Deník OÖN ve středu přiblížil detaily události, jejímž svědky byli bývalý vedoucí lékař nemocnice Milosrdných bratří v Linci Dieter Haidinger a člen představenstva Voest Alfred Düsing. Muži si po lovu užívali den volna ve městě a v sobotu chtěli odletět domů. Po pětihodinové prohlídce Jekatěrinburgu s chutí povečeřeli v uzavřeném oddělení sklepní restaurace a kolem 22. hodiny se vydali na hotel. Ludwig Scharinger vystupoval po strmém a špatně osvětleném dřevěném schodišti poslední. Uvízl špičkou boty na schodu, spadl zpátky a narazil hlavou do kamenné desky. Okamžitě ztratil vědomí. První pomoc mu poskytl dr. Haidinger, pak ale podle něho uběhlo mnoho času – záchranka přijela až po hodině a poměry v nemocnici byly podle svědka „srovnatelné s těmi u nás na přelomu minulého století". Alfred Düsing se zoufale snažil s pracovnicí cestovní kanceláře organizovat transport zraněného ambulančním letadlem, což také stálo čas – bylo třeba vyřídit vizové formality a notářská ověření. „Šestatřicet hodin jsme nezavřeli oči," říká  Haidinger v listě. V sobotu konečně přistáli v Hörschingu a Ludwiga Scharingera převzal lékař Fritz Firlinger, který ho předal nervové klinice.

Spořme potravinami!

Celosvětově končí v odpadu za rok 1,3 miliardy tun potravin a odpadků jídla, tedy tolik, kolik by stačilo k obživě  tří miliard lidí. Přitom 842 milionů trpí hladem. Jen v Rakousku je vyhozeno za rok kolem 157 000 tun potravin v hodnotě více než jedné miliardy eur – na domácnost tedy průměrně 19 kilogramů, resp. hodnota 300 eur, píše deník Volksblatt ke Světovému dnu výživy.

Agrární zemský rada Max Hiegelsberger zdůrazňuje, že většině těchto ztrát by se dalo zabránit. Ze zmíněného množství, které končí na kompostech nebo v popelnicích, je 33 procent ještě originálně zabalených potravin! „Tuna mědi stojí stejně jako tuna potravin, asi 6500 eur," vypočítává Hiegelsberger. Přitom sotva koho by napadlo vyhazovat měď do odpadu… Rada pro životní prostředí Rudi Anschober doplňuje, že mnoho potravin dokonce vůbec nepřijde ke spotřebiteli, protože ty neodpovídající normám jsou vytříděny před prodejem.

V Rakousku proto spustili iniciativu „Potraviny jsou cenné", jejímž cílem je do roku 2016 množství tohoto odpadu zmenšit o dvacet procet.

Víc mrtvých motorkářů

Nehody motorkářů si do 6. října v Rakousku vyžádaly 84 obětí, o 17 víc než loni za celý rok. „Nejde o ,mladé divočáky´, jak se často předpokládá, ale spíš o ty s ,divočením´ znovuzačínající," říká ředitel automotoklubu Oliver Schmerold. 55 smrtelně zraněných bylo v kategorii 30 až 60 let. Mladších se zabilo jen 19, z nichž pouze třem nebylo ještě ani 21 let. Deset mrtvých bikerů bylo starších 60 let. Kolem tří čtvrtin nehod si podle automotoklubu zavinili řidiči sami. 26 obětí zahynulo bez účasti další osoby, 35 vlastní chybou při kolizích s jinými účastníky provozu.

Orlovec na návštěvě

Orlovec říční v Bavorském lese.Orlovce říčního zadokumentoval důchodce Heinrich Blüml z Viechtachu v okrese Regen. Seděl na suchém stromě na břehu Černého Regenu. Tyto vzácné dravce, v Bavorském lese velice nezvyklé, viděli kolem Viechtachu  i další rybáři a myslivci. Heinrich Blüml předpokládá, že říčka leží na trase přeletů těchto ptáků.

Nezaplatíš, posedíš

Ve Viechtachu sídlí už deset let úřední soud, který policii vymáhá pokuty uložené v celém Bavorsku za dopravní přestupky, ať už jsou vystaveny na pět či deset tisíc eur. „Každý pracovní den posílají zdejší soudci průměrně dva špatně parkující nebo příliš rychlé řidiče do vězení, protože nezaplatili své pokuy," uvádí deník PNP. Loni takových „zatvrzelců" bylo na pět set.

Naposledy z asi 881 000 adresátů pokut se zdráhalo zaplatit zhruba pět procent. Ve Viechtachu se nezabývají věcným obsahem uložené sankce, protože rozhodnutí jsou už pravomocná, ale posuzují, zda delikvent nechce, nebo není schopen zaplatit. Ze 40 000 návrhů na uložení trestu vězení dlužníkům jde k deggendorfskému zastupitelství jen 25 000 k nařízení výkonu sankce. Když ale pak policie stane se zatykačem u dveří dlužníka, nezaplatí  nakonec jen pět set lidí a jde si sednout…

Šplhouni pozadu

Z natáčení stanice Erste pro sobotní vysílání.„Němečtí mistři 2013" se jmenuje nová televizní show na stanici Erste, která bude vysílána v sobotu od 20.15 hodiny. Při tom bude také  Michael Schmideder z Burgstallu u Tannu z dolnobavorského okresu Rottal-Inn, píše deník PNP. S konkurentem z Ruhstorfu se budou měřit ve šplhu na májku – pozadu, tedy hlavou dolů.

List připomíná, že lezení na májky je pro 24letého technického kresliče vášní už šest let. S bratrem Aloisem a dalšími často vystupují v exhibicích jako skupina Zeiinger Maibaumsteiger s neuvěřitelnými kousky – třeba s vypitím piva na májce hlavou dolů…

Michael Schmideder letos vyhrál soutěž ve šplhu - do výšky deseti metrů vylezl za 5,78 sekundy.

Lanovky v permanenci

Německé lanovky profitují z rostoucího turismu v horách a v přírodě. Za uplynulých deset let se počet jejich pasažérů zdvojnásobil, přestože se počet lanovek téměř nezvýšil. Ujal se ale trend volnočasových aktivit v horách, kde také přibylo turistických nabídek. 167 lanovek a 1600 vleků loni v Německu přepravily kolem deseti milionů lidí, což je rekord. Do modernizací zařízení správa lanovek vložila v minulém roce 50 milionů eur. 65 procent těchto zařízení je v Bavorsku.

Toaleťák, záležitost EU

Mnichov bude potřebovat další toaletní papíry. Pro radnici, další městské organizace, školy a předškolní zařízení je hygienického papíru dost do března 2014, pak dodavateli skončí smlouva. Město chce vypsat tuto zakázku v rámci celé Evropské unie, a protože jde o potřebu „napříč resorty", musel se záležitostí ve středu zabývat i správní a personální výbor městské rady v neveřejném zasedání, aby rámcové finanční podmínky nemohly ovlivnit zájemce o dodávku. Podle PNP se mluví se o tom, že její objem překročí 200 000 eur, což je podmínka pro to, aby musela být vypsána celounijně…  Nová smlouva má být uzavřena na dva roky. Během nich prý město spotřebuje tři miliony rolí dvojvrstvového papíru. K tomu má přijít 400 000 rolí krepového papíru jednovrstvého, dva a půl milionu lístků pro dávkovače a 100 milionů papírových kapesníčků…