Sebastian Rudy (27) přijel za „Rudými piraňami“ do Pettingu. V besedě s asi 300 příznivci vychválil možného nového trenéra Bayernu Juliana Nagelsmanna (30), který ho vedl sedm let v Hoffenheimu. I mimo pódium získal mnoho sympatií suverénním vítězstvím nad dvěma místními mladíky v soutěži v ovládání play-station a o fotbalové kvalitě přesvědčil při žonglování s míčem. Udržel jej hravě ve vzduchu sto dotyky a mohl by nejspíš ještě hodiny pokračovat, kdyby předseda fanklubu nenahradil ke ztížení exhibice kulatý míč ragbyovým, poznamenal list (foto dole).

Žonglovat s ragbyovým míčem moc nejde…

„Po dobu fotbalového zápasu“ - 90 minut – setrval Javi Martinez mezi 450 fandy klubu Red Knights v městském sále v Burghausenu. „Rámcový program byl úmyslně krátký, protože každý se chtěl s hvězdou po skončení oficialit vyfotografovat,“ uvádí PNP. Martinezovi udělili čestné členství v klubu a děti se ho mohly ptát. Pak už si hráč vyzkoušel s folklorním spolkem lidový tanec s pleskáním dlaněmi přes obuv a lýtka. „FC Bayern změnil můj život, jsem teď správný Mnichovan a pravý Bavor,“ přihlásil se k místním tradicím. Sport by mimo fotbalové hřiště neměl provozovat, aby se mu náhodou něco nestalo, ale tančit prý jde. Ostatně jako Španěl to má v krvi…

Do Mühldorfu přijel za 350 fandy člen představenstva Bayernu Karl-Heinz Rummenigge, ke "Red-White-Championům" do Tittlingu nový sportovní ředitel mnichovského velkoklubu a někdejší miláček diváků Hasan "Brazzo" Salihamidzic (40). „Do místní haly pronajaté speciálně jemu vpochodoval v doprovodu dechovky,“ poznamenal pasovský list.

Internet a děti

Jeden ze tří uživatelů internetu na celém světě je dítě nebo mladistvý, uvedl linecký Volksblatt z aktuální zprávy UNICEF. „Offine“ je tedy kolem 346 milionů mladých na světě - v Africe tři z pěti mezi 15 a 24 lety, v Evropě jeden ze 25. Rozdíly jsou i ve způsobu užívání. Víc než 56 procent webových stránek je v angličtině. Dokonce když i dospělí mají přístup k síti, nemohou proto často obsahu rozumět, nebo nenajdou témata relevantní pro jejich život, uvedl UNICEF. „Informační chudoba“ zostřuje sociální a ekonomickou nerovnost. Na druhé straně internet posiluje tradiční rizika mládí – mobbing byl dříve jen ve škole, ale teď pronásleduje oběti až domů. Děti mohou být konfrontovány také s nechtěným obsahem, nebo navazovat potenciálně nebezpečné kontakty.

Vizážistka hvězd z lesa

Vizážistka hvězd Otteová.

V malé obci Jahrdorf v zapadlém koutu Bavorského lesa za Hauzenbergem, zcela skryta před světem lesku a slávy, žije Martina Otteová (37), která je přitom doma v glamour-branži, píše PNP. „Po vzdělání v Linci a Vídni se vypracovala jako umělkyně make-upu a ,šminkovala´ už superhvězdy jako Naomi Campbellovou a Foresta Whitakera,“ uvedl list.

V její pracovně visí portréty „vylepšené“ jejíma rukama. Popisuje spousty další projektů, na nichž pracuje – hodnotit outfity pro mnichovský magazín, studovat dálkově marketing, líčit při módních přehlídkách, vytvářet vlastní kosmetickou linii, školit líčení, psát knihu. Její největší vášní je ale práce ve filmu, líčit herce do různých rolí. „Miluji tyhle proměny,“ říká a praktikuje to i na sobě – na fotografiích na svých webových stránkách má jednou rudohnědé lokny, jednou krátké vlasy do křiklavé červeně, pak zase krátký sestřih v černé…

Kreativní talent jí byl vložen už do kolébky, od babičky kloboučnice přes matku krejčovou. Sama patří ke „generaci televize MTV“, která se stále měnila – zejména Madonna jí prý byla velkou inspirací, všechny novinky „nasávala“ jako houba. Po vzdělání v Linci a prvním zaměstnání ve vídeňském Burgtheateru se rodačce z Windorfu podařilo zakotvit v byznysu. „V tomto oboru je to ale totálně tvrdé,“ uvádí. „První dva roky jsem pracovala jen na obrazovém portfoliu.“ S ukázkami svých kosmetických schopností si vybudovala síť kontaktů. O získání zakázek se musela ucházet neustále něčím novým – musela se nejdřív sama zavézt, říká.

Průlom do světa se jí podařil získáním zakázkové vizážistky pro UNESCO Charity Gala 2011. Jako příslušná pro makeup hostů se starala o vzhled supermodelky Naomi Campbellové,.zpěváka Chrisa de Burgha nebo herce Foresta Whitakera. Opakovaně měla kontakty i s dalšími německými i mezinárodními hvězdami.

Že se Martina Otteová s tolika mezinárodními zakázkami přece stále vrací do Hauzenbergu, za to vděčí manželu Florianu Kirchingerovi. Poznali se už ve školních časech a od té doby je prý vždy pólem klidu na její straně. Podporuje ji ve všem, co dělá, chválí si ho. S tím, co dosud dokázala, je prý víc než spokojená. Už jen jeden životní sen by si ještě chtěla splnit - mít vlastního psa, uzavírá PNP.

Mistři hor

Reichel (vlevo) a Hinterbrandner na Baffinově ostrově.

Max Reichel z hornorakouského Bad Reichenhallu a Franz Hinterbrandner z Berchtesgadenu, každý otcem dvou dětí, vybudovali televizní produkci Timeline Production. S kamerou a horolezeckou výbavou doprovázejí extrémní sportovce třeba i do Antarktidy nebo na střechu světa, píše PNP před pondělním vysíláním televize Servus od 21.15 hodiny o bratrech Thomasu (51) a Alexanderu Huberových (49), známých jako Huberbuam. K jejich společným „stoletinám“ jej produkovali právě Reichel a Hinterbrandner.

Že dostali tuto zakázku, není náhoda, pokračuje list. Obě dvojice spojuje vášeň pro „vertikální sport“. Seznámili se v roce 1998 při výpravě do Yosemitského údolí v USA, kde společně zdolali takzvaný Big Walls. Při tom vznikla myšlenka točit filmy o extrémních cestách, a v těch se vyznali – lezli i stěny desátého stupně obtížnosti. Za dva roky vytvořili tesař Reichel a jemný mechanik Hinterbrandner obchodní společnost. Jejich první film Am Limit byl až do „Letní pohádky“ Sönkeho Wortmanna o fotbalovém mistrovství světa 2006 nejúspěšnějším sportovním dokumentem v Německu.

K proražení v branži jim před lety pomohl jejich první film právě o Huberových - „Am limit“ získal bavorskou filmovou cenu. Vypovídá o vztahu těchto sourozenců a jejich zdolání spektakulární lezecké cesty Nose, vertikálních 880 metrů, na hoře El Capitan v Yosemitech. V říjnu 2007 tu dokonce dvakrát zlepšili světový „rekord“ až na 2:45:45 hodiny. Režii dokumentu měl oscarem oceněný Pepe Danquart.

Filmaři pro produkci ZDF „Závod k jižnímu pólu“ šlapali v roce 2011 po boku Markuse Lanze a Hermanna Maiera 400 kilometrů věčným ledem kontinentu. Točili a lezli na Aljašce, v severní Kanadě, v Patagonii, v Pákistánu, v Indii, na horách Cerro Torre, Trango-Tower, El Capitan, Mount Asgard atd., bivakovali nad hlubinou 800 metrů – jen tak můžeš zachytit i emoce, jen tak jsi při tom, říká Franz Hinterbrandner. Za rok absolvují až 300 natáčecích dnů. Ze tří set hodin materiálu pak sestříhají třeba hodinový příběh…

Na snímku jsou na Baffinově ostrově v Kanadě.

Zákaz kouření nebude absolutní

Rakouští lidovci a Svobodní se při vyjednávání o koaliční vládě shodli na úpravě nekuřáckého zákona, který měl být spuštěn od května. Hosté v restauracích si nadále budou moci zapálit ve zcela pro ně oddělených a uzavřených „vedlejších“ prostorách, píší OÖN. Kouřit by se mělo dál i „v malé gastronomii zaměřené na nápoje“ a menší než 75 metrů čtverečních. Nesmějí sem vstupovat mladí do 18 let a nesmí se tu podávat v místní kuchyni připravená jídla. Kuřácké hospody musí být označeny výraznými nápisy a oznámeny úřadům. Na druhé straně byl generální zákaz kouření rozšířen ze 16 let na 18. Takto mladí by rovněž neměli smět sedět v restauračních místnostech s kuřáky. Nebude se smět kouřit v autech, v nichž cestují mladiství.