Předseda představenstva Karl-Heinz Rummenigge ohlásil pro příští rok sehrání přátelského utkání, z jehož výtěžku věnují milion eur na charitativní a dobročinné účely. „Papež sám bude moci rozhodnout o nasazení těchto peněz, aby spontánně mohly pomoci lidem v nouzi jakékoliv víry a kdekoliv na světě,," dodal Rummenigge. Delegaci Bayernu s ním ve Vatikánu vedl prezident klubu Karl Hopfner.

Nepřejí dětem běženců?

„Trenéři fotbalové mládeže ASCK Simbach mohou jen kroutit hlavou nad takovou byrokracií," komentuje pasovský deník PNP to, proč že děti uchazečů o azyl, ubytovaných už dva měsíce v prázdninovém táboře mládeže v Simbachu, nemohou hrát za jejich klub.

Děti běženců nesmí hrát o body…ASCK přijal všechny malé zájemce o fotbal zdarma do klubu, aby je integroval. Od té doby hraje jedenáct z nich s nadšením v různých celcích ASCK.  „Je tu ale problém," uvádí PNP. „Mládež starší dvanácti let smí jen trénovat a hrát přátelská utkání. Při zápasech o body se může jen dívat, protože od tohoto věku vyžaduje bavorský fotbalový svaz k jejich startu povolení z vlasti dětí."

Trenér a městský radní Stefan Lehner říká, že vyřídili řadu formalit svazu – přihlášku do klubu, souhlas rodičů, osobní data hráčů a jejich doklady. Kritizuje ale složitost tohoto řízení. Formuláře zasílá bavorský svaz Německému fotbalovému svazu a odtud jdou do mateřských zemí běženců… Peter Häring, který v Simbachu trénuje tým dvanáctiletých, v němž jsou i Mamun Nached ze Sýrie a Sadik Said ze Somálska (na snímku odleva), k tomu dodává: „Jako by ve vlasti těch dětí zrovna neměli na práci nic důležitějšího než zjišťovat, jestli ti kluci už někdy byli v nějakém fotbalovém klubu…," uzavírá PNP.

Přibude jim svátek?

Bavorská rada ministrů navrhla, aby 31. říjen 2017 byl zákonným svátkem. Oslavit takto pětisté výročí reformace je symbolickým aktem zdůrazňujícím mimořádný význam této historické události, jejíž vlivy stále působí, řekl ministr vnitra Joachim Herrmann.  Předsedové vlád spolkových zemí navrhli oslavit jubileum celostátně. V pěti východoněmeckých zemích už 31. říjen je oficiálním svátkem.

Co se smí v poutech

Sobotní večerní návštěva rakouského „nejprominentnějšího odsouzeného v elektronických  poutech", bývalého prezidenta fotbalového Sturmu Štýrský Hradec Hannese Kartniga (63), v městském divadle na premiéře Toscy (Deník informoval) vyvolala u našich sousedů velký ohlas.

Podle pravidel Kartnig odsouzený za daňové podvody k patnácti měsícům odnětí svobody a peněžitému trestu 5,5 milionu eur může od poloviny září s elektronickými pouty monitorujícími jeho pohyb přes den pracovat, večer a v noci ale nesmí opustit svou vilu. Je jedním ze čtyř vězňů,  jejichž „náramek" zaznamenává pomocí GPS veškerý jejich pohyb, protože vzhledem k zaměstnání u reklamní společnosti je často na cestách. Po zveřejnění informace o jeho návštěvě divadla si ho povolal „k raportu" vedoucí věznice, kde trest vykonává. „Protože jde o jeho první přestupek, vyšel z toho s napomenutím," píše linecký deník OÖN. „Při opakování by mu byl trest domácího vězení přeměněn."  Musel by pak vykonat zbývajících osm měsíců trestu ve věznici.

Časový běh dne odsouzeného s „pouty" je podle spolku „Nový start", který tyto vězně sleduje, stanovován na minuty přesně včetně mimořádných cest například za nákupy, k lékaři či advokátovi. Po dohodě s opatrovníkem mohou třeba navštívit i dopolední bohoslužbu, strávit dvě hodiny s dětmi při oslavě jejich narozenin a podobně.  „Pokud se vězeň například dostane do dopravní zácpy, musí se mobilem neprodleně ohlásit centrále ve Vídni, jinak se spustí poplach," vysvětluje Lukas Schmid, vedoucí hornorakouské pobočky Nového startu.

Ujistil, že Kartnig požádal velitele věznice o vycházku, na jakou má nárok i kterýkoliv vězeň s normálním pobytem za mřížemi, a byla mu povolena. „Jako důvod ale uvedl, že chce strávit čas s rodinou, a návštěvu divadla zamlčel. To je proti pravidlům," řekl  Schmid. Podle něho to bohužel vrhá špatné světlo na praxi elektronického „domácího vězení"., ve kterém je momentálně 277 lidí. Povolováno je odsouzeným, kterým do konce trestu zbývá maximálně dvanáct měsíců, mají pobyt v zemi, pracovní poměr a souhlas příbuzných. Podmínkou je také, že mají příjem postačující k hrazení nákladů „pout" – 22 eur denně. To všechno Kartnig splňuje, jen prý musí víc krotit svou vášeň pro operu…