„Jedná se o dotační program, jehož cílem je vyvážený územní rozvoj regionu,“ uvedl náměstek. Podporu schválilo krajské zastupitelstvo minulý týden.

O dotaci se ucházelo 18 obcí, které požadovaly 11,3 milionu korun. Komise doporučila 7,5 milionu rozdělit mezi 13 obcí. „Mezi úspěšné uchazeče patří Budíškovice na Dačicku, které jsme podpořili částkou 720 tisíc korun na stavební úpravy hasičské zbrojnice, Loučovice na Krumlovsku získaly 390 tisíc na rekonstrukci prostor pro novou lékárnu, Roudné na Táborsku pomůže 817 tisíc s rekonstrukcí obecního úřadu, Volary na Prachaticku využijí 441 tisíc na přípravu projektové dokumentace na startovací byty, Miroticím na Písecku jsme přispěli 609 tisíci na opravu elektroinstalace v sokolovně či Novým Hradům na Českobudějovicku 939 tisíci na rekonstrukci zázemí pro účinkující v sále hotelu Máj,“ upřesnil Hroch.

Možnost získat dotaci kvituje starosta Nových Hradů Vladimír Hokr. „Hotel Máj se stal majetkem města v roce 2017 a od té doby jej průběžně rekonstruujeme. Jsme rádi, že se úpravy zázemí pro účinkující podaří uskutečnit,“ sdělil starosta.

Kritérii pro vytipování oblastí byly nadprůměrná nezaměstnanost, která je často spojená s nižší životní úrovní, či nízká hustota osídlení. „Dlouhodobě mezi tato území v kraji patří zejména periferní venkovské oblasti, které leží mimo hlavní dopravní tahy, mají nízký počet obyvatel a malé rozpočty, ale současně vysoké náklady na zabezpečení veřejných služeb,“ uzavřel Pavel Hroch. 

Do HSO byly zařazeny obvody 16 měst s pověřeným obecním úřadem ve Vyšším Brodě, Nových Hradech, Vojenském újezdu Boletice, Nové Bystřici, Volarech, Bechyni, Horní Plané, Českém Krumlově, Slavonicích, Soběslavi, Mirovicích, Dačicích, Mladé Vožici, Miroticích, Kaplici a Protivíně.