VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drsná Šumava vykouzlila na plátně syrovou atmosféru filmové epopeje

Jižní Čechy - „V roce zimy našeho vypravování udeřily v prosinci mrazy tak vášnivé, jako bylo tehdejší křesťanstvo. Tímto titulkem režisér František Vláčil uvozuje legendární film Marketa Lazarová. A jakou krajinu si vybrat pro natočení syrového středověkého příběhu? Sázka na jihočeskou Šumavu, i když se natáčelo i jinde, vyšla. Závěje sněhu, mrazy, bláto, močály, mlhy. Tím vším šumavská příroda film obohatila, až se dá říct s kritikem, že „mráz pálí z plátna". Milí čtenáři, v dnešním dílu seriálu Jihočeské filmování připomínáme 4 roky starý text o snímku Marketa Lazarová. Důvod? Tento velkofilm se natáčel mj. také na jihu Čech před 50 lety!!!

22.8.2015
SDÍLEJ:

Klokocín. Tvrz u Maletic na Písecku posloužila pro natáčení dvora Roháčku, kde vládl lapka Kozlík (Josef Kemr). Hodně se tu točilo v létě 1965. Opravená tvrz dnes patří Bernasovým z Písku.Foto: Archiv Bontonu

Herci, štáb i komparzisté se shodují, že extrémní podmínky pro natáčení dělají z Lazarové „opus magnum", vrcholné dílo. Snímek se rodil také ve Svánkově u Světlíku. Tamní lidé nezapomněli. František Píšek vozil filmařům na vybranou lokaci techniku. „Ráno tam a večer zpátky. Všechno na pásáku, protože přes bahno by se tam nikdo nedostal," řekl čtyřiasedmdesátiletý muž. Vybavil si, že dostával padesát korun na den. „Bylo alespoň na pivo," usmál se.

Poetický snímek, na němž se v zimě piškoty občerstvují Magda Vášáryová a Vladimír Menšík. Ve Světlíku na Krumlovsku měl štáb ustájené huculské koně. Krmil je místní člověk Jiří Gajda, který dnes už nežije. Na filmu pracovala i řada dalších vesničanů. Jako šestnáctiletý kluk vodil koně na natáčení domorodec Štefan Vávra. „Občas nás na nich nechali svézt," řekl Štefan Vávra, který tenkrát začínal pracovat u státních statků.

Herci měli kantýnu poblíž natáčení, ale samozřejmě chodili i do světlíkovské hospody. Lidé si tu dodnes vypravují, že Vladimíru Menšíkovi chutnal chléb se sádlem a cibulí. Herce Menšíka se týká i jiná historka.

Beraní sperma

Jako s potulným mnichem s ním chodila ovce, ale nebyla dost poslušná a blízko u něho. Herec Ivan Palúch vysvětlil, že práce se zvířaty je složitá. „Nějaký chovatel poradil, aby se kostým Menšíka natřel beraním spermatem. Fungovalo to, ovce se ho držela, ale Vláďa strašně smrděl,"smál se Ivan Palúch, který si také užil své. V Lenoře v lese na něho režisér František Vláčil kvůli větší autenticitě jedné scény házel oštěpy.

Lazarová se točila dlouho osmnáct měsíců. S různými přestávkami záběry vznikaly od roku 1964 do roku 1966. Na Šumavě tenkrát herci nocovali hlavně v hornoplánském hotelu Smrčina. Existuje dodnes. Tehdy šestnáctiletá studentka Magda Vášáryová, která s sebou měla soukromou učitelku, bydlela odděleně, aby byla ušetřena „nástrahám filmu".

Manžela jsem v kostýmu vůbec nepoznala

Vlasta Tůmová ukazuje fotografie, které vznikly během natáčení filmu o Marketě.Seniorka Vlasta Tůmová ze Světlíku na Českokrumlovsku drží v rukách otřepané fotografie. Mají pro ni velkou cenu. V kostýmech z filmu Marketa Lazarová jsou na ní její muž Miroslav a jeho kamarád Václav Brůha. Oba muži, kteří jsou už nebožtíky, si ve filmu zahráli v komparzu.

