Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak dívenky od sousedů vydržely bez mobilů

Pasov - Děvčata 8. B církevní reálky v Neustiftu v pasovském okrese převzaly v pátek zpátky své mobily po jejich dobrovolném čtyřtýdenním odložení (Deník informoval). Ředitelka školy dokonce udělala výjimku a umožnila jim telefony zapnout ve škole. „Každá chtěla vědět, kolik SMS mezitím dostala," píše deník PNP. „Jedna patnáctiletá jich napočítala 260, a další jí přitékaly… Mínila, že kamarádky zkrátka bavilo jí volat, i když věděly, že má mobil vypnutý…"

10.2.2013
SDÍLEJ:

Přežily bez mobilů!Foto: Deník/repro PNP

K pokusu se dívky odhodlaly z iniciativy akce PNP a samy si našly sponzory – za dodržení jim jedna firma slíbila nové přístroje. „Všechny podepsaly smlouvu, že nebudou  telefonovat a povedou si deník, ale ne všechny to dokázaly," pokračuje PNP. „Zhruba třetina sice odevzdala přístroj, ale ponechala si SIM kartu, některé po domluvě za čtrnáct dnů vydaly do úschovy i druhý mobil, jiné nevedly řádně deník o telefonové abstinenci. Ty, které závazek dodržely bez výhrad, dostaly v pátek zbrusu nové přístroje, ostatní si na ně musejí počkat do prázdnin."

Zapůjčenou babičku má ráda.Hlídací babičky

V Mühlviertlu je aktivních 63 babiček k zapůjčení.  Zprostředkovává je Svaz katolických rodin. Nejstarší z nich je 84letá paní Steffi. „Slyšela jsem o té službě před sedmi lety. To už má vlastní vnoučata šla svou cestou, tak jsem se přihlásila," říká v deníku OÖN.

Také pětiletá Vivien, se kterou si právě hraje, jí říká babičko. Jednou nebo dvakrát za týden ji vyzvedne ze školky a jdou spolu buď k babičce, nebo domů. Při návštěvě lineckého listu Vivien ještě „vězela" v baletním, protože byla se Steffi na kurzu tance.

„Má s touhle babičkou štěstí, protože Steffi nejen že děti nade vše miluje, ale je také neobyčejně fit," pokračuje deník. V létě spolu jezdí na kole nebo lezou po stromech, za velkého mrazu hrají doma nejrůznější hry. A je jí prý jedno, jestli v nich zrovna dostane roli maminky, tatínka nebo dítěte…

V Horních Rakousích je v „babičkovské" službě zapojeno 364 seniorek, které se starají o 778 dětí. V Mühlviertlu pečuje 63 babiček o 184 dětí z 97 rodin – poptávka je velká… „Jakmile mi jedny děti odrostly, už jsem našla jiné," říká Steffi. A dobře ví, že je to role, v níž nemá jen na děti dávat pozor.  Ne všechny totiž mají „opravdové" prarodiče v blízkosti a děti po babičce a dědovi touží… „Steffi ráda zaskočí a vnáší tak do rodin novou perspektivu," komentují OÖN.

Odměnu si babičky domlouvají s rodiči, zpravidla na pět až osm eur za službu. Steffi prý ale o peníze nejde – kdyby neměla děti ráda, tak to nedělá, říká.

Svaz katolických rodin vyhledává pro tuto službu ženy ochotné pomoci zaměstnaným rodičům při výchově dětí. Jejich „babičkám" je zpravidla 55 až 65 let, ale rádi berou starší i mladší.

Kominíci podražili

„Zase jeden případ, kdy veřejné rozpočty vyhánějí peníze z privátních domácností," napsal deník OÖN k dopadu nového tarifu vymetání komínů v Horních Rakousích, který byl schválen loni v dubnu. „První vyúčtování vykázalo růst ceny o 25 až 35 procent a občané bubnují na poplach,"  uvedl list. Stížnosti se množí i u dohodovací komise Hospodářské komory zřízené právě kvůli kominickým cenám.

Zemská správa loni v dubnu stanovila nové maximální ceny. Pro domácnosti s plynovým topením a jedním vymetením za rok sazba dokonce klesla ze 7,10 na 6,30 eura. Výrazně ale stouply ceny za čistění komínů, do nichž se topí pevnými palivy nebo topným olejem - až o 70 procent.  Podle tarifu má stát jedno čistění komína pro pevná paliva 7,35 eura (při povinnosti šestkrát ročně), 14,10 za jednorázové povinné vyčistění například v případě málo užívaných kachlových kamen, atd.

Mistr cechu ujišťuje, že nové tarify byly stanoveny po podrobné analýze úřadu protipožární prevence. U každé činnosti byl údajně zjištěn skutečný objem práce a sazba ji ještě podhodnocuje, jinak by prý lidé kominíky vyhnali.  Do zdražení se promítá i to, že do domácností zaměstnaných lidí musejí kominíci cestovat vícekrát na rozdíl od minulosti, kdy byl vlastně v domě pořád někdo.

Dokdy vycházky?

Hornorakouský zemský sněm diskutuje o změně doby, kdy mladiství mohou samostatně vycházet. „Velká většina občanů – 81 procent -  je ale spokojena s dosavadní praxí a vyslovuje se proti rozšíření času," píše deník OÖN. Nyní mohou mladí ve věku 14-16 let být venku sami do půlnoci, mladší 14 let do 22 hodin. 21 procent lidí je s tím velmi spokojeno, 47 procent spíše spokojeno.  Navrhované rozšíření pro mladší 14 let do 23 hodin a pro 14-16leté do jedné hodiny v noci 26 procent dotazovaných spíše nechce, 57 rozhodně nechce. Proti je dokonce 64 procent 16-29letých. Naprůměrně změnu odmítají ženy, lidé starší 50 let a rodiny s dětmi.

Návrh je ve sněmu diskutován proto, že Rakousko chce vycházkovou dobu upravit  celostátním  zákonem, což by pro Horní Rakousy znamenalo právě zmíněné prodloužení.

Náklaďáky ať platí

Německý svaz města a obcí požaduje zavedení „děravého poplatku" pro nákladní automobily k opravám a sanacím přetížené komunální silniční sítě, Napsal to list PNP. „Jeden kamion zatěžuje silnice ročně tolik jako 10 000 osobních aut. Proto pokládáme celostátní mýto pro nákladní dopravu, z něhož by profitovaly i obce, za žádoucí," říká ředitel svazu Gerd Landsberg a doplňuje, že navíc by spolkové země měly uvolnit obcím víc prostředků k údržbě komunální infrastruktury.

Její silniční síť měří kolem 460 000 kilometrů, při podfinancování je dlouhá léta jen „flekována" místo sanace a při tak tvrdé zimě jako letos se škody na ní zvětšují. Podle Landsberga představovaly zimní škody v roce 2010 zhruba 3,5 miliardy eur, pak přibyly další.

Stát dal sedlákovi zapravdu.Co potřebuje kráva

Bavorský Nejvyšší správní soud v Mnichově řešil práva chovných krav na letních pastvištích - a rozhodl proti státu. Uzavřel, že na letní pastvě stačí, když se kráva bude při nepříznivém počasí moci uchýlit do přírodního skrytu. Umělé přístřeší není ani nutné, ani zákonem požadované, řekl soud.

Šlo o spor chovatele Rudolfa Reidingera z dolnobavorského Kapfelbergu s veterinárním úřadem v Deggendorfu. Ten v srpnu 2008 shledal, že na jeho pastvišti není žádný přístřešek pro dobytek, a začal to úředně řešit. Správní soud v Řeznu rozhodl proti chovateli, který takto drží krávy pro chov už dvacet let.

Ke kasační stížnosti ho „popostrčili"  až další chovatelé v Bavorském lese, kteří mu slíbili pomoc. Jejich svaz s předsedou Konradem Mühlbauerem zorganizoval autobusový zájezd k projednávání věci v Mnichově a do soudní síně se pak nahrnulo 40 sedláků.  „Trocha atmosféry nemůže škodit," řekl při odjezdu Mühlbauer.

Soudní znalec Karl Scholler potvrdil, že podmínky ochrany krav před počasím na pastvině přiléhající k lesu v létě bohatě stačí. Veterinární úřady oponovaly, že středoevropská léta nejsou jen horká a prostá extrémních výkyvů počasí, takže krávy i na letní pastvě potřebují suché ležení. „Ne sedlák, ale kráva musí mít možnost rozhodnout, kdy si lehne," řekla zástupkyně úřadu. Reidinger opáčil, že „ta si stejně lehne kdy chce, nemůžu jí poroučet"…

Soud pak rozhodl ve prospěch sedláka.

Autor: Vladimír Majer

10.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení