Současná generace tak navázala na triumf svých otců, kteří hasičský šampionát vyhráli před 24 roky ve Varšavě. Družstvo na sobě pracovalo koncentrovaně, mělo k dispozici dokonce mentálního kouče a atletického trenéra, píše deník OÖN. Běžecký trenér také rozhodně přispěl k tomu, že Eberseggští měli po útoku 31 setin sekundy náskoku do druhé disciplíny, překážkového běhu, před slovinským Zazarem a nakonec o desetinu vteřiny celkově vyhráli. Vítěznou jízdu při přivítání v domovské obci absolvovala mistrovská devítka na traktorovém přívěsu.

Patří k Mühlviertlu.Oveček přibývá

V roce 1960 napočítali v Horních Rakousích kolem 9000 ovcí, letos už jich je asi 70 000, řekl v deníku Volksblatt prezident zemské zemědělské komory Franz Reisecker. Každý druhý chovatel  má méně než deset kusů a sídlí často v méně úrodných a horských oblastech. Tam ovce představují významný přínos k uchování obrazu krajiny a mnoha malým zemědělským provozům nabízejí šanci k existenci: chov je relativně levný a jehněčí a ovčí sýry na druhé straně stále oblíbenější. „95 procent ovcí v Horních Rakousích je drženo k produkci masa, podíl biochovů je deset procent," uvádí v listě předseda zemského svazu chovatelů ovcí Johann Perner. Kolem 80 procent nabídky jde ke konzumentům přímým prodejem. Přitom domácí potenciál nestačí poptávku pokrýt, asi 30 procent výrobků přichází ze zahraničí.

Maturantka se synkem.K maturitě i dítě

Na střední škole v Třístoličníku/Neureichenau v minulých dnech odmaturovala jako nejlepší ze třídy se známkovým průměrem 1,0 Marina Hohenwarterová. „V šestnácti otěhotněla, v sedmnácti jako mladá maminka složila i další zkoušku dospělosti," napsal deník PNP. S otcem už nemá žádný kontakt, ale žije i se synkem u jejích rodičů v Hinterfreundorfu, pro které je jeden a půl roku starý blonďatý modrooký Jonas sluníčkem v domě. Zvládnout situaci jí pomohlo i vedení školy. Původně chtěla dokončit devátou třídu a hned jít do zaměstnání, aby si začala vydělávat vlastní peníze a osamostatnit se, ale ředitel  Stefan Wolf a rodiče ji přemluvili, aby si rok přidala. „Řekl jsem jí, že s malým dítětem se snáze zvládá školní docházka než celodenní zaměstnání," vysvětluje Wolf. „Navíc její školní výsledky byly velmi dobré." A tak zatím co se maminka učila ve školních lavicích, starala se o Jonase babička Renate.

Varování bylo výzvou

K čemu také slouí ukazatel rychlosti.Obec Teising instalovala na paralelní silnici ke staré hlavní B 12 preventivní měření rychlosti, aby displej radaru varoval projíždějící řidiče před překračováním povolené rychlosti. „Kromě toho ale zařízení provokovalo mladistvé," píše deník PNP. „Dovolili si ,žertovat´ a záměrně závodili o rychlostní rekord. Přitom ještě výsledky zaznamenávali na desku umístěnou pod měřicí tabulí.   Místní občané na dotaz uvedli, že uváděné ,highscore´ na listině rozhodně není vymyšlené, že zaznamenávány jsou skutečně dosažené rychlosti. Nejvyšší byla 86 km/h – v zóně maximální třicítky," uzavírá list. Jak věc uzavře policie, zatím není známo.

Hlavně autenticky!

Kapela Xafer zahraje ve Freistadtu.To je hlavní heslo  nejprominentnějšího hudebního pořadu léta s názvem "Sunnseitn", které každým rokem koncem července přináší autentickou lidovou hudbu k tanci na pěti parketech ve Freistadtu. Jak píše deník OÖN, v sobotu 27. července od 20 hodin až do rána v pivovaře budou hrát Mentés Masként z Maďarska, Ital Gianni Perilli se svou kapelou l'Altretnica, srbsko-bosensko-rakousko-bulharský kvartet Poprzan/Jokic/Neuner/Petrová, romská kapela Czindzi Renta z Českého Krumlova, o níž pořadatelé uvádějí, že hraje „odvázanou, improvizovanou romskou muziku, která od prvního taktu strhává tanečníky a tanečnice", a že už taky doprovázela na turné Karla Gotta; na Sunnseitn vystupuje už desetiletí. Z Rakouska se představí „wiadawö!", štýrská kapela Xafer (na snímku), lidový taneční soubor Treubach a „Housegeign". Dva parkety podle listu obsadí „alternativa" – hvězdou jsou dánští Rangleklods, kteří prý letos ovládli evropskou scénu elektrohudby, dále  Ogris Debris, Davidecks & Drums a Erwin & Edwin. Na podlaží DJ se o tanečníky postarají němečtí Ahoi Boi, dále Disco Demons a Aka Tell. (www.local-buehne.at)

Superplavec

Waldratsch to dokázal.Christof Wandratsch (46) z Haimingu v bavorském okrese Altötting přeplaval jako první Bodamské jezero bez neoprenu. K pokusu odstartoval v pondělí ve dvě hodiny v noci ve württemberském Bodmannu, krátce před 23. hodinou – po 20:41:15 hodiny plavání - dorazil do Bregenzu. Kvůli silnému větru a proudu jen těsně zaostal proti cíli zdolat 65 km dlouhou trasu za méně než  20 hodin. Při stejném pokusu přeplavat jezero bez ochranného oděvu loni ztroskotal jiný vytrvalec z Altöttingu – 23letý Maximilian Melyarki musel vzdát po 33 kilometrech pro křeče břišního svalstva.

„Vyučil" školáky

Školní třída se vracela z výletu ke konci školního roku do Stuttgartu. Při tom měla krátkou zastávku v motorestu u Vaterstettenu u Mnichova. „Zatím co si jedenáct žáků pořizovalo v rychlém občerstvení svačinku,  řidič jejich autobusu jednoduše ujel," píše deník PNP. „Žáci se obrátili na policisty, ale řidič až po dlouhých jejich výzvách projevil ochotu se pro zájezd vrátit. O pasažéry, z nichž jeden byl nezletilý a jiní byli například bez bot, se mezitím staral personál  technické pomoci motorestu. Po skoro dvou hodinách se pro ně autobus vrátil. Řidič prohlásil, že chtěl žákům dát za vyučenou, protože k odjezdu nepřišli včas…" Policie k věci dodala, že nyní bude prověřováno, zda je řidič nadále vhodný k přepravě osob.