Pokud se květům, ovoci a zelenině vyhnou škůdci, sucho, plísně nebo krupobití, pak se může konat přehlídka jako na žumberské tvrzi.Tradičně v některý říjnový víkend zaplní historické sály renesanční tvrze stovky květů chryzantém všech barev a velikostí. „Na chryzantémy byl letos slušný rok, na výstavu jich letos bylo dost," konstatoval v neděli za pořadatele František Pesinger z Trhových Svinů. Byť poznamenal, že po teplém lednu přišly mrazy a o hodně sazeniček pěstitelé přišli.

Mezi dlouhými stoly s bílými ubrusy a vysokými vázami se to ale nepoznalo. Mezi květy, dýněmi, paprikami nebo jablky se stále procházeli spokojení návštěvníci. „Jezdíme sem pravidelně každý rok," zmínila Jiřina Vávrová z Čížkrajic a doplnila, že letos ji výjimečně doprovází i manžel. „Já se jezdím dívat vyloženě na kytičky," dodala návštěvnice a na dotaz Deníku, jestli sama také pěstuje jiřiny, se smíchem uvedla, že letos jsou už posečené kvůli moc rozjeté sekačce. Na zahradě a ve skleníku se ale Jiřina Vávrová stará o tradiční sortiment. Zemitou plodinu letos dodal na výstavu její manžel Ladislav Vávra. Nijak ovšem při pěstování netroškaří. „Brambory děláme na čtyřech hektarech," poznamenal hospodář a naznačil, že na výstavu bylo z čeho vybírat. Aranžmá všech exponátů jednoznačně ocenil. „Je to krásně udělaný," uvedl k výstavě Ladislav Vávra.

„Připravujeme to dva dny," zmínil František Pesinger a dodal, že letos se může zahrádkářská organizace Chryzantéma pochlubit i novým členem. „Vystavují i nečlenové, dohromady jsou jich asi dvě desítky," doplnila za pořadatele Marie Dudová. Akce v žumberské tvrzi je pořádána ve spolupráci s Jihočeským muzeem, pod které tvrz patří.