Pod heslem Nechceme, aby příštím ministrem školství byl komunista, zveřejnil na internetu petici, kterou zároveň vyjadřuje podporu iniciátorům protikomunistických protestů na jihu Čech.

„Studenty, kteří se postavili proti tomu, aby jejich školství šéfovala členka KSČM, plně podporuji. Tento ¸dárek' 
k výročí 17. listopadu jim opravdu nezávidím, jejich protesty chápu," uvedl ve svém prohlášení Radko Sáblík.

Ten zároveň sepsal otevřený dopis předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, v němž vyjádřil nesouhlas s tím, jak se rozvíjí spolupráce sociálních demokratů s komunisty.

„Vy, stejně jako další politici, často proklamujete, jak vám záleží na mladé generaci, na její výchově, vzdělání. Vy jste nyní spolu se svými kolegy z ČSSD podal jasný důkaz, jak moc vám na mladých lidech záleží, když jste jejich vzdělávání vložil do rukou komunistů," napsal Bohuslavu Sobotkovi Radko Sáblík.

S ohlasem se setkala i čtyřiadvacetihodinová protestní hladovka jihočeských studentů, kterou oficiálně ukončili v Českých Budějovicích na úterní demonstraci proti složení krajské rady.

Na podporu této symbolické hladovky vyhlásil 48. klub oldskautů Jestřábi Praha na 25. února, tedy na výročí tzv. Vítězného února, celostátního bobříka hladu. „Vyzýváme ostatní oldskautské kluby a oddíly skautů a skautek i celou občanskou společnost, aby v tento den hladověly nebo byly o vodě a suchém chlebu na paměť politických vězňů v komunistických koncentračních táborech," napsali skauti ve svém prohlášení.

Kdybych neprotestoval, nemůžu už přijít oprášit dědečkův hrob

Ještě do letošního podzimu znali Šimona Hellera kromě jeho rodiny a známých jen žáci, které učí, nebo kolegové z akademické půdy. Pak se ale mladý pedagog stal mediálně známou tváří protestů proti zastoupení KSČM v Radě Jihočeského kraje.

Na úvod otázka – proč to vše děláte? Proč si raději neužíváte předvánoční čas jako většina Jihočechů?
To je jednoduché. Můj pradědeček byl kulak a já bych pak nemohl přijít k jeho hrobu a oprášit ho, kdybych přihlížel nástupu komunistů k moci. Jsem demokrat a chci, aby u nás zůstalo zachováno demokratické zřízení. Plíživý nástup totality mě děsí. Zajímám se o dění ve společnosti, a když vidím, jak je její současný stav neuspokojivý, tak se snažím nějak aktivně zapojit, abych ho pomohl zlepšit. I proto jsem ještě jako nestraník kandidoval už před dvěma lety za KDU-ČSL ve volbách.

Protestujete na objednávku někoho, čímž vaši odpůrci rádi, argumentují, nebo ze své vůle?
Není pravda, že by k našim protestům dala podnět nějaká politická strana. Jsou politici, kteří si na našem snažení chtějí přihřát polívčičku a vystoupit na protestních shromážděních, proto důkladně zvažujeme, komu dáme prostor. Ale vše děláme 
z vlastní iniciativy, vlastního přesvědčení. Myslím, že nejlepším důkazem tohoto tvrzení je fakt, že já spolu s dalším hlavním organizátorem protestů Dominikem Hořejším spíme kvůli všem těm povinnostem tři čtyři hodiny denně.

Co je cílem vašich protestů? Radní za KSČM Vítězslava Baborová, anebo obecně zastupitel za KSČM na tomto postu, případně komunisté v radě kraje?
Základním cílem je nesesadit nikoho z žádného postu, ale vyvolat diskusi. Vadí nám komunisté v krajských radách, nikoliv osoba paní Baborové. Pokud ona odstoupí a na její místo nastoupí jiný komunista, budeme protestovat dál. Ze začátku jsme hejtmanovi Jiřímu Zimolovi nabízeli kompromis – pokud dá resort školství jiné straně, pak bychom s protesty ustali. Pan Zimola neustoupil ani o krok, proto jsme se vrátili k původní myšlence, že nechceme komunisty v krajské radě vůbec.

Myslíte si, že má krajská radní pro školství a kulturu takovou moc, aby mohla ovlivnit chod konkrétní školy?
Radní má nepřímý vliv na vedení škol, může přímo ovlivňovat výběrová řízení na ředitele, může směrovat tok peněz. Také může ovlivnit optimalizaci středních škol.

Proč jste nevyužili nabídku Jiřího Zimoly vytvořit pracovní skupinu, která by například měla k dispozici materiály pro jednání rady kraje?
Je několik důvodů. Přirovnal bych to k tomu, že pan Zimola staví dům, přitom se 
v jeho základech objevily trhliny. A hejtman teď řeší, na jakou omítku na trhliny nahodí. Pracovní skupina není vůbec žádným řešením. Nechceme trafiku na umlčení, chceme poukazovat na existující problémy. A také odmítáme dělat jakoukoliv pomocnou sílu totalitní straně. Spolupráce 
s komunisty znamená, že uznáte jejich legitimitu. A dle našeho názoru KSČM není legitimní stranou.

Ale je tu i druhý úhel pohledu – uskutečnily se demokratické volby, v nich nejvíce hlasů získali sociální demokraté a komunisté, kteří pak vytvořili společnou koalici. A ti, kterým to nevyhovuje, mohou svůj názor vyjádřit v dalších volbách za čtyři roky…
K odpovědi využiji citát šéfa KDU-ČSL pana Bělobrádka, který říkal, že kdo nechce znát vlastní minulost, je nucen si ji opakovat dvakrát. Ale já si ji nechci opakovat dvakrát. Přiznávám, nezažil jsem komunistický režim, při převratu mi byly necelé dva roky. Ale člověk se může poučit z knih, moji rodiče mi leccos řekli a usoudil jsem, že minulý režim byl zlou dobou. Navíc voliči volili strany, přáli si, aby KSČM měla v zastupitelstvu 13 mandátů. Ale podle mě si nepřáli koalici, která vznikla. ČSSD měla možnost spolupracovat i s demokratickými stranami, což KSČM podle mě není.

Jak se změnil váš život poté, co jste se začal angažovat v protestních akcích? Jaké jsou ohlasy z vašeho okolí a od lidí, kteří vás osobně neznají?
Hlavně mám teď mnohem méně volného času. Studuji, přitom sám učím. A k tomu se ještě věnuji protestním akcím. Jen odpovědět na všechny maily, které mi v souvislosti s protesty chodí, mi zabere denně dvě hodiny času. Přicházejí pozitivní maily, hodně je ale i těch negativních. Na slušné odpovídám, snažím se vysvětlovat svůj postoj, mnoho dopisů je ale vulgárních. Ohlasy od nejbližších jsou vesměs pozitivní, rodiče i kamarádi mě podporují.

Psal jste bakalářskou práci 
o Náhorním Karabachu, cestoval jste po Africe nebo Jižní Americe. Tyhle zkušenosti se vám hodí asi nejen při zeměpise, že?
Cestování vám ukáže, jak se žije jinde, a získáte obrovské zkušenosti. Nejen o přírodě a památkách, ale hlavně o tom, jakým způsobem tam žijí lidé. Například při cestách do bývalého Sovětského svazu jsem poznal, jak žijí lidé, ovlivněni po desítky let komunistickou totalitní mocí, a nepřál bych si, aby se podobné zkušenosti za čas měly opět týkat i nás a našich dětí.