Jihočeský kraj je pro Kazachstán jako galerie energetiky, k vidění je tady výroba z jádra, uhlí i plynu a vody.  I to slyšel v Táboře, kde se na toto téma konala odborná konference, velvyslanec Kazachstánu v ČR Serzhan Abdykarimov od české strany, již vedl ministr průmyslu Jan Mládek. Tato východní země u nás sbírá poznatky 
o technologiích šetrných k přírodě. Kazachstán má v zásobách 33 miliard tun uhlí, na němž jeho energetika dodnes stojí, zatímco Česko uhlí utlumuje. Potřebuje proto moderní a ekologické elektrárny a teplárny, což je příležitostí pro české firmy. 

„Můžeme se podílet na dodávkách dílčích technologií i předávání zkušeností, jak využívat a hlavně nedotovat výrobu z obnovitelných zdrojů," dostala se jim rada od ministra Jana Mládka. V táborském hotelu Palcát se mluvilo také o kontaktech vysokých škol a rozvoji turistiky. Serzhan Abdykarimov lákal především na jejich hory a ocenil i krásu jižních Čech stejně jako Tábora. Jak uvedl, společně by se obě země mohly potkat také na výstavě EXPO 2017, která se bude konat v kazachstánském hlavním městě Astaně a Česká republika má zájem se jí aktivně zúčastnit.