Ta podporuje v odpolední škole matky s malými dětmi a učí mladistvé angličtině. Škola je ve venkovské oblasti, kde domy nemají ani vodu. Pro projekt Schwarzová loni i s pomocí Rakouska nasbírala 20 000 eur. Protože už jejich budova nestačí velkému zájmu, chtějí si pronajmout větší a k tomu potřebují další peníze. „Proto chce Teresa propagovat u případných sponzorů organizaci HoopPeru světovým rekordem," píše linecký deník OÖN. „Naše jméno připomíná hula hoop, tanec s obručí. Proto vystoupíme 25. května s deseti kolegy ze sedmi zemí na vrchol sopky Chachani do 6075 metrů, abychom hula hoop zatančili na nejvyšším místě na světě v historii," říká. Rekord je zatím zapsán pro Kilimandžáro (5893 m).

Při kampani tohoto pokusu už organizátoři získali více než 3000 dolarů. V sobotu 25. května vyjedou Schwarzová s kolegy džípem do výšky 4300 metrů a vydají se ke dvoudennímu výstupu na vrchol. „Doufám, že alespoň někteří z nás dorazí," říká dívka.

Ať už pokus dopadne jakkoliv, za dva měsíce Schwarzová svou misi v Peru ukončí a chce studovat v Londýně nebo ve Vídni. HoopPeru pak povedou další dobrovolníci. Střídají se stále, v místě pobývají vždy tři až devět měsíců.

Kuřačka zapomněla dítě

Čtyřicetiletá matka z Wegscheidu v okrese Pasov vystoupila ve stanici Plattling z regionálního vlaku na peron, aby si zakouřila. Propásla při tom odjezd svého spoje na Pasov, v němž měla sedmiměsíční holčičku v kočárku.  Okamžitě vyrozuměla policii v Plattlingu, která informaci předala pasovským kolegům. Zpraven byl také průvodčí. „Po dojezdu vlaku do Pasova se policisté postarali o kojence i o zavazadla matky," píše deník PNP. „Krátce nato si děvčátko maminka vyzvedla – do Pasova přijela taxíkem."

Vesnice se složila na hospodu.Hospoda je všech

V Astenu v krásné poloze údolí Salzachu s pozadím Alp v bavorském okrese Traunsteinu s 550 obyvateli zavřeli koncem roku 2011 jedinou místní hospodu: katastrofa pro společenský život obce, místo před sociálním exitem, napsal deník PNP.

Našli se ale odvážlivci, kteří se nechtěli se situací smířit, i když je v Bavorsku zanikání hospod už masovým fenomenem, pokračuje list. Jeden z prvních, kteří o pivo, vepřovou a knedlíky v domovské obci začali bojovat, byl inženýr Albert Schauer. Sbírali zkušenosti napříč Bavorskem  a rozhodli se pro řešení, které už zachránilo nejednu venkovskou prodejnu či kino: provozovat hospodu jako družstvo.

Dnes má jejich DorfWirtschaft Asten eG už 542 členů, kteří upsali podíly ve výši 100 a více eur. „Tak jsme dali dohromady 200 000 eur," chlubí se Schauer, nyní první předseda družstva.  Předběžné vítězství družstevníci oslavili velkou slavností ke znovuotevření renovované hospody (foto). Vystaráno ale ještě nemají, ne každý záchranářský pokus tohoto druhu vyjde. „Největším rizikem je, že lidé přestanou chodit," uvádí v PNP Schauer jednoduchou a krutou pravdu. Přitom na sanaci 173 let staré budovy muselo družstvo vynaložit 650 000 eur, z čehož většina byly samozřejmě úvěry.

K takovýmto družstevním restauracím je skeptický Franz Bergmüller, předseda spolku pro zachování bavorské hospodské kultury. Podle něho je to nouzové řešení, které někdy může vyjít, ale často se může rychle zhroutit pro rozpory mezi členy. Velké nebezpečí pro venkovské hospody obecně vidí v různých klubovnách místních spolků a organizací, kde se de facto čepuje a vaří, aniž by ale pro provozovatele platily stejné hygienické, daňové a další podmínky jako pro „regulérní" gastronomii.  V tom by prý měli udělat pořádek politici, uvádí PNP.