Následně po více přestavbách jím cestovali i bývalí kancléři Konrad Adenauer a zejména při volební kampani Willy Brandt, doprovázel i královnu Alžbětu II., píše PNP. Jídelní vůz č. 10 242 koupila Hornofrancká nadace v Bayreuthu od privátního prodejce a poskytla jej jako trvalou zápůjčku muzeu.

Podle jeho zprávy byl vagon v roce 1988 Německými drahami odstrojen a několik let potom stál na vedlejší koleji nákladního nádraží v Münsteru, vystaven větru a dešti. Nadšenci železniční historie jej koupili a zachránili před definitivním rozpadem. Byl restaurován ve Weidenu a od roku 2001 vystaven v muzeu v Neuenmarktu. Autorem snímku je Armin Weigel.

Nezaměstnaní koně

Od zastavení projektu jízdní policie v Rakousku (web Deníku informoval) nezaměstnaní koně mají dostat brzy „dobré místo“, cituje Volksblatt Geralda Heszteru, mluvčího ministerstva vnitra. Jaké to má být, se musí teprve promyslet.

U dvou koní to je jednoduché – vraníci “Zalan” a “Zadar” byli dary od maďarského premiéra Viktora Orbana a vrátí se proto do Maďarska, řekl mluvčí. Salcburský „dvůr milosti“ Gut Aiderbichl už se také nabídl koně kdykoliv převzít. Ředitel tohoto zařízení Dieter Ehrengruber řekl, že opatrují už 770 koní. Mezi nimi jsou už více než deset let koně mnichovské jízdní policie. Jako poslední přišel od této složky letos v říjnu 13letý Fidelio a jak Ehrengruber řekl, vychutnává si u nich podzim života.

Supertahač

V záběru.Zdroj: Deník/repro PNP

Franz Müllner ze Salcburku vytvořil svůj další světový rekord – v točení obřím kolem, napsala PNP. V Mnichově ve čtvrti Berg am Laim rozpohyboval lany 750 tun těžkou atrakci Hi-Sky s 27 prosklenými gondolami, údajně největší svého druhu na světě. „Müllner si sám říká ,The Austrian Rock´, Rakouská skála. Podle jeho internetové stránky drží 38 zápisů v Guinnessově knize rekordů, v roce 2014 například utáhl Boeing 777, loni nechal na podstavci drženém na zádech přistát helikopteru o váze 910 kg, letos v říjnu zohýbal za 46,49 sekundy přes hlavu deset ocelových tyčí o průměru 14 mm, apod.,“ píše list. Zprávu o obřím kole doprovodil snímkem z euronews.

Ručně proti plevelu

Ilustrační foto.Zdroj: Deník/repro PNP

Hřbitovní poplatky v Deggendorfu se v roce 2021 zřejmě výrazně zvýší v důsledku toho, že město nesmí od roku 2018 používat prostředek proti plevelům Glyphosat, napsala PNP. Proto mají pro příští rok přibýt do rozpočtu na údržbu hřbitova tři sezónní síly. Správa jich požadovala zaměstnat pět, ale personální odbor počet zredukoval s ohledem na dopad na rozpočet. Tři nová pracovní místa mají stát asi 100 000 eur. Foto: Deník/PNP/archiv Binder

Důstojný důchod slovem roku

Slovem roku 2019 v Německu vyhlásila porota Společnosti pro německý jazyk "Respektrente", tedy řekněme důstojný důchod. Reaguje na sociální demokracií navrhované zavedení „základní penze“ pro lidi, kteří dosud přes dlouhou dobu v zaměstnání dostávají jen velmi malé důchody. Druhý v pořadí je "Rollerchaos". Uživatelé elektrických koloběžek se stali v mnoha městech problémem vymykajícím se kontrole. Třetí skončil anglikanismus "Fridays for Future", „který nad jiné přísluší mladé generaci, která je připravena vyjít do ulic pro svou budoucnost“. Slovo roku, které obzvlášť vystihuje politický, hospodářský a společenský život, sousedé hledají od roku 1977. „Není rozhodující četnost jeho užívání, ale výstižnost a popularita,“ uvádí PNP.

Čtvrtý v anketě je "Schaulästige", tedy řekněme „čumilství“, podle poroty originální spojení pojmů „schaulustig“ (zvědavý) a „lästig“, obtěžující.

Osmnáctiletým poblahopřeje premiér

K osmnáctým narozeninám budou občané Bavorska dostávat blahopřání zemské vlády s podpisem premiéra, píše PNP. Vláda tak znovu posunula věkovou hranici pro tuto poctu. Loni ji snížila z 95 na 80 let. „Osmnáctiny jsou důležitým bodem v životě člověka. S plnoletostí se z něj stává státní občan se všemi právy a povinnostmi,“ řekl kancléř Florian Herrmann. Blahopřání vlády k tomuto dnu má mladé lidi upoutat a přivést k parlamentní demokracii. Bavorsko tu bude něco stát, pokračuje PNP. K dosud 200 000 ročně rozeslaným blahopřáním přibude 120 000, což bude stát dalších asi 100 000 eur. Agendu má „zúřadovat“ zemský finanční úřad, kterému data poskytne orgán pro zpracování komunálních dat.

Přibylo sňatků

V Bavorsku bylo loni uzavřeno 72 789 manželství, předloni jen 66 790. Nárůst přinesla mimo jiné zásada „manželství pro všechny“, která od 1. října 2017 umožňuje sňatky i párům stejného pohlaví. Předtím mohly uzavírat jen registrované partnerství. Loni se Bavorsku vzalo 2167 homosexuálních a 1934 lesbických párů. V průměru se bavorští muži brali poprvé ve 34,3 roku, ženy ve 31,7.