Dopadeni byli díky dlouhodobé intenzivní spolupráci vyšetřovatelů ze tří krajů. Oba recidivisté s bohatou kriminální minulostí už jsou nyní ve vazební věznici a čekají 
na soud. Policejní mluvčí Pardubického kraje Jitka Vavřinová popsala, že zloději navštěvovali především zemědělská družstva. Kradli nejen na Pardubicku, ale také na Vysočině, v Plzeňském a Královéhradeckém kraji. Minimálně dvakrát zavítali i do jižních Čech. Konkrétně na Strakonicko, kde jim kriminalisté prokázali vloupání v Blatné 
a Třebohosticích.

„Středem zájmu se stávaly trezory, které na místě násilně otvírali a poté zcizovali finanční hotovost v nich uloženou. Bez povšimnutí však nezůstávaly ani v trezorech uložené platební karty, v kancelářích se nacházející notebooky, mobilní telefony, motorová pila, vrtačka, ale například i kávovar. V jednom případě byla odcizena i krátká střelná zbraň s náboji a dalekohledem," poznamenala pardubická policejní mluvčí Jitka Vavřinová s tím, že zlodějům se zalíbily i kovové modely malých traktorů a nepohrdli ani lahví whisky značky Canadian. Kromě znehodnocených trezorů po sobě zanechávali spoušť v podobě mnoha poškozených oken, zabezpečovacích zařízení a vypáčených či vykopnutých dveří. Sečteno podtrženo, celková škoda se prozatím vyšplhala na téměř 1,5 milionu korun. Tato částka ještě nemusí být konečná.


Když kriminalisté oba muže minulý týden zadrželi, obvinili je ze zločinu krádeže 
ve formě spolupachatelství 
a zároveň i přečinů poškození cizí věci a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Starší z pachatelů, který má na svědomí všech 23 případů vloupání, se navíc bude zpovídat z přečinů nedovoleného ozbrojování (zmiňované odcizení střelné zbraně s náboji)
a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Když ho totiž v polovině února zastavili při kontrole policisté na Orlickoústecku, zjistili, že porušil pravomocný zákaz řízení motorových vozidel. Ten mu soud vyměřil až do konce února příštího roku.

„Vyšetřovatel podal na oba obviněné podnět a následně 
i státní zástupce návrh na vzetí do vazby. Tento návrh soudce akceptoval a oba pachatelé ve vazbě skončili. Staršímu 
z mužů hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let, mladšímu pak o tři roky méně," uzavřela policejní mluvčí Pardubického kraje Jitka Vavřinová.