Slavnost zahájily fanfáry Ondřeje Šimečka a píseň Dobrý den – Guten Tag, střídavě přednesená česky a německy oběma školními sbory. Hudba provázela i další hodiny setkání, třeba v podání akordeonového dueta učitelů Michaely Seiboldové a Martina Stockbauera, vystoupení Krumlovských pištců nebo píseň Alenka v říši divů Ondřeje Smeykala za doprovodu harmoniky Kristýny Anny Korčákové, popisuje pasovský deník PNP. Programem vedl žák Johannes Niggl.
„Děti neznají žádné hranice – tato myšlenka nás v uplynulých dvaceti letech poháněla k tomu, že jsme se stali staviteli mostů," řekl ředitel školy v Hauzenbergu Hans Simmerl. Ředitelka školy Za Nádražím Dana Hoššová vyzdvihla v anglicky pronesené řeči význam tohoto partnerství pro obě strany. Starostka Hauzenbergu Gudrun Donaubauerová pak překvapila dobrými znalostmi češtiny, uzavírá PNP.

Slavnost narcisek

V Bad Ausee se v pátek vydalo na tisíc dobrovolníků sklízet do okolí městečka statitísce divoce rostoucích narcisek, aby z nich v sobotu mohlo být upleteno 26 figur pro vrchol největší květinové slavnosti v Rakousku, pro korzo městem a přehlídkovou plavbu vyzdobených člunů, uvádějí OÖN. Na průvodu se poprvé budou podílet i mladiství běženci.
Ve čtvrtek akci zahájily v lázeňském domě Bad Ausee úřadující „královna narcisek" Brigitte Maierová z Aidenu v Ennstalu a její dvě princezny, Hornorakušanka Maria Benischeková a Štýřanka Lisa Streussnigová. V pátek ještě bude následovat „noc narcisek" v centru městečka s koncerty kapel, v sobotu mj. hvězdicový pochod dechovek od 16 hodin a módní přehlídka v lázeňském domě (19). V neděli projede Bad Ausee korzo figur spletených z narcisek (8-11), slavnostní průvod přejde ke Grundlsee a na tomto jezeře začne ve 14.30 plavba vyzdobených alegorických člunů.

Kánoe a kytary v dražbě

V Nové radnici v Linci bude v pátek 2. června dražba ztracených a nalezených věcí, o které se během roku v úschovně úřadu nikdo nepřihlásil. Většinu nalezených věcí si majitelé vyzvednou do měsíce, po půl roce klesá počet kusů v depozitu na deset procent a později na méně než tři procenta. V uvedeném termínu bude k aukci zařazeno mj. 64 jízdních kol, dvě kytary a jedna kánoe. Věci bude možné si prohlédnout ve Slavnostním sále Nové radnice od 12 do 14 hodin, od 14 hodin začne Dorotheum s dražbou. Vyvolávací cena je deset eur.

Květinová soutěž o ceny

Linec uspořádá letos poprvé široce založenou soutěž v květinové výzdobě pod mottem Kvetoucí Linec. K účasti jsou vyzváni všichni obyvatelé města, zdejší firmy a provozy. Mohou organizátorům posílat svá květinová aranžmá viditelná zvenku a sloužící tedy k potěše všech občanů.
Soutěž je vypsána ve třech kategoriích – okenní a balkonová výzdoba, předzahrádky a zahrady. Nezávislá porota všechny fotografie vyhodnotí a udělí věcné ceny a diplomy. Přihlášky a informace lze získat na www.bluehendes.linz.at, nebo na vrátnicích obou radnic a na dalších místech. Tyto formuláře pak s fotografií balkonů, parapetů a záhonů se posílají do 30. června na Barbaru Veitlovou, Nová radnice, Haupstrasse 1-5, 4040 Linz, nebo mailem na blumenschmuck@mag.linz.at.