Hořičtí hledají herce Hořické pašijové hry jsou jediným českým členem mezinárodní organizace EUROPASSION.
Společnost pro zachování pašijových her nyní hledá nové členy všeho věku jako herce, příslušníky chóru, kdy většina chóru zpívá, ale i lidi ochotné jakýmkoliv způsobem pomáhat.
„Chtěli bychom využít zkoušek a generálky, abychom je zacvičili pro příští rok, kdy budeme slavit významné kulaté jubileum," říká Miroslav Kutlák.
Ozvěte se na: 725 832 746, miroslav.kutlak@atlas.cz

„Máme i řadu alternujících herců," říká Miroslav Kutlák z Hořic na Šumavě, který hraje apoštola Petra a setníka. „Potřebujeme je kvůli pracovnímu vytížení členů. A časová náročnost na přípravu a zkoušky je značná. Dnes v souboru neúčinkují jenom lidé z Hořic. Ostatně nikdy v něm nehráli pouze Hořičtí. Máme nejenom herce z okolí, ale třeba i z Písku nebo Brna."

V současnosti soubor hraje pět představení ročně. A v podání hořické společnosti jsou to vystoupení výjimečná. Jednak proto, že tradice hořických pašijových her sahá až do 13. století, ale také samotným provedením. „Principem našeho představení je, že jde o hru postavenou na chóru, který vzejde z lidu," vysvětluje Miroslav Kutlák. „Čili ukazuje prosté lidi, jako řemeslníky, nižší židovskou radu a podobně. Chór je základem i kulisou hry. Mluvících herců je zhruba 30, zbytek tvoří chór."

Někteří herci mají i dvojrole. „Kdyby je neměli, museli bychom mít 80 hrajících členů. V současnosti nám dvacet takových členů chybí," podotkl Miroslav Kutlák. Proto Hořičtí nyní pořádají nábor zájemců.

Představení hořických pašijových her připomíná nejenom poslední dny Ježíše Krista. Náboženství bylo často východiskem z utrpení a prostý lid spojoval své utrpení s utrpením Krista. Věřil, že také pro něho nastane vzkříšení a přijdou lepší časy.

Nejmladším hercem je v současnosti pětiletý Honzík Indra, nebo Vladimíra Dvořáková, oba z Hořic. Hrají roli Ovečky, nebo-li syna pastýře. Touto rolí hra začíná a není vůbec jednoduchá, neboť děti v ní musí odříkat dlouhý text. „Děti podávají veliký výkon, navíc jsou ze všech stran obklopeni diváky – z jedné strany opravdovými diváky a z druhé strany lidmi v rolích diváků," popsal další člen pašijové společnosti Gerhard Scherhaufer, představitel Anáše. „Aby to zvládly, musí se jim při nácviku hodně věnovat jejich rodiče. Vzpomínám, jak jsem zhruba před deseti lety nevěděl, že roli Ovečky bude hrát dítě – tehdy to byla romská holčička – a ten výjev mě opravdu dostal. A od té doby vždy v této části hry slzím," přiznal.

Hořičtí hrají své pašijové hry i v Českém Krumlově.

Oproti tomu nejstarším hercem je v současnosti třiaosmdesátiletý Martin Kutlák, otec Miroslava Kutláka. „Navzdory svému věku, když někdo z herců nepřijde, zaskočí ho," poznamenal Gerhard Scherhaufer. „A přestože se mu třeba i během představení udělalo nevolno a vezli ho do nemocnice, hraje příště zase. Ne nadarmo se u nás ve společnosti říká: Z pašijí se neodchází – jenom až po smrti."
V roli Ježíše se vystřídalo několik herců. Josef Šuga, František Hladký a v současnosti jsou jeho představiteli Martin Fejfárek a Tomáš Franců z Písku. Vůbec prvního Ježíše pro obnovené pašijové hry společnost získala, když šel z lesa. „Nic netuše se vracel Josef Šuga z hub. V té chvíli mu řekli: pojď hrát – a od té doby hrál Ježíše," vzpomínal s úsměvem Gerhard Scherhaufer.

