Marián a Alfonz Kotvanovi pocházejí ze západního Slovenska, z oblasti Záhoří. Hudební duo tvoří už dvanáct let. „Můj otec nejdřív hrál se svým kolegou, ale po letech už jim to úplně neklapalo. Já jsem zrovna v té době končil základní uměleckou školu, tak vyzkoušel mě a tím to začalo. Přitom jsem vždycky říkal, že nikdy nebudu hrát takové věci jako lidovou a zábavovou muziku. Pak jsem si to ale úplně zamiloval," vypráví Marián Kotvan.

Přiznává, že když dnes poslouchá první písně, které s otcem nahrál, moc se mu nelíbí. Myslí si ale, že se dvojice postupem času velmi sehrála. „Zlepšovalo se to a došlo to až do takové podoby, za kterou jsem moc šťastný. A jsem velmi rád, že posluchači nás posunuli ještě dál, získali jsme i několik ocenění," dodává Marián Kotvan.

Otec i syn hrají na klávesy a zpívají, Marián Kotvan ještě navíc ovládá bicí a Alfonz Kotvan akordeon. Jejich repertoár tvoří československá lidová muzika, moderní písně a zábavové hity.

V současné době duo Jamaha zažívá nejúspěšnější léta. Zásadně mu k tomu pomohla TV Šlágr. „Vystupujeme tam něco přes rok a přineslo nám to do života radikální změnu. Dřív nás znali jen lidé z našeho regionu, teď jsme se dostali do povědomí 
v celých Čechách i na celém Slovensku. Pociťujeme to hodně, dokonce i na ulici nebo v obchodech, kde nás lidé poznávají," popisuje Alfonz Kotvan.

Duo má každý měsíc řadu koncertů, účastní se velkých akcí TV Šlágr a navíc má v televizi svůj vlastní speciál. Díky tomu Alfonz a Marián Kotvanovi také poznali jižní Čechy. „Předtím jsme to tady vůbec neznali. Cesta nám sice trvá tři a půl hodiny, což není jen tak, ale stojí to za to," říká Marián Kotvan.

Příbuzenský vztah hudebníci nezapřou. „Vzhledově si sice moc podobní nejsme, já se podobám spíš mámě, ale spojuje nás láska k muzice. ároveň se umíme tolerovat. I když se samozřejmě občas na něčem neshodneme, dobře spolu vycházíme," doplňuje Marián Kotvan.

Bydlí ve stejném domě, protože spolu často potřebují řešit záležitosti související
s muzikou a vystupováním. Dost času věnují také společným zkouškám. „Jakmile zařazujeme na repertoár novou píseň, musíme ji pořádně nazkoušet. Někdy zjistíme, že to není úplně ono a rozhodneme se, že tuhle skladbu hrát nebudeme," vysvětlují.

Marián Kotvan tvrdí, že hlavní slovo v kapele má jeho otec. Ten však při těch slovech kroutí hlavou. Muzice se oba ale věnují jen ve volném čase. Vedle kariéry 
v duu Jamaha totiž zvládají normální zaměstnání. „Na jiné koníčky tak už vůbec nezbývá prostor. Pro nás je ale koníčkem právě ta hudba, takže jsme spokojení," říká Alfonz Kotvan.

Na to, že svůj život pevně spojili s muzikou, si už zvykla i jeho manželka. Ta je také prvním posluchačem všech písní a dokonce módním
rádcem. „Sleduje náš šatník. My totiž hodně měníme košile, máme jich ve skříni opravdu hodně a ona nám pokaždé poradí, jaké si vzít," vypráví Marián Kotvan. Vztah k hudbě má také jeho sestra. S otcem a bratrem sice zatím moc nevystupuje, ale například na rodinných oslavách se 
k nim přidává svým zpěvem.

Kromě převzatých písní má duo Jamaha v repertoáru vlastní skladby. Nyní například chystá album, pro něž složil hudbu i texty Marián Kotvan. Do budoucna oba dokonce nevylučují ani to, že by stávající duo trochu rozšířili. „Možná bychom pomýšleli na větší kapelu, ale zatím nám to vyhovuje ve dvou," říká Marián Kotvan.

Především je ale muzika stále baví a chtějí se jí věnovat dál. „Budeme spolu hrát, dokud nás lidé budou chtít a budou mít rádi. A je jedno, jestli to budou Češi nebo Slováci," uzavírají.