„Jezdili ve filmu na koních. Zkušenosti s tím neměli, ale když někoho filmaři ve vsi sháněli, přihlásili se," řekla pětasedmdesátiletá žena, která se chodila na manžela dívat. Když se k místu natáčení poprvé vypravila, nějaký muž v dobovém kostýmu se jí ptal: „Co potřebuješ?" „Hledám svého muže," odpověděla paní Vlasta. „To jsem přece já," pravil její manžel, kterého v převleku nepoznala. Kostým tvořila středověká kytlice z hrubých provazů. Na hlavě měl Miroslav Tůma divokou paruku. „Ten kostým byl prý hodně těžký. Manžel se vracel domů a stěžoval si, že ho bolí záda," dodala pamětnice.

Ivan Palúch hrál v mrazu skoro nahý

Adam Jednoručka (uprostřed) se vzpouzí hejtmanovi Pivo (Zdeněk Kryzánek). V pozadí herec Jan Pohan, jenž je spjatý se Šumavou.Historku za historkou ze zákulisí filmu chrlí po letech představitel Kozlíkova syna Adama zvaného Jednoručka Ivan Palúch. Například tu, jak malou dceru Pavla Landovského vytáhl na Kvildě zpod kopyt koní, které se splašili, když se jim motala mezi nohama. „Zachránil jsem jí život. Potom jsme si to s Lanďákem vypravovali," řekl Palúch, který ve filmu za mrazu minus 20 stupňů a často v hlubokém sněhu, hrál skoro nahý. „Měl jsem jen suspensor a takový hadr jako košili. Jako jeden z mála herců jsem měl povolenou kapku rumu," vzpomíná. Byl však mladý (24-26 let) a namáhavé natáčení zvládal. Dokonce v některých těžkých scénách dubloval staršího kolegu Josefa Kemra. „Točil jsem v jeho kostýmu náročné scény ve sněhu," řekl Palúch, který měl opravdu dobrou fyzickou kondici. Jednou chytil na poli zajíce a v hotelu ho pak kuchaři udělali na smetaně.

Živě si vybavuje, když musel Magdu Vášáryovou táhnout tři až čtyři metry za vlasy. „Že to vydržela, to nechápu. Chvílemi šlo při natáčení o život," míní Ivan Palúch, který si jednou šel v kostýmu koupit do trafiky cigarety. Přišel k němu nějaký cizinec a začal si ho fotit.

„Myslel si, že jsem žebrák. Strčil mi do ruky zmačkaný papírek. Bylo to padesát marek. Tři dny jsme pak měli se štábem hostinu. Jinak jsme měli diety 24 korun na den," uvedl Ivan Palúch, který se cítil na Šumavě jako doma. Pochází totiž z vesnice u Banské Bystrice, která leží 1200 metrů vysoko.

Vlastimil Harapes: Hlavu mi obarvili na blondýna

Tanečník Vlastimil Harapes ztvárnil mladého německého henavského biskupa.Mladého německého henavského biskupa, kterého zajmou Kozlíkovi synové, ztělesnil tanečník Vlastimil Harapes. Na začátku natáčení mu bylo osmnáct let. „Dělal jsem na film důkladné zkoušky. Vybrali mě, ale řekli, že mě musí obarvit na blond, abych byl dost německý," směje se Vlastimil Harapes. Barva na vlasy ulpívala doma na polštáři a maminka se zlobila. Kvůli filmu se učil jezdit na koni. Při filmování se mu koník splašil, vyhodil ho a herec letěl do závěje sněhu. Když ho vyhrabali, držel v ruce historické sedlo, jehož se nepustil.

Jednou ho slovenští kolegové Palúch a Velecký v hotelu v Horní Plané opili. „Dotáhli šílenou pálenku," vzpomíná tanečník, kterému nebyla při filmování zima. Měl na sobě šlechtický kostým. Stále ale cítí ostrý šumavský vzduch.

