Historie SDH Záboří se píše již od roku 1891, dobrovolní hasiči místní části Protivína zažili velké povodně v letech 2002 i 2013, a loni v srpnu dokonce pomáhali s odstraněním následků na požářišti po ničivém požáru v Hřensku přímo u Pravčické brány. Nyní se po rozsáhlé rekonstrukci dočkali odpovídajícího a moderního zázemí, půlroční opravu objektu zbrojnice s garáží, včetně nádvoří a autobusové zastávky, investovalo město Protivín ze svého rozpočtu a náklady činily šest milionů s DPH.

V sobotu se členové SDH Záboří i místní obyvatelé sešli k oslavám tohoto počinu. Ačkoliv pršelo, panovala dobrá nálada. Slavnost zahájil starosta SDH Záboří Josef Kovářík, který přiblížil, že v 80. letech zbrojnice vznikla z původní stodoly. „Vybudovali jsme z ní hasičskou klubovnu za podpory finančního výboru v Protivíně. Tehdy se na stavbě podíleli i současní členové SDH jako Václav Petřík, František Rejda, Julius Rajček, Václav Šupita, Josef Kovářík, Václav Schánilec, Václav Sokol a Zdeněk Hrdina,“ zmínil.
Zdařilá rekonstrukce
Pozval přítomné také k prohlídce výstavy fotografií z rekonstrukce a budování nástavby a současně k návštěvě jedinečného hasičského minimuzea. „Jsem rád, že prostor nástavby je využit pro cvičení žen a některých mužů, současně zde vzniklo i zázemí pro tvoření a zábavu dětí,“ podotkl.
Protivínský starosta Jaromír Hlaváč označil stavbu za povedenou a popřál dobrovolným hasičům, ať jim objekt dobře slouží. „Kromě samotné nemovitosti se podařilo opravit i nádvoří a přilehlá autobusová zastávka. Přeji vám, abyste dneska měli ne tak deštivé odpoledne a měli jste se všichni rádi,“ uvedl.

Vedoucí odporu výstavby, dopravy a životního prostředí Jaroslava Fialová také neskrývala nadšení z realizace projektu. „Výsledek je společným dílem, musím pochválit zábořské hasiče, protože na stavbu dohlíželi. Pracují velice svědomitě, hlídají si svoje a jde jim o rozvoj nejen hasičárny, ale celé obce,“ konstatovala krátce před slavnostním přestřižením pásky.
Společenské události i parkování techniky
Velitel SDH Záboří Ondřej Soukup doplnil informace ke sboru i samotnému objektu. „Během rekonstrukce došlo k demontáži krovu nad společenskou částí, vznikla zde místnost stejné dispozice jako v prvním podlaží, kterou využívají dvakrát týdně ženy jako zázemí pro cvičení, lze zde pořádat také besedy a jiné programy pro děti, či nouzově přespat,“ vysvětlil s tím, že v budoucnu plánují prostory dovybavit stoly, žíněnkami, televizorem, reproduktorem a dalším mobiliářem.
Kromě toho došlo k vybudování šaten s umývárnami a sociálním zázemím. „V dolní společenské místnosti se scházíme v týdnu, míváme tam schůze, školení výjezdové jednotky, konají se tam také turnaje v šipkách a dalších události,“ naznačil Soukup. Pro parkování dopravní techniky, požárního automobilu Ford tranzit s nákladním přívěsem pak slouží přilehlá garáž.
V současnosti má SDH Záboří 65 členů včetně dětí a žen. Členové jsou nejen aktivní během požárních soutěží, ale pořádají řadu kulturních a společenských akcí. Například v březnu na Josefa vepřové hody, první jihočeský jarní sraz motorek MoToLom, charitativní turnaje v šipkách, kdy naposledy finančně podpořili rodinu zesnulého dobrovolného hasiče Jana Dvořáka z Českolipska, či různé turistické pochody – v květnu výšlap na Kamýk, silvestrovský pochod, či v únoru pochod na rozhlednu Haniperk se vzpomínkou na zesnulého kamaráda Petra Šupitara. Na jeho počest se v Záboří koná i festival Drtikolfest, v sobotu 15. července od 14 hodin, kde hrají kapely Tlustá Berta, či místní Krypton. Pravidelně se věnují dárcovství krve, a dalším dobrovolným činnostem. Kromě toho lze v Záboří navštívit hasičské minimuzeum, také tzv. Hasičskou vyhlídku na kopci Vrch nad lomem nebo studánku zasvěcenou patronovi hasičů, svatému Floriánovi.
Unikátní sbírka hasičského vybavení a dalších předmětů
Následovala volná zábava, včetně doprovodného programu pro děti. Deník se rozhodl ještě navštívit retro expozici hasičského minimuzea přímo se starostou hasičů Josefem Kováříkem, který se o něj stará a většina exponátů pochází z jeho rodinných sbírek. „Dříve budova sloužila jako obecní pastouška, kde se ubytovávali lidé bez domova,“ vysvětlil s tím, že poslední obyvatelkou zde byla vdova Eva Valentová z Pasek na Písecku.
Uvnitř dvou místností nashromáždil hasičské vybavení, tematickou literaturu, ale třeba i původní divadelní kulisy, nechybí obrazy, odznaky, uniformy, prapory a další zajímavé exponáty. „Dříve tu sídlil rozhlas, hlásil tu můj otec, který dělal také starostu hasičů. Vedl jsem tu i oddíl malých hasičů, který tu měl klubovnu, následně tu sídlila obecní knihovna, z které jsme využili regály. Otec sbíral plakáty, helmice i medaile, tak jsem to sem všechno přemístil, vystavil a otevírám veřejnosti,“ pokračoval s tím, že jej oficiálně zřídil v roce 2008.
I místní osobnosti a kuriozity
Minimuzeum nemá pravidelnou otevírací dobu, Kovářík otevírá ve svém volném čase na přání po telefonické domluvě. „Podle mě by měli mít hasiči takovou povinnost uchovávat historický majetek a věci spjaté s jejich činnosti pro další generace,“ míní a doufá, že v jeho práci bude pokračovat jeden z jeho dvou synů. „Máme tu obrazy akademického malíře Peterky, který tu žil, či stěnu věnovanou slavnému hokejistovi Martinovi Paryzkovi, který hrál v kanadské Ottawě a pochází odtud,“ upozornil.
Součástí expozice jsou i místní kuriozity, krokodýlí kůže z nedalekého protivínské zoo, či dílo místního všeuměla zvané kočkonos. „Máme tu historické vlastnické listy, retro fotografie, novinové články, mimo jiné hasičský zpravodaj Písecka z roku 1991, či Hasičské rozhledy z roku 1910,“ dodával starosta SDH Záboří.

K umístění krokodýlí kůže vypráví s nadsázkou i humornou příhodu, která však není založena na skutečných událostech. „Krokodýl utekl z Protivína a k nám připlaval potokem, tak jsme ho tu se zásahovým družstvem zpacifikovali, z masa udělali guláš a kůži si tu vystavili jako trofej. Vždycky říkám závěrem, a věříte tomu? Nevěřte! To jsem si vymyslel,“ smál se Kovářík. Do sbírky rád přijme další exponáty, jeho oblibě se speciálně těší nefunkční mobilní telefony.