Hořičtí se drží tradičního pojetí

„My, na rozdíl od jiných souborů, v podstatě pořád hrajeme tu starou hru a neměníme její pojetí. Hodně společností už přešlo na hry nové v rozmanitém provedení. Mění texty, troufají si třeba dát do role apoštola ženu. My stále hrajeme poslední večeři Ježíše Krista podle obrazu Leonarda da Vinciho," doplnil Miroslav Kutlák.
„Držíme se původního textu od Jindřicha Pecky napsaného do hořického amfiteátru," dodal Scherhaufer. „Jsme patrioti hořického divadla," zdůraznil Jan Červ z Kájova. „I přesto, že řada našich herců viděla různá zahraniční představení pašijí. Hra je postavená tak, aby si tam své našli jak věřící, tak i lidé bez víry. Naše představení je nadčasové. Má poezii a překrásnou hudbu. Je více komornější než obří pompézní představení a vede diváky k zamyšlení."
„Proto byly pašije od roku 1816 několikrát zakázané," podotkl Miroslav Kutlák. Hořický soubor hraje pašije o letních prázdninách v domácím hořickém amfiteátru a v posledních letech na jaře také v historickém centru Českého Krumlova. „Křížovou cestu vždy vyznačujeme hořícími loučemi," podotkl Gerhard Scherhaufer. „V Krumlově to děláme hlavně kvůli starším lidem, protože ti se do Hořic těžko dostávají," vysvětlil Jan Červ, jenž hraje dvojroli Nikodéma ve Velké radě a Heroda.
"V Krumlově nám moc pomáhá Městské divadlo a knihovna. Za to jsme jim nesmírně vděční, spolupráce s nimi je pro nás klíčová," přidal Miroslav Kutlák.
I když jsou pašijové hry vážné, doprovázejí jejich hraní i úsměvné příhody.
Gerhard Scherhaufer hraje Anáše, jehož dceru pojal za manželku Kaifáš, v civilu Petr Kronika. „Tak se ho vždy ptám: Staráš se mi dobře o holku?" směje se Gerhard Scherhaufer. „Když mě při představení viděla vnučka, doma se mnou nemluvila a vyčetla mi: Ty jsi ukřižoval Ježíše!"

Historie herObnovení tradice pašijových her v Hořicích na Šumavě začíná počátkem 19. století. Poprvé byly pašije v Hořicích uvedeny kolem roku 1816. Jejich autorem byl hořický tkadlec a sběratel Paul Gröllhesl, který také sepsal text pro pašijové hry. Tím založil novou tradici hořických pašijí. Do roku 1840 se hrávaly o postních nedělích a velikonočních svátcích v sálech hospod a bez kostýmů. Úroveň her stoupala a pověst o hořických pašijích se šířila po Evropě od Rakouska po Španělsko. Kvůli velikému zájmu diváků Hořičtí postavili divadlo. Otevřeli ho 25. června 1893. V tom roce pašije zhlédlo zhruba 40 OOO zájemců.
Navštívili je i významné osobnosti , jako třeba rodina knížete Schwarzenberga.
Hry přerušila 1. a 2. světová válka. Za 2. světové války divadlo sloužilo jako skladiště vojenské výzbroje.
Po válce vyzval k obnově pašijových her Jaroslav Tomáš Vetešník. V roce 1947 se v divadle konají první česky hrané Pašijové hry.
Po roce 1948 se však v obci po zásahu komunistů už nehrálo a v 60. letech bylo divadlo zbořeno.
V roce 1990 pašijové hry v Hořicích opět vstaly z popela. Vznikla Společnost pro obnovu pašijových her, která je pořádá a organizuje.
Místo divadla byl postaven malebný přírodní amfiteátr s pěti sty sedadly, které jsou dnes kryté proti nepřízni počasí.
Vznikl nový text a hudba a od roku 1992 začal nový nácvik příběhu. Soubor má podomácku vyrobené krásné kostýmy.