František Vláčil: Marketa byla mým očistcem

Za tu strašnou spoustu měsíců, ale co říkám, let, mám pocit, že se pro mne film o Markete Lazarové stal jakýmsi svébytným zaměstnáním. Mám pocit úlevy, že práce na něm skončila. Dříve, před Marketou vidíte, dělím život na „před" a „po" jsem točil filmy s radostí, Marketa byla pro mne očistcem. Zmáháte věci, které jdou těžce, nepoddávají se. Měl jsem před sebou milovaného Vančuru, dokonalý literární tvar. Báseň v próze, ano, je to báseň v próze, umím ji skoro celou zpaměti, a zkuste se naučit román! Tedy báseň v próze a podle mého i nejlepší humoristický román, při vší tragédii v ději. Záležitost typicky českou, přesně s tou mírou směšnosti a absurdity, kterou cítím v každé české tragédii.Filmové a televizní noviny 1967, č. 11.

Markéta Lazarová.Marketa Lazarová (1965-67)
DĚJ: Polovina 13. století. Kraj u Boleslavi žije pod krutovládou loupeživého rytíře Kozlíka a jeho synů. S nikým nemají slitování, ničeho se nebojí. Saskému hraběti Kristiánovi zajmou syna, Marketu, dceru zemana Lazara z Obořiště, jež má nastoupit cestu k Bohu, unesou a znásilní…
Premiéra: listopad 1967.
Námět: román Vladislava Vančury.
Scénář: František Pavlíček, František Vláčil.
Režie: František Vláčil.
Kamera: Bedřich Batka.
Hudba: Zdeněk Liška.
Výtvarník: mj. Theodor Pištěk.
Střih: Miroslav Hájek.
Hrají: Josef Kemr (Kozlík), František Velecký (Mikoláš, mluví Petr Kostka), Magda Vášáryová (Marketa Lazarová), Ivan Palúch (Adam, mluví Ladislav Trojan), Pavla Polášková (Alexandra, mluví Karolína Slunéčková), Michal Kožuch (Lazar, mluví Martin Růžek), Vladimír Menšík (Bernard), Zdeněk Kryzánek (hejtman Pivo), Vlastimil Harapes (mladý Kristián, mluví K. P. Thiele) aj.
Exteriéry: Horní Planá, Rabí, Nová Pec, Klokočín u Písku, Kvilda, Lipno, Volary, Třebíč, Dražovice u Nitry, Lány, Želnava, Svánkov u Českého Krumlova.Autor: Luboš Dvořák

