Drahá chybějící značka

Policejní zásahovka k potírání pouliční kriminality zastavila v pondělí v Hallwangu v Solnohradsku auto, kterému vpředu chyběla poznávací značka. Při kontrole české osádky našla v kabelce 20leté spolujezdkyně drogu a vyžádala si proto psa specializovaného na hledání omamných prostředků. Ten pod sedadlem spolujezdkyně vyčmuchal dva balíčky heroinu zabaleného do dětského oblečení. V autě se jej nakonec našel kilogram, který by při pouličním prodeji měl hodnotu 50 000 eur. Žena a 19letý řidiči byli zadrženi.

Pasov bez autobusů

Odborový svaz ver.di chce „přitlačit" při svých požadavcích na zvýšení platů ve veřejné dopravě. Jak mluvčí svazu v úterý ráno řekl, v Pasově nemá do středečního poledne vyjet žádný městský autobus, přičemž konec akce zatím nebyl stanoven. Privátních poskytovatelů se stávka netýká, ale hromadná doprava měla už v úterý dopoledne značné problémy. Podle další zprávy z vedení podniku měl být provoz obnoven už v úterý odpoledne.

Ver.di požaduje zvýšení nejnižších platů paušálně o 120 eur plus další čtyři procenta. Města zatím nabídla plus 4,35 procenta. Pro příští dny chtějí odboráři zahájit stávku také v Mnichově, v Řeznu a Landshutu. Je prý připravena záměrně na letnicové prázdniny, aby se omezení nedotklo školáků.

Soupeři a předseda jezdeckého klubu vpravo.Klusáka neporazil

Jak jsme zaznamenali, Günther Weidlinger z Weißkirchenu, 36letý atletický osminásobný rakouský rekordman na tratích od 1500 m po maraton, se „utkal" po skončení závodní kariéry s klusáckým šampionem Gerhardem Mayrem z Maishofenu na dostihové dráze ve Welsu – a prohrál „o 20 až 30 metrů", jak napsal deník OÖN. Mayr vedl sulku se svým koněm Super-Made na 1600 metrů, Weidlinger běžel jeden okruh, tedy 800 metrů. Výsledek překvapil předsedu jezdeckého klubu Karla Moisla. "Ještě v zatáčce do cílové rovinky měl Weidlinger náskok a vypadal na jasného vítěze, ale Mayr ho dostihl," komentoval závod. „Weidlinger přitom běžel rychleji, než očekával – myslel tak na 2:12 až 2:14, ale předvedl 2:10." Moisl dodal, že chtěli, aby se o jejich klubu mluvilo, proto budou podobné akce pořádat i nadále.

Dost starý Deggendorf

Nádoba na mytí rukou ze 14. století.Archeologové narazili při vykopávkách v Metzgerstrasse v Deggendorfu na nálezy až z 13. století, píše PNP. Nejatraktivnějším je aquamanila, nádobka k omývání rukou, ve formě koně, která by mohla pocházet ze 14. až 15. století. Odhaleny byly i zbytky kůží, keramika a otisky kůlů, které tvořily obvod jednoho nebo dvou domů. Průzkum začal 6. května a nálezy v této lokalitě archeologové očekávali. Nemuseli jít přitom moc do hloubky, střepy objevili už v 60, 70 centimetrech, uvedl list. Práce už skončily a místo je volné pro stavebníka, který tu do května 2015 postaví obytný a obchodní dům.

Bude z basy muzeum?

Věznice bude muzeem?Historické norimberské vězení, v němž byli po válce drženi hlavní nacističtí zločinci, by se mělo stát podle sociálních demokratů a vězeňské správy muzeem, sděluje PNP. Pokud by se památník norimberského procesu s pověstným sálem 600 stal světovým kulturním dědictvím UNESCO, mělo by do něj být zahrnuto i ještě stojící křídlo tehdejšího vězení. Je to důležité pro zvýraznění významu norimberského procesu, řekly kulturněpolitické mluvčí iniciativy.  Sál 600 je jedním ze čtyř bavorských návrhů pro UNESCO.

Pro muzeum se vyslovuje i ředitel věznice Thomas Vogt. Předmětná budova je v jejím areálu, ale prakticky nevyužívaná, je prázdná a chátrá. Údržba této památkově chráněné budovy bude jen v tomto roce stát přes 482 000 eur. „Bylo by žádoucí, kdyby mohla být využita nějak jinak, aby mohla být přístupná i veřejnosti," říká. Ministerstvo spravedlnosti,  kterému budova náleží, zatím o jejím dalším osudu neuvažovalo.

Motorkáři projeli Pasovem

Motorky hřměly městem tří řek.Rekordních 1183 motocyklů projelo Pasovem v neděli při čtvrtém korzu motorkářů. Výtěžek, 12 000 eur, jde také letos na dobré účely – svépomocné skupině pro postižené a chronicky nemocné děti v Neuburgu na Innu, Vile Margaretě pro léčebně pedagogickou pomoc rodině v Aidenbachu a rodině Höllových z Hanzenbergu. „Byli jsme tady pokaždé," říká v deníku PNP 65letá Christa Winterová z Pockingu, která jízdu absolvovala s manželem. List k nim uvádí, že jde o vyznavače standardních tanců, kteří už vysoutěžili řadu titulů, a jízda na motorce je pro ně kompenzací. „Sami se označují za jezdce za pěkného počasí, a to v Pasově bylo," píše PNP. Při projížďce účastníci absolvovali 90 kilometrů přes Fürstenzell, Ortenburg, Aldersbach a Vilshofen zpátky do Pasova.

Manželky, nerušte!

Po „vydatné" fotbalové noci u televizoru eskaloval manželský svár v noci na neděli v Osterhofenu (okres Deggendorf). „Po čtvrtém přenosu večera – Pobřeží slonoviny proti Japonsku – chtěli dva chlapi zážitky ještě probrat, ale v bytě přítomná manželka jednoho z nich to trvale rušila," napsala PNP s odvoláním na zprávu policie. A pokračuje: „Aby měli konečně klid, její manžel ji popadl a ležící na koberci ji odtáhl z obýváku do ložnice. Při tom byla zraněna. Všichni aktéři byli pod vlivem alkoholu. Aby nedošlo k dalším incidentům, byla žena dopravena k příbuzným, jak policie uvedla."

Euroregion Dunaj - Vltava sněmoval.Dunaj – Vltava řídí z Lince

Po založení politického pracovního společenství Evropského regionu Dunaj – Vltava (EDV), do  něhož patří Horní Rakousy, dvě části Dolních Rakous, Dolní Bavorsko, okres Altötting, Horní Falcko, Plzeňský a Jihočeský kraj a kraj Vysočina, bylo domluveno zřízení společného řídícího centra. „Jako alternativy byly diskutovány středisko rotující podle aktuálního předsednictví společenství, nebo úřad se stálým místem. Volba pro stálé místo v Linci se po roce operativní činnosti ukázala správnou," uvádí PNP. Shodlo se na tom setkání prezídia regionu v Řeznu. „Protože se politické předsednictví ročně střídá po regionech, ukázala se kontinuální operativní podpůrná struktura se stálým personálem jako velmi pozitivní," uvádí prohlášení ze setkání.

Politické grémium diskutovalo dosavadní práci v sedmi tématických vědeckých platformách EDV a aktuální projekty. PNP zmiňuje například společnou soutěž studentů středních škol, celoplošné zmapování energetiky v EDV, koordinaci opatření k volbě povolání, společné plánování dopravní infrastruktury a projektů v cykloturistice a  „pivním kulinářství".

Na snímku je prezídium EDV v Řeznu: vpředu zleva Barbara Dafernerová (Dolní Bavorsko), Helene Maderová (Dolní Rakousy), vzadu zleva Martin Hyský (Vysočina), Jiří Zimola (jižní Čechy), Axel Bartelt (Horní Falcko), Heinz Grunwald (Dolní Bavorsko), Franz Löffler (Horní Falcko), Jan Přibáň (Plzeň) a Michael Strugl (Horní Rakousy).