Přehled kuriózních zásahů příslušníků Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje v právě končícím kalendářním roce připravila mluvčí Vendula Matějů.

Leden

Záchrana zvířete - Profesionální jednotka ze stanice Jindřichův Hradec byla vyslána do obce Lodhéřov, kde v areálu chovu koní na zledovatělém povrchu spadl kůň a nemohl se zvednout. Hasiči se s ošetřovatelem koně dohodli, že náledí kolem koně posypají pískem a nechají koně, jestli bude moci vstát sám. Podařilo se a koně si ošetřovatel odvedl do stáje, kde jej prohlédnul veterinář.

Červen

Záchrana zvířete - V obci Sviny zasahovali profesionální hasiči ze stanice Soběslav, kteří vysvobodili štěně, jež prostrčilo hlavu skrz disk u kola auta. Hasiči potřeli hlavu štěněte jedlým olejem a jemně ho vyprostili. Majiteli pejska předali bez viditelného zranění. Přesto mu ale doporučili kontrolu veterinářem.

Záchrana zvířete - Českokrumlovští profesionální hasiči vyjeli do Kaplické ulice v Českém Krumlově k záchraně psa z okenního parapetu ve třetím patře domu. Hasiči začali ustavovat automobilový žebřík, čímž tak zaujali psa, že majitel ho mezitím nepozorovaně odchytl z vedlejšího okna a vtáhl do bytu.

Technický zásah - Další zásah se zvířetem si českokrumlovská jednotka připsala na Horní Bráně v Českém Krumlově, kde odchytla přibližně 1,5 metru dlouhého hada. Had byl schovaný za chatou. Poté, co ho hasiči chytli, jej předali chovateli.

Červenec

Záchrana zvířete - Českobudějovičtí profesionální hasiči vyjeli do Komenského ulice v Českých Budějovicích k záchraně kočky ze střechy. Hasiči se k ní pokusili dostat jak pomocí nastavovacího žebříku, tak i z vikýře domu. Kočku se jim ale chytit nepodařilo, kotě stále před hasiči utíkalo. Po domluvě s majitelkou se jednotka vrátila na základnu.

Záchrana zvířete - K odchycení zřejmě téže kočky vyjeli českobudějovičtí profesionální hasiči opět do Komenského ulice. Kočka na hasiče čekala tentokráte v okapu ve výšce asi sedmi metrů. Hasiči k ní vylezli po nastavovacím žebříku a podběrákem půjčeným od strážníků městské policie kočku chytili. Když ji snášeli dolů, divoká kočka z podběráku vyskočila, seskočila na zem a schovala se za skříň v blízkém přístřešku. Zde ji hasiči již definitivně chytli a dali do přepravního boxu.