Použila dron s osmi vrtulovými lopatkami, těžký asi pět kilogramů, na jehož palubě byla kamera. „Nasnímali jsme s ní nesčetně fotografií věže. Obrovské množství dat o více stovkách gigabytů ,složí´ počítačový program do realistického trojrozměrného ,mraku´, což nějaký čas potrvá,“ řekl Werner Maziborsky z firmy. Podle něho by mohl být výsledek „soupeření“ o nejvyšší sakrální stavbu mezi lineckým chrámem a vídeňským Štěpánským dómem znám za dva týdny..

Snímky poslouží nejen prestižnímu sporu, ale také stavebnímu správci objektu Wolfgangu Schafferovi k plánování generální sanace dómu a stavby lešení. „Výška věže je jen vedlejším produktem,“ říká.

Naváděli stroj nad sto metrů.Zdroj: Deník/repro

OÖN zopakovaly, že Štěpánský dóm už byl digitálně změřen a je vysoký 136,44 metru. Linecký má být o 1,66 metru nižší. Tak bylo udáno v roce 1901 po dokončení stavby. „Před tím měl císař František Josef trvat na tom, že linecký nesmí převyšovat ten vídeňský,“ uvádí list.

Bubnování odvysílá i Irák

Show uvidí i v Iráku.Zdroj: Deník/repro

Ve čtvrtek 5. července večer vystoupí před lineckým dómem perkusionista světové třídy z Mondsee Martin Grubinger (35) a jeho Percussive Planet Ensemble. K finále přispějí také Brucknerův orchestr a chlapecký sbor ze St. Florianu. „Přihlížet tomu bude celý svět,“ tvrdí OÖN. Koncert bude přenášet s malým časovým posunem od 21.05 hodiny televize ORF 2 a signál bude přebírat dokonce irácký rozhlas. „Vystoupení uvidí publikum na četných veřejných místech, kromě jiného i ve městě Mosulu, dlouho obsazeném Islámským státem,“ pokračuje deník

Podle něho tento projekt „utkal“ linecký europoslanec Josef Weidenholzer (SPÖ) společně s Grubingerem a iráckým historikem a žurnalistou Omarem Mohammedem, který se stal mezinárodně známým kromě jiného pod twitterovým pseudonymem Mosul Eye. „Po dva roky, až do osvobození města v polovině června 2017, popisoval pod rizikem ztráty života těžké všední dny pod knutou IS. Nyní žije ještě v pařížském exilu, návrat do Iráku je pro něho dosud nebezpečný. Jeho velkým cílem je znovu vybudovat mosulskou knihovnu a v ní zřídit kulturní centrum smíření. Na svém blogu napsal, že jeho snem je zřídit v tomto městě dům opery, konzervatoř a baletní školu,“ pokračuje list.

A ještě jednou bicí. „Marion Kiechleová určuje takt nejen na bavorském ministerstvu pro vědu a umění, ale i ve svém volném čase,“ píše PNP. Ministryně za CSU totiž hraje na bicí: Musela se to prý naučit v nouzi, když jednou v době jejího působení v Kielu vypadl z jejich kapely na klinice bubeník… Než 58letá Kiechleová dostala ministerský post v přestavěném kabinetu premiéra Marcuse Södera, vedla jako profesorka medicíny katedru gynekologie ne Univerzitě v Mnichově. „Co do muzikantské chuti je mimochodem stejně flexibilní jako ve svém profesním životě,“ dodává pasovský deník a cituje ministryni: „Mám ráda ,ohnivé´ kapely italského hasičstva s jejich emocemi – a Mozarta, stejně jako Wagnera, Michaela Jacksona a Stouny…“

Tisíce chtějí na medicínu

V pátek 6. července budou přijímací testy na medicínské univerzity ve Vídni, Štýrském Hradci a v Innsbrucku, a na lékařskou fakultu Uni Linec, napsal Volksblatt. Přihlásilo se k nim celkem 15 880 uchazečů, volných studijních míst je 1680. Linec by „bralo“ 1693 kandidátů, z toho 697 mužů a 997 žen. Počet studijních míst byl na této fakultě rozšířen o 60 na 180. Šanci má tedy asi každý devátý. Loni se sem hlásilo 932 zájemců. Počet přihlášených poklesl ve Vídni na 7451, ve Štýrském Hradci na 2869, tedy v obou případech asi o 500, v Innsbrucku zůstal zhruba stejný – 3766. Tři čtvrtiny míst jsou vyhrazeny pro rakouské maturanty, 20 % pro žadatele z EU a pět procent pro zájemce z ostatních zemí. Přijímací testy trvají asi devět hodin a žáci za ně zaplatí 110 eur. Ke zkouškám se dostavuje asi 80 procent přihlášených. Výsledky budou známy pravděpodobně v polovině srpna.

Víc mrtvých na silnicích

V první polovině roku zahynulo v Rakousku při dopravních nehodách 193 lidí, o 22 víc než loni. Tehdejších 171 obětí bylo dosud nejméně od započetí statistiky v roce 1961, uvedl Volksblatt. Letos zemřel čtvrtý nejmenší počet osob. V uplynulých deseti letech se zmenšila půlroční negativní bilance ze 312 roku 2008 na nynějších 193, tedy o 38 procent, uvedl list.

Kolik připlácejí na péči

Pacienti nebo jejich příbuzní v Bavorsku musejí v pečovatelských domovech připlácet „ze svého“, v průměru 762,81 eura měsíčně, jak potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. V Bavorsku je to 602,13 eura, v Durynsku 237,19 eura, v Berlíně 872,50, napsala PNP.

Vyprodaný Bayern

Sedm týdnů před startem nové sezony hlásí mnichovský fotbalový klub všechny domácí i venkovní zápasy jako vyprodané, uvedly OÖN 4. července. „K. o. na mistrovství světa tedy nemělo žádný vliv na přitažlivost Bayernu v bundeslize,“ dodává list. Velká poptávka po vstupenkách se vztahuje i na zápasy na hřištích soupeřů, na něž hostující klub dostává pro své příznivce kontingent lístků podle velikosti příslušného stadionu. Mnichovští už nemají nic ze svého přídělu vstupenek na první kolo Německého poháru na hřišti celku regionální ligy Drochtersen-Assel 8. srpna, ani pro finále Superpoháru ve Frankfurtu 12. srpna. Bundesligu zahájí Bayern 24. srpna ve své Aréně proti Hoffenheimu.