Někteří cestující v panice skáčou do vody, jiní spořádaně čekají na příjezd hasičů, policistů, potápěčů a vodních záchranářů. Je mezi nimi pět zraněných, dva těžce (včetně bezvědomí) a tři lehce. Cvičení začíná. V tu chvíli ještě nikdo netuší, že jedna z figurantek bude potřebovat skutečnou pomoc zdravotníků. Nadýchá se totiž kouře z dýmovnice a to u ní vyvolá astmatický záchvat.

Ředitel krumlovských profesionálních hasičů a velitel zásahu Pavel Rožboud po skončení akce vysvětlil, že cílem nácviku je natrénovat likvidaci požáru ponorným čerpadlem, evakuaci všech ohrožených a vyřešení úniku pohonných hmot do vody pomocí norných stěn a sorbentu. „Cvičení tohoto rozsahu pořádáme vůbec poprvé. Určitě se vyskytly nějaké chyby, které teď musíme vyhodnotit. Jedna figurantka měla určitou zdravotní potíž, takže jsme si to nakonec vyzkoušeli naostro," poznamenal velitel Pavel Rožboud.

Evakuované cestující představovali studenti Jihočeské univerzity a další dobrovolníci. Mezi nimi také dvanáctiletá Magdalena Krbcová. Na cvičení dorazila s maminkou vodní záchranářkou, a byla jednou z mála účastníků, kteří se vrhli do vody. „Ve vodě jsme byli asi pět minut. Ze začátku to bylo studené, ale teď už to docela jde, už jsem v teple," svěřila se dívenka zabalená do termofólie po transportu na břeh. Krajský policejní mluvčí Jiří Matzner doplnil, že muže zákona zastupovalo 20 lidí, jejich hlavním úkolem bylo řídit evakuaci, zjistit přesné počty cestujících a členů posádky a koordinovat příjezd záchranářských vozidel na místo určení.

„Mezi naše úkoly patří také ztotožnění cestujících. Problém nastává u zraněných. Protože by v reálu byli zřejmě mezi výletníky i zahraniční turisté, máme tady společnou hlídku s Rakušany. Podstatné je, abychom nalezli všechny cestující i členy posádky. Naše práce končí tím, že všechny ztotožníme," vysvětlil policejní mluvčí.

Jeden z posledních ostrých zásahů na Lipně zažili záchranáři před necelými třemi týdny. Zhruba 20 lidí pátralo v polovině května po muži z Nové Pece, který měl převážet známému pramici z Bližší Lhoty do Valtrova. Když se ho kamarád do večera nedočkal, zalarmoval policii.

Hlídka prohledala Horní Planou i okolí levého břehu mezi osadami Bělá a Jenišov, ale marně. Proto přivolala posily z Volar a později i vodní záchrannou službu s člunem, hasiče z Frymburka a Nové Pece, policisty se služebním psem ze Strakonic i krumlovské kriminalisty. Všichni pátrali v okolí vody i na cestách. Krátce po jedné hodině ranní pak nalezli hasiči z Frymburka u osady Kyselov nepoškozenou pramici, kterou vytáhli na břeh. Pohřešovaného muže ale v blízkosti loďky neobjevili. „Pokračování pátrací akce bylo naplánováno na středeční dopoledne, ale v půl sedmé ráno zavolal oznamovatel na linku 158, že muže už našel na cestě u Bližší Lhoty. Pátrací akce tak měla šťastný konec a všem, kteří se pátrání zúčastnili, patří velké poděkování," řekl po zásahu policejní mluvčí Jiří Matzner. Pár týdnů předtím se v přehradě nedobrovolně vykoupal Němec, který se vydal na projížďku na kánoi a ta se převrhla. Šlo doslova o život. Muž se nakonec zbavil oděvu a podařilo se mu doplavat na ostrov Tajvan. „Muž byl nahý, stál na skalce a snažil se na nás mávat, ale bylo vidět, že se musí přidržovat a že toho má dost. Když jsme se k němu dostali, brečel a třásl se zimou," popsal tehdy jeden ze zasahujících hasičů Jiří Urban.