Podle listu muzeum představuje malíře, který si už dávno dobyl své místo v mezinárodních dějinách kultury. „Fernando Botero (85) je jedním z největších. Jeho ,Tlusťošky´ stojí jako obrovské bronzové figury v mnoha metropolích světa od Londýna po New York, visí v mnoha významných muzeích, jsou autorovou ,značkou´, výrazem jeho umělecké řeči,“ uvádí deník.

Že jsou teď vidět také v Pasově, je velmi exkluzivní. „Je to německá premiéra, předtím byla tato díla vystavena v roce 2014 ve Švýcarsku a ve Francii. Na 50 prací v oleji a na papíře pochází vesměs ze sbírky autora. Expozici doplňuje několik hezkých malých mramorových skulptur.“

Ředitelka muzea Josephine Gablerová se rozhodla nepouštět na výstavu mládež do 16 let, poznamenává PNP a parafrázuje šéfovou: Erotika je přece pro mladé v pubertě choulostivé téma. Dospělý už ví, jak s ní zacházet, a bude mít z obrazů radost… A ještě jednu tezi list připojuje: Umění erotiky je v naší dnešní společnosti přidělena role zóny kulturní tolerance. Dnešní integrace tohoto umění ji obohacuje ovšem o něco významného: o revoluční a provokující sílu, která neguje dané normy…

Výstava v MMK (Bräugasse 17) potrvá od 30. září do 26. listopadu a bude otevřena denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

„Ledky“ svítí ve Freistadtu

17. října v 11 hodin „rozsvítili“ ve Freistadtu pouliční osvětlení v LEDu, napsaly OÖN. „S touto technologií budeme moci redukovat roční emise oxidu uhličitého o zhruba 108 tun,“ řekla starostka Elisabeth Paruta-Teuferová. Systém umožňuje individuálně řídit intenzitu osvětlení na jednotlivých místech. Gerhard Dell, ředitel zemského svazu pro úspory energie, uvedl, že Freistadt takto ušetří ročně 290 000 Kwh, tedy roční spotřebu asi 80 domácností. Kromě toho mají být náklady na údržbu nižší o odhadem 25 000 eur za rok.

Koncept za 1,9 milionu eur byl realizován v krocích. Podle velikosti vozovek byly nasazeny různé lampy – 202 pro spolkové silnice, 775 pro přivaděče a větší sídlištní komunikace, 212 speciálních lamp pro malé sídlištní části centra. Z celkových 75 kilometrů veřejné sítě silnic ve Freistadtu je 55 km osvětleno, z toho 45 km technologií LED.

Měl 6,52 promile

S neuvěřitelnými 6,52 promile alkoholu v krvi se na Hlavním nádraží v Mnichově „složil“ v úterý v půl čtvrté odpoledne 61letý muž ze saského Cvikova. „Přitom byl ještě natolik při smyslech, že s alarmovanou policií mohl mluvit,“ píše PNP. „Uvedl, že měl jen jeden tuplák. Nabízí se otázka, zda si nepamatoval až ten poslední…“

Hlídka ho vzala na služebnu. „Když mu tam chtěli změřit množství alkoholu v dechu, přístroj narazil na své hranice, a policisté nevěřili svým očím – 6,52 promile! Starší měřiče často končí už u pěti promile, řekl mluvčí příslušné inspekce Wolfgang Hauner.“

List dodává, že podle lékařů je už koncentrace 3,5 promile alkoholu v krvi životu nebezpečná. Jsou extrémní případy, kdy člověk přežije i významně vyšší dávky, ale podle expertů jen v těch případech, kdy je jeho tělo na alkohol zvyklé. PNP připomíná Litevce, který měl v roce 2006 za volantem nákladního auta 7,27 promile v krvi – i on byl ještě mocen slova a vysvětloval, že večer předtím si „přihnul“ a ráno si dovolil několik piv k překonání nevolnosti…

Pečárka polní je houbou roku

close Pečárka je houbou roku 2018. info Zdroj: Deník/archiv zoom_in

Německá mykologická společnost (DgfM) vyhlásila při zasedání v Zeitlarnu u Řezna Houbou roku 2018 pečárku polní, Agaricus campestris, a to také proto, že je stále vzácnější, píše PNP. Charakterizuje ji jako „velmi oblíbenou jedlou houbu, která potřebuje jako životní prostor zelenou plochu ekologicky obhospodařovanou“. S množstvím močůvky na loukách ale pečárka tento prostor ztrácí. Navíc bylo mnoho luk přeměněno na kukuřičné lány nebo stavební pozemky. DGfM vyzývá ke změnám agrární politiky, aby se snížilo množství dusičnanů na lukách.

Harri Stojka za humny

close Harri Stojka jubiluje u sousedů. info Zdroj: Deník/repro zoom_in

Pozoruhodný koncert chystají na 24. říjen v Kremsmünsteru: v tamním divadle bude od 20 hodin prezentovat svůj projekt Other Doors, resp. „narozeninovou noc“, shrnující jeho celoživotní tvorbu, Harri Stojka (60). V rozhovoru pro deník OÖN mimo jiné jako muzikanta, ze kterého si vzal příklad, uvedl George Harrisona. „Byl to první sólový kytarista, kterého jsem si uvědomil. Bylo mi dovoleno spoluprožívat beatlemanii a sestra mi ho ukázala: Podívej, ten fešák kluk je George Harrison, sólový kytarista Beatles! A sotva zahrál tři tóny, pomyslel jsem si, přesně to chci taky umět… Byl mým nejdůležitějším vzorem.“

Dále Stojka říká, že začal hrát v šesti letech. „Z vyprávění vím, že to bylo na malé ukulele z plastiku, čtyřstrunné, z jarmarku. Ale u mne to nebylo tak, že bych si s ním hrál dvě hodiny a pak je odhodil do kouta. Vzal jsem si je do postele a brnkal na ně dál… Mého zájmu a talentu si otec povšiml, a já pak postupně začal dostávat větší kytary…“ Vstupné je 28,50 eura.