22.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 5 500 Kč Prodavači ostatního zboží v prodejnách DPP - PRODEJCE ZÁBAVNÍ PYROTECHNIKY VE VNITŘNÍCH PROSTORÁCH. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 5500 kč, mzda max. 6000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme prodejce zábavní pyrotechniky ve vnitřních prostorách supermarketu v době od 27.12.2018 do 31.12.2018, Požadujeme spolehlivost a zodpovědnost. Pracovní doba od 9:00 - 15:00 hod. Nabízíme zajímavé podmínky. Místo vhodné i pro absolventy. , Informace: Tomáš Plaček, tel. 731 909 123, platomas@seznam.cz, Schůzku nutné domluvit předem, na pracovištích se trvale nenachází zodpovědná osoba.. Pracoviště: Tomáš plaček, alebert - strakonická, Strakonická, č.p. 1272, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Tomáš Plaček, +420 731 909 123. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 24 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Firma Doppler CZ spol. s r.o. Trhové Sviny, výrobce a prodejce deštníků, slunečníků, zahradního nábytku a polstrů na zahradní nábytek hledá pro rozšíření svého týmu vhodného kandidáta/tku na pozici ADMINISTRAVNÍ PRACOVNÍK VE SKLADU SFINX V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH, Pracovní náplň: zajištění administrativní činnosti kanceláře; tištění etiket (GEIS, DPD, Česká Pošta, GLS, Dachser); objednávky přeprav a plánování expedice; objednávky materiálu ve skladu; zodpovědnost za expedice; příjem a výdej zboží , Požadujeme: spolehlivost a flexibilitu; dobré organizační schopnosti; vysokou míru samostatnosti a zodpovědnosti; aktivní přístup k práci; ochotu učit se nové věci; znalost anglického, nebo německého jazyka výhodou; dobrou znalost práce na PC ( MS Outlook, Office - Word, Excel); ŘP sk. B; praxe v administrativě výhodou, Nabízíme: zázemí stabilní firmy; možnost realizace a osobního růstu; 13. a 14. Plat; stravenky; týden dovolené navíc; finanční ohodnocení dle vlastní aktivity, znalostí a pracovních výsledků; po zapracování možnost jazykového vzdělávání a různých vzdělávacích programů, Pracoviště České Budějovice, nástup možný ihned., Kontaktní osoba: Daniela Macková, telefon 386 301 611, Životopisy prosím zasílejte na e-mail: Daniela.Mackova@doppler.cz. Pracoviště: Doppler cz spol. s r.o. - provozovna české budějovice, U Smaltovny, č.p. 115, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Daniela Macková, +420 386 301 611. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Řídící pracovníci v zemědělství a zahradnictví 24 000 Kč Řídící pracovníci v zemědělství a zahradnictví Řídící pracovník výroby v zemědělství. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: zájem o práci v oblasti druhotného zpracování zemědělské výroby (práce s balíky sena - prašné prostředí - nelze zaměstnat ALERGIKA), SŠ vzdělání nebo vyučení v technickém oboru, zkušenosti s vedením menšího kolektivu lidí, řidičský průkaz sk. B (E, C,T výhodou), základní znalost práce na PC (MS Office Word, Excel, e-mail), řídící, organizační a komunikační schopnosti, samostatnost, flexibilitu. , Nabízíme: zaškolení a další vzdělávání (např. řidičský průkaz, oprávnění pro obsluhu VZV, apod.), pružnou pracovní dobu po domluvě, nástupní plat 24.000 Kč + bonusové příplatky/prémie, práce v menším kolektivu, nástup možný ihned. , Životopis posílat na infoplavnicka@gmail.com.. Pracoviště: Plavnická s.r.o - pracoviště kamenný újezd, 373 81 Kamenný Újezd. Informace: Barbora Zelenková, +420 774 223 898. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 35 000 Kč Mechanici a opraváři osobních automobilů AUTOMECHANIK - ELEKTRONIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: praxe - výhodou, řidičské oprávnění sk. B, práce s počítačem, čistý trestní rejstřík , Nabízíme: práce v mladém kolektivu, práce na jednu směnu, volné víkendy a svátky, mzda 35.000,- Kč, stravenky a další benefity, Váš životopis se spojením na Vás, prosím zašlete na adresu: balkar@balkar.cz nebo případné dotazy na tel. 777 635 170. Pracoviště: Balkar s.r.o., Novohradská, č.p. 1043, 370 08 České Budějovice 8. Informace: Informace, +420 777 635 170.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 7.–9. prosince 2018

Exploze jako záměr, čerti pod parou a Strach mezi anděly: videa víkendu

Himalajský medvěd na Kleti
25

OBRAZEM: Himalájští medvědi pokořili Kleť

Obránce Zdeněk Čáp definitivně končí v Motoru, bude hrát za Prostějov

České Budějovice – Obranné řady Motoru v poslední době vykrystalizovaly do jasné podoby. Vedle sedmi stálých obránců jsou případně k dispozici i mladíci Vojtěch Doktor a Václav Prospal, na hostování v Havířově se rozehrává i Ondřej Kachyňa. Do výběru a koncepce trenérů tak nezapadl Zdeněk Čáp, který tudíž v Českých Budějovicích končí, a s tím zaniká i jeho hostování v Přerově. Jeho smlouvu přebírá Prostějov, kde bude odchovanec hradeckého hokeje pokračovat.

Opilý muž obtěžoval svoje okolí

České Budějovice - Nemilým incidentem skončil páteční večírek, který se protáhl až do ranních hodin, pro některé z jeho účastníků. Při odchodu z jednoho z budějovických barů v centru města si je totiž vyhlédl muž, který je nenechal jen tak odejít.

OBRAZEM: Mikuláš naděloval na Stezce korunami stromů

Lipno - Ačkoliv 5.12. už uplynulo, na Lipenské Stezce v korunách stromů se procházel Mikuláš s andělem, přičemž nechyběli ani čerti.

Stížnost vraha policisty Ústavní soud odmítl

České Budějovice – Předloni 18. prosince 18letý Lukáš Hajný pobodal pod vlivem drog dva policisty, kteří přijeli na volání jeho matky, když ohrožoval členy rodiny v domku ve Velicích u Dřítně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT