Pro je také šéf odboru gastronomie  v korutanské komoře Guntram Jilka „Její přinesení je službou - u holiče se za opláchnutí vlasů jen vodou taky platí," řekl. Robert Seeber, gastronom a vedoucí sekce turistiky v komoře Horních Rakous, to vidí jinak. „V zásadě doporučujeme za vodu nic neúčtovat," řekl, ale dodal: „Protože hosté v mnohých zařízeních - například cyklistických oázách – objednávají téměř jenom vodu, mám ale pochopení pro to, že to něco má stát. Muselo by to být ale zřejmé z nápojového lístku." Dovede si prý představit 30 až 40 centů za půllitr.  Míní, že hostinští už beztak své ceny kalkulují velmi nízko. „Na jedné straně tady musíme být pro zákazníky, ale na druhé straně nesmíme pustit ze zřetele ekonomiku provozu," dodal.

Zvon zmlknul

V Neuschönau v okrese Freyung-Grafenau už hodiny na kostelní věži v noci neodbíjejí čas. Farář Heinrich Erhart po hrozbách místního hoteliéra žalobou rozhodl, že naposledy zvon ohlásí 22. hodinu a poprvé se zase ozve až o šesté. Hoteliér tvrdil, že si jeho hosté stěžují na rušení spánku. Farář poté požádal speciální firmu o změření hladiny zvuku jejich zvonů a to potvrdilo, že jsou jednoznačně nad hranicí, jakou v obdobných případech soudy tolerují. „U vyzvánění k bohoslužbám se naopak podle všeobecného práva jedná o zvonění liturgické, které patří k právu výkonu víry, a pro ně proto neplatí žádné hranice hluku," vysvětluje PNP.

Mají paralyzéry

Od 1. července převezme rakouská policie do běžného provozu 200 tzv. taserů X26, pistoli podobné zbraně založené na principu elektrického šoku, která vystřelenými elektrodami paralyzuje nervovou soustavu. Dosud byly ve zkušebním provozu. „Užívat je ale zatím budou jen čtyři zvláštní jednotky, které je od roku 2006 zkoušely," uvedl list OÖN. Zařazení nyní umožnila studie, podle níž tyto zbraně nejsou nikomu nebezpečné. „Záruky na to ale nejsou," podotýká deník.

Posuzování se účastnili mj. Norbert Leitgeb z Technické univerzity ve Štýrském Hradci, kardiolog Gregor Wollenek a předseda rady pro lidská práva Gerhart Wielinger. Zbraně byly užity už při 127 zásazích proti lidem. Jen jeden člověk byl těžce zraněn, ale jen proto, že následně upadl hlavou na kámen.

Statistika potvrzuje, že v zásadě není tak lehké člověka taserem znehybnit, pokračuje list. V 75 případech účinkovaly okamžitě, 19krát byl třeba další impulz a sedmnáctkrát byl přístroj neúčinný. Má fungovat až na 7,6 metru, ovšem jen tehdy, jestliže cíl zasáhnou obě šípové elektrody. Právě to je ale podle Hermanna Zwanzingera z referátu zásahových komand problém – jestliže je situace dynamická a ne statická, má policista obtíže trefit se. Není-li vzdálenost optimální, způsobí taser osobě jen bolest, což v ní ještě může zvýšit agresivitu.

Zdraví zbraň neohrožuje ani u lidí se srdečními „budíky", u těhotných nebo jejich plodů.   Dokonce i u osob s vysokým rizikem srdeční arytmie nebo apnoe je prý nebezpečí velmi malé. Vyloučit smrtelný následek nasazení taseru ale nejde, dodává Zwanziger.

Těžké maturity?

Při letošních maturitách v Bavorsku propadlo 3,7 procenta studentů. Je to víc než loni, kdy jich bylo těsně nad tři procenta. Známkový průměr byl letos 2,33, loni 2,27.