Petr a Lubomír Šulista na sobotu připravili už šestý ročník Dřevorubeckých slavností a závodu o titul Krále dřevorubců. "Letošním vítězem se stal Zdeněk Komárek z Milevska, synovec velmi úspěšného tibersportovního dřevorubce Martina Komárka. Soutěž byla ale velmi vyrovnaná. Vítěz měl náskok jen 30 vteřin. Je vidět, že úroveň závodu stoupá," řekl po skončení dřevorubeckého klání Petr Šulista.

Diváci si užili pohled na čtyři mužské a tři ženské dřevorubecké disciplíny. Muži se předvedli v disciplínách: příprava dřeva na zimu, odvětvování stromu, řezání špalku na stojato bez podpory a hlavně při královské disciplíně štípání špalku o rozměrech 50 x 50 centimetrů sekerou na osm částí. "Po třetí disciplíně přišla bouřka a přerušila na půl hodiny soutěž. A i když neustále pršelo, tak se závodníci i část publika rozhodli závod dokončit," dodal Petr Šulista.

Ani ženy nezůstaly stranou dřevorubeckého klání. Mezi jejich úkoly patřilo přemístění dvou klád, řezání kotoučů z klády motorovou pilou, kterou si letos poprvé musely i sami nastartovat, doteď mohli se startováním pomáhat asistenti. Na závěr i dámy štípaly špalky. Obě vítězství zůstaly v jedné rodině, protože nejlepší žena Monika Komárková je zároveň maminka vítěze mužské soutěže.

Děti si přičichly ke dřevu v dílně, kde si vyráběly krmítka, ptačí budky, dřevěné meče a samopaly.

Dřevosochař František Vitásek z Jeseníků v průběhu slavností vyřezával sochy, které byly vydraženy a výtěžek věnovali organizátoři družstvu ragbistů vozíčkářů Fighers z Českých Budějovic. Diváci, kteří odolali nepřízni počasí si vychutnali ještě podívanou na "Stihl tibmer show" šesti elitních dřevorubců. Večer se v Hojné Vodě tančilo při hudbě kapely Kreden.cz z Trhových Svinů. "Přestože přeprchalo, bavila se stovka lidí až do rána. Chtěl bych poděkovat všem, kteří s organizací slavností pomáhali a závodníkům a sportovcům, kteří se nenechali vyhnat deštěm," dodal Petr Šulista.

TimbersportsTimbersports neboli dřevorubectví se na světě objevilo před třiceti lety. Tehdy se v USA konalo první mistrovství světa. Soutěžící měří své síly celkem v šesti disciplínách, které musejí absolvovat v určitém časovém limitu. Používají při tom speciálně kalené sekery, aby byly tvrdší.