Narodil se ve zmíněném městečku na Jindřichohradecku na jaře roku 1939. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let vystudoval teologii, stal se katolickým knězem a vstoupil do řádu premonstrátů. Během své duchovenské služby vystřídal celou řadu působišť, především v jižních a západních Čechách. Nyní je farářem v Kamenici nad Lipou.

Velkou láskou Františka Hroznaty Janouška je ale také umění, literatura, historie. Podílel se na vzniku filmu a sborníku, které byly věnovány katovickému páteru Jílkovi, umučenému nacisty; věnoval se osudům českých kněží, kteří odešli do Nebrasky v USA; znovuobjevil zapomenutého básníka Josefa Berku; zabývá se vztahem Josefa Váchala s básníkem Františkem Kašparem. Píše, vydává knihy a ve svém zápalu připomíná kněze, které známe z obrozeneckých románů.

„Ve studentských letech jsem rád chodíval s knihou v rukách polní cestou," popisuje páter Janoušek své mládí. „Za poli v několikakilometrové vzdálenosti na obzoru, mezi vesnicemi Nítovice a Pleše, je Remíz, mírné návrší s temným pruhem lesa. Ve výši nade mnou někdy jásavě zpíval skřivánek. Večer nad Remízem zapadající slunce rozehrávalo svou světelnou symfonii," pokračuje a dodává: „Uplynulo téměř čtyřicet let, kdy jsem tou cestou naposled šel. Nedávno jsem z okna vlaku jedoucího z Veselí nad Lužnicí do Jindřichova Hradce tento zářivý div nad černým pruhem lesa na Remízu opět zahlédl."

Do lyrického vyprávění o životě Františka Hroznaty Janouška se můžete nejenom začíst ve zmíněné knížce Jiskry z popela, ale můžete se do něj rovněž zaposlouchat.

Páter Janoušek vystoupí zítra v 8.30 h v pořadu Jihočeši, který si můžete naladit na frekvencích Českého rozhlasu České Budějovice 106,4 MHz pro jižní Čechy a 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko.