„Nemůžu se už dívat na to, kam až to za posledních deset let dovedlo vedení parku," ulevuje si bývalý ministr životního prostředí Miloš Kužvart, který nyní působí jako externí poradce prezidenta Miloše Zemana. „Šumava se stala předmětem sebevražedného experimentu a výsledkem nezasahování proti kůrovci je skoro dvacet tisíc hektarů mrtvého lesa," dodává.

Miloš Kužvart pokračuje, že se závěry odborného semináře seznámí jak prezidenta Miloše Zemana, tak předsedu Senátu Milana Štěcha i předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou, popřípadě ministra životního prostředí. „Je potřeba přijmout kvalitní zákon o šumavském národním parku a vymezit, jaká bude zonace a režim v jednotlivých zónách," zdůrazňuje Miloš Kužvart.

Mezi účastníky je rovněž bývalý ředitel Správy Národního parku Šumava Ivan Žlábek. „Jsem zastáncem aktivní ochrany přírody, a kde můžeme dohnat čas, aby se zbytečně nečekalo další generace, tam i zasahujme," uvedl Ivan Žlábek, který poukázal na význam zalesňování. „Tady u pramenů Vltavy bych například vysázel jeřáby a pár jedlí a buků a čekal, co to udělá," říká u kmenů uschlých smrků. Ivan Žlábek se přimlouvá i za jednoduchý zákon o NP Šumava. „Zákon by měl řešit jenom ty nejzákladnější věci, jako jsou hranice nebo zóny," myslí si. „Je potřeba Šumavu zalesnit a nečekat, až se sama za sto let obnoví. Je třeba si také uvědomit, že Šumava trpí nedostatkem vody," připomíná opomíjený fakt Ivan Žlábek.

Uschlé stromy u pramenů Vltavy komentovali i výletníci. „K pramenům Vltavy jsem se těšila, ale kdybych věděla, jak to tady smutně vypadá, ani bych sem raději nešla," řekla ve středu Mila Kristová z Prostějova, která se na výlet vydala s manželem a se psem.