig.

Adventní kalendář „naruby“

Budou tašky plné?Zdroj: Deník/repro

Fara ve Freistadtu pozvala občany potřetí k účasti na akci „adventního kalendáře naruby,“ píše Volksblatt a vysvětluje motto: Ne já dostanu každý den něco z adventního kalendáře, nýbrž já přidám každý den do adventní tašky pro spoluobčana. Papírové sáčky pořízené Rotary klubem jsou k dispozici ve farním kostele a v některých obchodech vnitřního města. Mezi 20. a 23. prosincem mohou být s dárky odevzdány v kostele. Obsah dostane sociální trh Arcade, ve kterém mohou výhodně nakupovat potřební občané.

Turisté po městě zdarma?

Innsbruck chce jako první rakouské město umožnit turistům zdarma užívat prostředky hromadné veřejné dopravy, napsaly OÖN. Držitelé tzv. "Welcome Card" požívají už od prvního přenocování řadu výhod včetně hromadné dopravy vlakem a autobusy v celé spolkové zemi. Teď se k nim připojuje i městská doprava v Innsbrucku. Chce nechat ty, kteří přijedou alespoň na dvě noci, jezdit i po městě zdarma. Ředitel dopravního podniku Martin Baltes uvedl, že k přetížení vozů nedojde, turisté jezdí většinou v jinou dobu než místní občané.

Jak zlobí Bavorsko

Bavorské soudy odsoudily loni pravomocně více než 116 000 pachatelů trestných činů, píše PNP. Je to o 1,6 procenta méně než předloni. Bavorsko tak zůstává nejbezpečnější spolkovou zemí, Mnichov nejbezpečnějším hlavním městem. Sedmnáct lidí bylo potrestáno za vraždu (předloni 19), 32 osob za pokus vraždy (22) a 53 za zabití (61), za znásilnění pyká 135, o polovinu víc než v roce předcházejícím, za sexuální delikty celkem 1406 pachatelů (+9,2 %). Za ilegální závody aut, což je nový paragraf od října 2017, bylo odsouzeno 40 obžalovaných.

Podíl cizinců na trestné činnosti (nepočítaje činy, kterých se mohou dopustit jen oni, tedy proti zákonům o azylu nebo o státní příslušnosti) byl 39,6 procenta, o sedm procent vyšší než v roce 2017. (Podíl cizinců na obyvatelstvu Bavorska je asi 13 procent, doplňuje PNP. Statistika ale nevykazuje, zda se zločinu dopustili azylanti, kteří v zei žijí, nebo přes ni jen cestují.) Z odsouzených bylo 12,5 % Rumunů, 8,6 % Turků, 6,5 % Poláků.

Dáreček pro štamtyš

Deset stálých hostů restaurace v Horním Francku vyhrálo společně nejvyšší eurojackpot v dějinách Bavorska – 30 milionů eur. Šťastlivcům je 49-58 let, jsou dělníci, úředníci a živnostníci, většina je ženatých. Výherci s rodinami teď chtějí společně rozhodnout o užití výhry. PNP připojuje, že v lottu 6 ze 49 byla nejvyšší výhra 33,3 milionu eur vyplacena v září 2015 třem řemeslníkům ze Středního Francka, druhá nejvyšší – 31,7 milionu – připadla 48letému sázejícímu z Horního Bavorska v roce 2009.

Našel snubák v automatu

Vdovci našli prstýnek…Zdroj: Deník/repro PNP

Zaměstnanec filiálky Sparkasse v Landau našel v mincovním automatu zlatý snubní prsten. Na něm bylo vyryto jméno „Koni“ a datum 27. 11. 1964. „Pár tedy mohl uplynulou středu oslavit 55. výročí svatby,“ napsala PNP. Když se na zprávu o nálezu nikdo neozval, zeptala se PNP na matrikách v Landau a okolí, zda se u nich neženil 27. listopadu 1964 nějaký Konrad. A skutečně – v tehdejší obci Reichstorf, která dnes patří k Eichendorfu v okrese Dingolfing-Landau, přistoupili toho dne Konrad Kollmeier a Mathilde Franzová k oltáři.

Matrikářka Eichendorfu kontaktovala neprodleně Konrada Kollmeiera, kterému je dnes 84 let a který žije na svém dvoře v Antonsruhu u Reichstorfu. Ve středu dopoledne si se svou vnučkou vyzvedl ve spořitelně prsten od Mathildy… Jak uvedl, ztratil se v červenci 1979, když jeho žena zemřela na srdeční onemocnění v nemocnici v Landau. Že se prsten nyní objevil, tomu nemohl ani sám věřit, píše list. Na snímku ukazuje svatební doklad…

Metamfetamin v hasicích přístrojích

Pasovský deník zaznamenal zprávu české policie o odhalení bandy, která propašovala velké množství metamfetaminu (pervitinu) z Čech do Německa v hasicích přístrojích. Přístroje byly tak upraveny, že při kontrole fungovaly bezvadně. Do hasičáku se vešlo půl kilogramu drogy. „Drogoví pátrači v Praze mluví o velmi promyšlené skrýši,“ uvedla PNP.
Při razii 150 policistů za účasti speciálních sil bylo zatčeno dvanáct členů bandy. Při domovních prohlídkách na více než 40 místech bylo nalezeno 350 000 eur v hotovosti, šest střelných zbraní, kilogram metamfetaminu a mobilní drogová „kuchyně“. Odběratelé zboží byli v Bavorsku, v Čechách a v Durynsku. Kromě toho skupina přeprodávala marihuanu. Policie zasáhla proti síti pěstitelů konopí v privátních obydlích.

Náhradník se povedl

Smrk od české hranice.Zdroj: Deník/repro PNP

„Na to, že je to jen strom-béčko, je docela dobrý,“ pochválil primátor Mnichova Dieter Reiter ve středu večer z balkonu radnice na Mariánském náměstí při otevření ježíškovského trhu 21 metrů vysoký smrk ztepilý z příhraničního Mauthu, ozdobený 3000 světly. Mezi hosty přivítal obzvlášť hosty z Bavorského lesa kolem okresního hejtmana Sebastiana Grubera a dechovku Schlag z Grafenau. Jak náš web uvedl, první určený strom pro Mnichov se při nakládání zlomil a sousedé hbitě porazili jiný. Snímek Deník/repro PNP/Zehendner