VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Houby rostou i sousedům

Z lesa u dolnobavorského Bodenmaisu se vrátil se záviděníhodným úlovkem August Koller. Svou kořist přivezl domů na valníčku tříkolky, k čistění byli nasazeni i syn, švagrová a vnučka.  Heinrich Holzer z Bavorské mykologické společnosti v té souvislosti potvrzuje, že houby právě začaly růst skoro všude a v deníku PNP prosí, aby jich houbaři neodnášeli z lesů přespříliš. „Odříznutím těla sice není poškozeno podhoubí, ale houba už ztrácí možnost dál se rozšiřovat z výtrusů spor," uvádí.

6.9.2012
SDÍLEJ:

Pěkně se napakoval! Foto: Deník/repro PNP

Trochu ubylo žáků

Do hornorakouských základních škol nastoupilo letos 13 688 prvnáčků, o jedenáct víc než loni. Na prvním stupni je o 260 dětí míň, v 5. až 8. třídách o 1150 míň. Základkám a učilištím celkově ubylo 1256 žáků, tedy 2,6 procenta. Všech školáků je letos o jedno procento méně než loni, 196.364. Počet učitelů je stabilizován, nově bylo zaměstnáno 305 kantorů.

Na reparát příští pondělí se chystá 4075 žáků. 2282 již má jistých, že propadli a budou opakovat – měli tři a více pětek.

47 let v base

Masový vrah Klaus G. sedí ve vězení už 47 let. „To je bavorský, možná i celoněmecký rekord," píše deník PNP. „V březnu 2015 má být dnes 72letý odsouzený propuštěn z věznice ve Straubingu."

V šedesátých letech zastřelil čtyři muže a jednu ženu v oblasti Norimberku, většinou při loupežných přepadeních bank v době oběda. Proto se mu říkalo polední zabiják.  Více lidí dále zranil. Zadržen byl v červnu 1965 a poté odsouzen na doživotí. Vzhledem k závažnosti jeho činů soud rozhodl, že za mřížemi musí zůstat nejméně 38 let. Tyto lhůta mu vypršela v roce 2003, ale znalci ho označili za nadále nebezpečného, takže už je ve vězení 47 roků. „Nyní sdělil Vrchní zemský soud v Norimberku, že v roce 2015 bude podmíněně propuštěn," uvádí PNP. „Soud tak reagoval na rozhodnutí ústavního soudu, že i k doživotí odsouzený má právo na přeměnu zbytku výkonu trestu, pokud už nepředstavuje nebezpečí pro ostatní."

Klaus G. je od roku 2007 v psychoterapeutické péči, a ta je podle mluvčího zemského soudu úspěšná. Prý „charakterově dozrál", takže mu mohl být zmírněn režim výkonu trestu. Pokud dodrží nové podmínky, mohl  by nejdřív na jaře 2015 jít na svobodu. Muselo by se prý pro něho najít vhodné zařízení s terapeutickým střediskem - normální domov důchodců nepřichází v úvahu. V případě nutnosti by mu byl přidělen opatrovnický pomocník.

Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Wilfrieda Kramese je vězňů s více než 40letým pobytem za mřížemi jen pár. Neznamená to prý ale, že každý odsouzený na doživotí by měl být automaticky propuštěn po patnácti letech. To této době je pouze přezkoumáváno, zda by přeměna na podmínku byla možná, a to je podmíněno právě pominutím nebezpečnosti odsouzeného pro společnost nebo tím, že jeho vina nebyla obzvlášť závažná.  „Doživotní" vězni v Bavorsku sedí průměrně 22 let.

Vyrostly mu přes tři metry vysoko.Slunečnicový král

Wolfgang Hanschke (52) z Pasova se deníku PNP pochlubil rekordním „houfem" slunečnic, které vypěstoval na zahrádce. Vyrostly mu do výšky 365 centimetrů, a to z jader různých exemplářů, které přes zimu sušil ve sklepě.  O letošní rekordmanky prý nijak zvlášť nepečoval, jen svázal několik jejich „kmínků" dohromady. Mimořádný růst vysvětluje jednoduše, obvykle prý slunečnice padnou brzy za oběť plžům nebo větru, což jim letos nehrozilo. Jistě taky přispěl slunečný srpen.

Nebezpečně levné dřevo?

„Dřevo je holt dřevo," myslí si prý mnozí, a proto stále víc Hornorakušanů se zásobuje levným dřevem z Česka, napsal linecký deník OÖN. České firmy prý lákají po internetu nabídkami dodávek do tří týdnů, na vyžádané datum a v jakémkoliv množství. Ceny jsou o třetinu nižší než u domácí produkce. „Momentálně ale přibývá stížností na prodlužování dodací lhůty, nepředvídané zvýšení ceny a málo zkušené dopravce," uvedl list.

Píše o podezření, že termíny dodávek nejsou dodržovány úmyslně, aby dřevo mohlo být vysypáno jednoduše před domy nepřítomných zákazníků. Při doměření se prý pak ukazuje, že nesouhlasí ani množství dřeva. „Jednomu poškozenému bylo po reklamaci řečeno, že měl objem dodávky přezkoumat ihned," zmiňují OÖN. Podle domácích producentů jsou oficiální stížnosti ale vzácné, protože se poškození stydí za to, že se nechali podvést.

Děti mimo rodiny

1462 nezletilých se nyní v Horních Rakousích nenachází u svých rodičů, ale v domovech (858) nebo ve 383 pečovatelských rodinách (604). Je to nejvíc za posledních deset let a o 15 procent víc než v roce 2001, píše deník OÖN. Jde o půl procenta všech mladších 18 let v zemi (268 000). Veřejné rozpočty stojí jeden den takového pobytu dítěte mimo vlastní rodinu 150 až 200 eur. Většinou jde o umístění v řadě případů trvající měsíce. Pečovateli mohou být i registrovaní partneři. Kromě sociální situace náhradní rodiny je posuzována i její pověst. Úřady péče o mládež v Horních Rakousích prověřují ročně přes 6000 oznámení údajného zanedbávání nebo týrání dětí.

Autor: Vladimír Majer

6.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Ilustrační fotografie.

Zmizel traktor, hledají zloděje

Řidič multikáry narazil do stromu, do nemocnice ho transportoval vrtulník

Vacov - K nehodě s vážným zraněním došlo v pondělí 23. října v půl deváté na silnici z Vacova do Vrbice.

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

České Budějovice - Kam se můžete vypravit za zábavou i poučením na Českobudějovicku

Volby ovlivnilo zklamání z politiky tradičních stran

Jižní Čechy - Komentář politologa Lubomíra Pány.

Výstavba kanalizace uzavře silnici

České Budějovice - Od 24. října do 5. listopadu musí řidiči respektovat uzavírku části ulice Na Děkanských polích v Novém Roudném. Jedná se o úsek mezi napojením ulice Otakara Březiny a železničním přejezdem. V tuto dobu tam bude společnost STRABAG třetí etapou pokračovat ve výstavbě nového kanalizačního a vodovodního řadu, veřejného osvětlení, chodníků a dojde i na úpravu stávající komunikace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení